Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sloní paměť vás dokáže zaskočit

Sloní paměť - balení

To by jeden nevěřil, co všechno se o slonech povídá. Sloni mají výbornou paměť a bojí se myší. Ale jsou to lži, nebo je to pravda? V tomhle pralese ale žádné myšky nečekají, takže můžeme odpovědět jen na první pověru. Mají sloni opravdu tak dobrou paměť?

No samozřejmě, že ano, jinak by nemohli dělat rozhodčí v dětské hře Elephant Memo od Leo Coloviniho. Její distribuci si vzala na bedra společnost Piatnik a hra vyšla v roce 2011 jako novinka nejen v Rakousku, ale také v České republice. Název se ale pak samozřejmě změnil na Sloní paměť, která už sama odpovídá na naši všetečnou otázku ze začátku článku.

Víko nás trochu zmate, protože na něm zůstal natištěný pouze anglický název. Ovšem už po otevření krabice pochopíte nečekaný zvrat. Hra není O paměti slonů, ale budete muset trénovat svoji vlastní paměť SE slony. Uvnitř tak najdete nejen krátká pravidla na jednom listu, ale především bílé kalíšky a samolepky, které připevníte nahoru na každý z nich. Nechybí ani barevná kostka, ale především hromada 42 různobarevných slonů.

Sloní paměť - připravená hra

Partie začíná tak, že z krásných malinkých miniatur vyberou hráči náhodně šest a umístí je pod kalíšky do středu stolu. Pak si každý vezme čtyři prázdné a položí je před sebe. Všechny ostatní slůňata i kalíšky položí zatím stranou.

Začínající hráč si vezme kostku. Podle barvy, která padne po hodu, musí najít slona stejné barvy pod některým z kelímků uprostřed stolu. V případě, že opravdu našel správné slůně, může si jeho figurku položit před sebe a prázdný kelímek odložit mimo hru. Problém nastane ve chvíli, kdy se zmýlí. Musí vzít jednoho slona ze společné zásoby a přikrýt ho jedním ze svých podstavců.

Tím se snížil počet životů hráče. Jakmile někdo z účastníků přijde o poslední kelímek, je z partie vyřazen. Hra pokračuje hledáním slonů tak dlouho, dokud v partii nezůstane poslední hráč. Pokud ale mají hráči dobrou paměť, může hra skončit také nasbíráním pátého slona.

Sloní paměť - rozehraná hra

Sloní paměť je dětská hra a to v první řadě. Její jednoduchost a zpracování tomu dokonale odpovídá. Hra se soustřeďuje čistě na paměť, kterou hráči k vítězství budou nezbytně potřebovat. Bez ní cesta k výhře vede pouze přes obrovské štěstí.

To budou hráči potřebovat i v průběhu partie, aby jim padala správná barva. Čas od času se stane, že na kostce padne barva slona, který není pod podstavci nikde k nalezení. To ale hráče nijak neomlouvá a přesto přijde o podstavec. Pokud chcete vliv náhody vynechat, můžete toto pravidlo vynechat. Přítomnost slona pod kalíšky ověříte jednoduchým součtem viditelných figurek dané barvy, takže pokud hráč má podezření, může poprosit o sčítání.

Sloní paměť - rozehraná hra

Postavičky se pod kalíšky neustále mění, přibývají nové a není jednoduché si o nich udržet přehled. A to překvapivě ani pro dospělé, kteří se musí na hru soustředit. To současně znamená, že děti mají velmi dobrou šanci rodiče nebo starší sourozence v této hře porazit. A to je další důvod, proč ji budou mít rádi a budou ji chtít hrát znovu.

Partie netrvá déle než deset minut, protože jednotlivé tahy jsou rychlé. Stačí jen hodit kostkou a vybrat jeden z podstavců. Čas od času se ale může stát, že hráč (nechtěně) vezme při omylu kalíšek z banku místo ze svých. Doporučujeme si dané pravidlo hlídat, i nám se to několikrát stalo.

Sloní paměť - figurky

Velkou výhodou hry je možnost snížit obtížnost vyřazením některých barev. Tím se hra stává přístupnou i opravdu malým dětem, které ji mohou snadno používat jako alternativu k pexesu. Výborně trénuje paměť a přitom vypadá na stole opravdu moc pěkně. Zásluhu na tom mají krásné figurky sloníků.

Sloní paměť je jednou z těch malých her, které děti opravdu potěší. Má jednoduchá pravidla, je rychle u konce, ale přitom představuje pořádnou výzvu, ve které se důkladně prověří schopnost si zapamatovat barvy a pozice slonů. Sloní paměť tak je pěknou možností, jak se zabavit s malými dětmi a nemuset přitom hrát některé z již známých her.

Recenze: Sloní paměť vás dokáže zaskočit
Sloní paměť jen potvrzuje to, co už víme. Není to o chobotu ani o velkých uších – na to, abyste měli dobrou paměť, musíte trénovat. A proč ne zábavnou formou třeba v téhle hře? Stačí jen hodit kostkou a pamatovat si, kde najdete slona stejné barvy. V případě chyby přicházíte o kelímky a ještě si děláte situaci uprostřed stolu těžší. Hru mohou po úpravě hrát i malé děti a zvládnou v ní porazit i svoje rodiče. To všechno během deseti minut plného napínavých rozhodnutí. Sloní paměť tak je další z řady dětských paměťových her, která je pěkná a zábavná.
Klady:

+ paměťová hra pro děti
+ sloni
+ možnost upravit obtížnost
+ děti se vyrovnají dospělým
+ zábavné a rychlé
Zápory:

- náhoda vás může připravit zbytečně o šanci
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hvězdokupy – ve světle hvězdného prachu