Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Solenia – obchodování na odvrácené straně

solenia-20

Už ani můj děda si nepamatuje, jaké to bylo, když na obzoru vycházelo Slunce. Známe to jen ze starodávných kreseb a popisů, které se předávají neznámo jak dlouho z rodiče na potomka. Nikdo neví, jak už to je dlouho, co naše strana Solenie nespatřila světlo. Ponořeni do věčné tmy, vyhlížíme světlo a toužíme po šeru. Nakonec tedy děláme to, co umíme nejlépe – obchodujeme.

Do světa rozděleného světlem na dvě zdánlivě neslučitelné poloviny nás zve designér Sébastien Dujardin a o jedinečné ilustrace se postaral Vincent Dutrait. Výslednou hru pak vydává společnost Pearl Games a po Evropě ji na zádech světla rozváží Esdevium Games. Jedná se o novinku, která se objevila na sklonku roku 2018.

Krabice a víko má dostatek světla, protože je celá bílá a na víku nabízí krásnou rozepři mezi dnem a nocí. Po otevření na hráče vykoukne svět rozdělený na pět pásků, které do sebe zapadnou a vytvoří přechod mezi světlem a tmou. Každý dílek obsahuje pět lokací (každou tak akorát velkou, aby se do ní vešla zahraná karta) a do absolutního středu hráči umístí figurku obří vzducholodě. Poblíž mapky připraví destičky zboží k doručování pro denní i noční stranu a to vždy čtyři odhalené a zbytek jako dobírací hromádku.

solenia-04

Každý z účastníků si zvolí barvu a podle toho také desku se vzdušným plavidlem, kterou položí před sebe spolu se sadou karet. Z nich si vezme náhodně tři karty do ruky. K tomu si ještě do začátku podle pořadí v kole rozdělí suroviny kamene nebo dřeva.

Hráči se postupně střídají na tahu a postupují koly. V každém se od nich očekává zahrání jedné karty z ruky a to na plán. Kartu je možné vyložit ale pouze na některá políčka – na taková, která sousedí buď s figurkou vzducholodě nebo s dříve vyloženými kartami hráče. Z tohoto pravidla se hráč může osvobodit, pokud zaplatí ke kartě ještě suroviny. Naopak při zahrání karty s nulovou hodnotou se místo jakéhokoliv zisku pohne vzducholoď.

Ať už ale hráči položí kartu kamkoliv, pokaždé budou překrývat nějaký obrázek natištěný na samotné destičce. Může se jednat o město nebo lokaci, která dokáže produkovat nějaké suroviny. Právě odsud hráči okamžitě po vyložení karty získají příjem odpovídající její hodnotě. Získané kameny si hráč umisťuje do nákladového prostoru svojí lodi, jehož kapacitu nikdy nesmí přesáhnout. Jejich typ je viditelný snadno i po zahrání karty, protože všechny karty mají ve svém středu otvor, což je dělá opravdu jedinečnými.

solenia-01

Pokud ale hráč položí kartu na město, zůstane v jejím středu zářit zlatá hvězdička. Takový tah mu ale především dává povinnost splnit jednu z dostupných doručovacích zakázek. Odevzdat suroviny lze ale vždy pouze ve prospěch destiček z odpovídající části planety – v denním městě plní hráči denní úkoly, v nočním zase noční.

Nejenže ale musí vrátit do banku ze svojí zásoby odpovídající suroviny, mohou si ale především destičku vzít a přiložit k vlastnímu plánu na první volnou pozici. Za to dostanou odměnu v podobě jiných surovin a později hvězdiček. A právě o ty jde.

Na konci kola hráči vyhodnotí karty v proužku zcela nalevo, získají tak nějaké další odměny a poté celý pruh mapy vezmou, otočí a přesunou jej doprava. Tím se vlastně neustále celý herní plán přelévá a mění se na něm den a noc. Karty z takového proužku jsou odhozeny.

solenia-07

Hráč si pak dobere novou kartu z balíčku a všechno pokračuje dalším vykládáním karet a doručováním. Jakmile však všichni soupeři zahráli i poslední ze svých šestnácti karet, nastává konec partie. K dosud získaným hvězdičkám dostanou soupeři další za páry úkolů dne a noci a také za zbývající suroviny. Ten s nejvyšším počtem hvězdiček na kontě se stává vítězem.

Solenia je obchodní hrou, ve které jde čistě o doručování surovin. Hráči se ale při tom nepotřebují pohybovat sami po mapě, stačí pokládat správně karty. Jejich umístění není samozřejmě úplně volné a řídí se pohybem vzducholodě po světě. Ale tak je pro všechny shodná, takže hráči jsou všichni na palubě a pouze vyráží se svými vozítky do okolí.

Téma i atmosféra jsou na čistě eurovou hru výborné. Nejvíc se nám líbí efekt posouvajícího se plánu, s jehož výsečemi se posouvá také rozložení dne a noci. Právě tyto dvě části jsou důležité pro celou hru – dělí se podle ní destičky a všechno se řídí právě těmito dvěma oblastmi. Na hře ale přesto není příliš co plánovat, všechno je to pouze o momentálních taktických rozhodnutích.

solenia-09

Hráči mají v ruce vždy několik karet, ze kterých mohou vybírat. Jejich číslice mají velký vliv na samotný příjem a díky tomu je kombinace s jednotlivými lokacemi na mapě pokaždé trochu jiná. Je pak na hráči, o jakou surovinu projeví zájem. Město lze pak navštívit až v případě, že je hráč schopný zásobit některou z dostupných destiček.

A kde je poziční hra, tam je i kontakt mezi soupeři. Ti se snaží využívat výhodné pozice vzducholodě a být na místech dříve než ostatní. Ukrást si mohou snadno i žetony, na které si dělá zálusk někdo jiný. Dostupné jsou vždy jen ty ve správném světelném pásmu.

solenia-15

Obecně se z hlediska hratelnosti jedná o velmi povedený celek. Zábavný je určitě pro každého, kdo má rád chytré a jednoduché hry. Zážitek zůstává kvalitní napříč všemi dostupnými počty účastníků, což je také skvělou zprávou. Hra navíc vyžaduje pouze nějakých 45 minut k dokončení, což je také velmi pozitivní hodnota.

Mezi naprostou špičku se ale hra řadí z hlediska zpracování. A nemluvíme pouze o grafice nebo pravidlech se spoustou příkladů, ale především o jedinečných nápadech. V krabici najdete karty s kulatým otvorem ve středu, krásnou figurku vzducholodi nebo pohyblivý herní plán, s nímž se přelévá také poměr dne a noci.

solenia-16

Solenia je hrou dne a noci a to dokonale sedí. Má potenciál, je zajímavá, ale není to úplně taková pecka. Pokud máte rádi doručování zdrojů, pak vás k tomu ještě okouzlí zpracování a pohyblivá mapa. Dohromady pak je hra opravdu zajímavá, jen prostě z hlediska hratelnosti není úplnou špičkou. I tak se ale Solenia řadí mezi kvalitní hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSébastien Dujardin
IlustraceVincent Dutrait
VydavatelPearl Games, Asmodee, Happy Baobab, Hobby Japan, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 4
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(15 voters)
KategorieCard Game, Exploration, Fantasy
MechanismyBias, Hand Management, Modular Board, Pick-up and Deliver, Solo / Solitaire Game
RodinaPlayers: Games with Solitaire Rules, Theme: Floating islands in the sky
Alternativní názvyソレニア, 昼夜星, 솔레니아

Více o hře.

Recenze: Solenia – obchodování na odvrácené straně
Solenia tak možná nevypadá, ale nakonec je docela jednoduchou hrou, ve které stačí správně zahrát jednu kartu ve svém tahu. Ty mají v sobě otvor, který ukazuje odměnu, jež na hráče čeká. Kolem toho se samozřejmě motá několik dalších zajímavých momentů, které všechny začínají na pohyblivé mapě. Tady se posunuje předěl světla a tmy. Partie jsou příjemně taktické, rychlé a bez náhody. Solenia je moc pěknou hrou, která získává výrazné body originalitou a zpracováním.
Klady:

+ luxusní zpracování
+ téma a atmosféra
+ jednoduchost
+ vyvážené pro různé počty
+ přelévající se plán
Zápory:

- hratelností nevyčnívá nad konkurenci
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Můj první nedobytný hrad