Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unlock Timeless Adventures – bez času to nejde

unlock-timeless-adventures-01

Ve víru času není jednoduché srovnat myšlenky. Všude kolem hlavy létají dny, měsíce a roky, jak se pak mám soustředit? Profesor mě zavřel v šapitó, zapnul stroj času a nedal mi nejmenší šanci k úniku. Tedy alespoň na první pohled žádné východisko není vidět. Vím ale moc dobře, že když se budu dobře dívat kolem sebe, vždycky se dá něco vymyslet, aby se šance na útěk zvedly.

Je na čase opět utíkat. Šesté pokračování ze série Unlock nás víte, ale nebojte se, uvedený příběh je zcela vymyšlený. Jak už je to obvyklé, nebudeme se bavit vůbec o detailech příběhů, ale pouze si je obecně zhodnotíme. Tempo vydávání nových boxů se zvyšuje, jak firma Space Cowboys zjišťuje, že je stále chuť po přísunu příběhů. Novinka se tedy jmenuje Timeless Adventures a distribuuje ji Esdevium Games.

Formát stále zůstává stejný, takže dostáváme tři příběhy, které vytvořili tři autoři. Opět se vrací nezničitelný profesor v novém cirkusovém příběhu The Noside Show (Yohan Servais, ilustrace Legruth) a zážitky budou pokračovat v druhé hodině o Arséne Lupin and The Great White Diamond (Aristide Bruyant, ilustrace Pierre Santamaria). Hra ale dostala titulek podle posledního dobrodružství, kterým je Lost in the Time Warp (Guillaume Montiage, ilustrace Cyrille Bertni).

unlock-timeless-adventures-08

I nová krabice Unlock má klasický formát, nováčci se tedy mohou naučit všechny mechanismy v krátkém tutorialu. Potom už je potřeba nažhavit aplikaci v mobilním telefonu, rozdat karty mezi jednotlivé účastníky týmu, přečíst úvodní kartičku s příběhem a spustit odpočet. Ten na začátku ukazuje 60 minut a právě tolik mají hráči obvykle na své snažení.

Na první odhalené kartě najdou obvykle nejen obrázek své startovní lokace a na něm několik číslic či písmen. Ty odpovídají kartám v balíčku, které hráči vyhledají a představují další předměty nebo lokace. Karty lze mezi sebou spojovat, sčítat jejich hodnoty a tím se dostávat k dalším kartám. Kromě toho představují některé karty stroje, které je třeba obsluhovat už přímo v mobilní aplikaci a přijít na jejich řešení v dotykovém režimu.

Hráči tak postupně odhalují nápovědy, řeší hádanky a postupně se posouvají v příběhu. Pokud stihnou vše do vypršení časového limitu, mohou slavit vítězství se vším všudy. Odtikáním hodin ale neskončí snažení, pokud tým úspěšný nebyl. Hráči mohou pokračovat dál, jen dostanou na konci od aplikace nižší hodnocení. Do toho se počítají také použité nápovědy.

unlock-timeless-adventures-06

Už z minulých krabic jsme si zvykli, že se nové příběhy snaží vždy přijít s něčím trochu jiným, ať už z hlediska průběhu, tak třeba i s ohledem na představení nových nápadů a mechanik. Autorům obecně se zalíbila možnost přidat ke kartám ještě nějakou jinou rekvizitu. Ta může obsahovat mapu, obrázek místnosti nebo cokoliv jiného. Záleží jen na fantazii autora.

A to platí i pro The Noside Show. Cirkusový příběh, kterému vévodí neblaze proslulý profesor Noside, kterého hráči potkali už v prvním boxu a od té doby se vrátil už několikrát. Tentokrát jeho příběh zaujme nejen grafickým provedením, ale také velmi zajímavým nápadem. Hra probíhá a posunuje se chytře kupředu, ale i tak zůstává opravdu nejjednodušší z těchto tří. I ve dvou se dá v pohodě dokončit do hodiny, pokud se zbytečně nekousnete na některém z logických problémů.

To Arséne Lupin je detektivní případ, který hráče prožene po Paříži. Tady je originální a zajímavý hlavně příběh, přičemž samotné mechanismy jsou docela klasické. I tak ale na hráče čeká několik nečekaných zvratů. Opět je tu hlavně markantní pocit toho, že se vůbec nejedná o únikovou hru, ale prostě o dobrodružný boj s časem.

unlock-timeless-adventures-09

A pak je tu zmiňované titulní soupeření s časem, které je vymyšlené parádně. Bude vás od začátku do konce bavit, ale přesto je zde několik momentů, kdy se můžete snadno zadrhnout. Právě ony jsou nejspíš důvodem vyšší tištěné obtížnosti, obecně ale ani tento únik není ničím těžkým. Naopak nám připadal jednodušší než úkol od Arséne Lupina.

Série Unlock se čím dál tím víc stává spíše dobrodružstvím, ve kterém hráči nejsou někde zavření, ale mají naopak docela solidní volnost. To je moment, který tuto sérii odlišuje od ostatních a je to také důvod, proč jsou tyto boxy tak populární. Tři příběhy jsou dostatečným obsahem za vaše peníze, a to především proto, že se ve hře nic neničí.

Drží si tak u nás stále pozici absolutně nejlepší únikové série, protože do této kategorie stále patří. Nové tři příběhy při tom drží nasazenou laťku, každý přináší trochu něco jiného a pobavit vás dovedou v rámci tří víkendů.

unlock-timeless-adventures-05

Při tom jsou všechny tři hratelné dobře i ve dvou, protože nikdy nemáte přebytek předmětů. Na rozdíl od starších příběhů nám tu ani nepřipadalo, že bychom měli v jednu chvíli na stole příliš karet. Díky tomu obvykle máte docela jasno, který problém máte v danou chvíli luštit. Nejsou tu tedy obvyklé takové záseky, kdy se snažíte spíš vyřešit co máte řešit, než abyste to skutečně dělali.

Znovu a stále jsou tyto hry hodně o komunikaci v týmu. Hráči se musí bavit o svých nápadech a číselné pojetí většiny šifer (jedna karta + druhá karta) umožňuje tipování, pokud byste si nebyli jistí. Jednoduše se podíváte, jestli v balíčku vůbec taková karta je. Ale obecně se hádání velmi nevyplácí, protože na hráče mohou čekat trestné minuty. Ty se ukrývají na kartách, ale především v mobilní aplikaci. Špatná odpověď rovnou odečítá minutu.

unlock-timeless-adventures-08

Unlock: Timeless Adventures je opět excelentní zábavou, která vás nezklame, pokud máte rádi chytré hádanky a tikající hodiny. Je to vlastně taková stolní adventura. Chytré mechanismy, stále nové využití aplikace a k tomu ještě napínavé boje s časem. Unlock: Timeless Adventures je prostě parádním souborem tří zážitků, které byste si opět neměli nechat ujít.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAristide Bruyant, Cyril Demaegd, Guillaume Montiage, Yohan Servais
IlustraceCyrille Bertin, Legruth, Pierre Santamaria
VydavatelSpace Cowboys, Galápagos Jogos, Hobby Japan, Korea Boardgames
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 6
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(4 voters)
KategorieCard Game, Exploration, Novel-based, Puzzle, Real-time
MechanismyCooperative Game, Storytelling
RodinaCategory: Escape Room Games, Characters: Arsène Lupin, Cities: Paris (France), Components: Digital Hybrid – App/Website Required, Series: Unlock! (Space Cowboys), Theme: Burglary and Heists, Theme: Time Travel
Alternativní názvyUnlock!: Aventuras Atemporais, Unlock!: Tijdloze Avonturen, アンロック! タイムレスアドベンチャー, 大搜查!时光冒险, 언락 6

Více o hře.

Recenze: Unlock Timeless Adventures – bez času to nejde
Unlock: Timeless Adventures nabízí hrátky s časem, ale pouze v jednom z příběhů. Všechny jsou ale napínavé, svým výkonem se přiblížíte jedné hodině. Jestli ji přesáhnete nebo stihnete splnit svůj úkol včas, to už je pouze na schopnostech celého týmu. Vynikající sada tří příběhů umí skvěle pobavit a na které jen tak nezapomenete. Unlock: Timeless Adventures potvrzuje jasnou a vyrovnanou kvalitu této série.
Klady:

+ originální mechanismy
+ časově vyvážená dobrodružství
+ rozumná obtížnost
+ zábava v řešení
+ nikdy nejste zavaleni možnostmi
+ doplňkové komponenty
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rummikub Twist – nový a se zvratem