Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Skiwampus – čísla, barvy, trojúhelníky

skiwampus-01

Každá svět má svá pravidla. A jako náš má gravitaci, točení se kolem vlastní osy, den a noc, jiné světy fungují zase naprosto odlišně. Tak si vezměte třeba Skiwampus. Desková hra, která k nám zavítala z produkce společnosti Gamewright. Kolečka jsou úkoly. Kosočtverce části celku. Alespoň tak si to představuje autor Myles Christensen, který hru vytvořil v roce 2016.

Z velké části bílá, ale také mírně lesklá krabice ukrývá pokerové žetony. Ty mají na svém obvodu čárky značící body a uprostřed pak text. Právě jeho zásluhou každý kulatý předmět představuje jeden úkol. Hráči je všechny vezmou, zamíchají a do středu stolu jich odhalí třikrát tolik, než bude účastníků partie. Každý ze soupeřů pak dostane do ruky ochutnávku druhé součástky ke hře – kosočtvercových karet s barevnými výsečemi a číslicemi.

Poté, co jsou všichni dobře obeznámeni se společnými úkoly, se mohou začít přehrabovat ve svých kartách a vytvářet z výsečí celé kružnice. Číslicemi a barvami, které zde hráči dávají dohromady, se snaží splnit podmínky na žetonech ve středu stolu. Jakmile to někdo dokáže, vezme si žeton k sobě, překryje s ním tento kruh a zamkne si tak všechny karty patřící do spojení.

skiwampus-04

Souboj ale pokračuje stále v reálném čase. Hráči se snaží plnit jeden úkol za druhým. Berou si žetony, jak chytře umisťují svoje kartičky. Jeden za druhým úkoly mizí a soupeři se musí zaměřovat na jiné. Až najednou nezbyde ani jeden. V takové chvíli končí kolo. Protivníci si navzájem zkontrolují správnost splnění a za každý úspěch si vezmou daný žeton k sobě. Přinese jim tolik bodů, kolik má čar na obvodu. Jejich množství také odpovídá obtížnosti, s jakou je možné jej splnit.

Po odehrání kola hráči odhalí novou sadu úkolů, svoje herní karty podají soupeři po levé ruce a sami dostanou novou sadu od protivníka napravo. Hon na čísla a barvy pokračuje tři kola, po nichž je možné vyhlásit jako vítěze toho, kdo získal nejvíce bodů v součtu za splněné úkoly.

Skiwampus je hra, která se točí čistě kolem vaší schopnosti kombinovat. Musíte ale být rychlejší než soupeři, kterým pravděpodobně jde o stejný úkol jako vám. Hráči ale svoje snažení musí uzpůsobovat nejen žetonům s textem uprostřed, ale také sestavě karet. Pokud na něco nemáte vhodnou sadu, je zbytečně se o to pokoušet.

skiwampus-08

Někdy se vyplatí jít raději po méně hodnotných žetonech a splnit jich více než se hnát za tím nejcennějším a po nějaké obětované době se nechat předběhnout soupeřem. Ideální je, pokud máte přehled o více úkolech a snažíte se plnit a hledat vhodné karty pro několik z nich současně. Taková taktika je obvykle úspěšná, ale málokdo toho je reálně schopen.

Ve skutečnosti tak nakonec hráči potřebují především pozornost a samozřejmě štěstí. Mnoho možností prostě a jednoduše v tom spěchu přehlédnete. Hra rozhodně není jednoduchá, protože možností umístění je hromada. Dvanáct karet může vytvářet libovolný obrazec, který se vám hodí, ale vždy se vzájemně musí dotýkat. Jinak by ani nebylo možné vytvořit zmiňovaná barevná kolečka.

Ve své podstatě jsou samotná pravidla velmi jednoduchá, a i když jsou texty na žetonech anglicky, zvládnou je všichni. To proto, že na začátku partie si mohou hráči společně ujasnit, o co v kterém žetonu jde.

skiwampus-09

A díky svojí jednoduché nátuře a samozřejmě i rychlé partii je tato hra vhodná do rodin a méně náročných skupin. Ovšem chytré skládání číslic a barev rozhodně není jen pro ně, ale umí pobavit a překvapit i další hráče a milovníky jednodušších her.

Partie je samozřejmě poznamenaná náhodou. Nejde ani o úkoly, které jsou společné, ale o sestavu karet. Každá má hromadu využití, takže není tak snadné mluvit o znevýhodnění některého hráče, ale přesto zde tento prvek ovlivnění rozhodně existuje. A přesto si nikdo nemůže stěžovat na nepřízeň osudu ve volbě karet, protože ty se posouvají neustále dál a sady zůstávají stejné. Jen úkoly se mění.

skiwampus-14

Hráči to nemají jednoduché nikdy, ale čím víc kandidátů na vítězství se partie účastní, tím je všechno třeba dělat více ve spěchu. Šance, že vás někdo předběhne, roste. Kola jsou zběsilá a jde v nich o rychlou stavbu. Samozřejmě není vůbec složité udělat chybu, za kterou se pak platí. No a spěch znamená, že celá partie nebude nějak rychlá. Patnáct minut a je po všem.

V pravidlech najdeme také tři varianty, jak ke hře přistoupit jinak. To má samozřejmě za účel prohloubit znovuhratelnost, která nějak extrémně nezáří. Ovšem díky neustále jiným kombinacím úkolů a měnícím se kartám jde spíš o pocit, že jednotlivé hry jsou si podobné. Ve skutečnosti držíte obvykle v ruce úplně jinou sadu karet.

skiwampus-15

Skiwampus je zaručeně hodně dobře zpracovanou hrou. Velké a těžké žetony vždy dokáží potěšit a to i tentokrát, kdy vlastně představují pouze společně vyložená zadání. Hra je ale velmi zajímavá a dává hráčům dostatek prostoru k tomu, aby ukázali svůj vlastní přehled. Teprve s jeho zapojením je možné sestavit čísla a barvy účelně, splnit úkoly a nahrabat body. Skiwampus je fajn zábavou, ve které budete čas od času muset počítat.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMyles Christensen
VydavatelGamewright
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieReal-time
MechanismyPattern Building

Více o hře.

Recenze: Skiwampus – čísla, barvy, trojúhelníky
Skiwampus je hrou, ve které se všechno důležité stane během několika okamžiků. Hráči soupeří mezi sebou, plní společné úkoly a ty postupně mizí. Je třeba najít dobrou vyváženost mezi obtížností (= bodové ohodnocení) a přáním hráče. Partie jsou rychlé a cíle se neustále mění, ačkoliv jsou vždy zaměřeny na nějaké součty, čísla nebo barvy. Na hráče tak čeká fajn zábava a chytrý způsob, jak propojovat kartičky do jednoho velkého celku. Skiwampus je fajn.
Klady:

+ rychlá kola
+ dobré zpracování
+ různorodé úkoly
+ podávání karet mezi hráči
+ varianty
+ je třeba mít přehled
Zápory:

- potřebujete držet správné karty
- rozhodování ve vteřinách
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: HABA Stavební kostky Bad Rodach