Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Soubor her Prehistoric – s dinosaury za zábavou

Dinosauři vyhynuli už před miliony let, a přesto se dnes těší takové oblibě. Před dvěma týdny jsme tu měli výukovou knihu, která se zabývala jejich životem (recenze Desková hra Dinosauři), a dnes tu máme plnohodnotnou sadu deskových her od firmy Bonaparte.

Prehistoric je ovšem značka primárně směřovaná na děti a soubor her je pouze jeden z produktů. Kromě něj se můžeme setkat s takzvanými archeologickými sety, v nichž hráči opatrně odkrývají kostru jednoho z dinosaurů. Oproti opatrnému ometání štětcem herní plány nabízí hromadu akce a zábavy.

Po rozbalení krabice narazíte na tři oboustranné hrací plány, na nichž se budou všechny souboje odehrávat. Jeden A4 list tvrdého papíru skrývá pěkně kreslené pexeso. U každého obrázku hlavy dinosaura je napsáno také jeho latinské jméno. Druhý papír také musíte rozstříhat, ale využijete jej při jedné z her.

Dále z krabice vytáhnete pytlík klasických figurek z Člověče, vždy po čtyřech od jedné barvy. Doprovází je jedna klasická šestistranná kostka, ale také jedna kostka vyzdobená po stranách šesti barvami. Další velkou hromádku utvoří dílky, se kterými můžete hrát dinosauří domino, a budou mít ještě jedno tajné využití.

Nakonec nám zbývá to nejdůležitější. Co by to bylo za hru o dinosaurech, kdyby neobsahovala opravdové dinosaury? Právě tyto figurky jsou poslední součástí krabice, konkrétně pak jeden dva Tyrannosaurusové Rex a dva Triceratopsové. Postavičky jsou pěkné a stojí na různobarevných podstavcích, takže nemusíte mít strach, že by neudržely rovnováhu. Podložky zároveň slouží k jejich rozeznání při hrách.

Jak již vyplynulo z počtu hracích plánů, celkem můžete s dinosaury zažít šest různých deskových her (navíc pexeso a domino). Začneme tou nejklasičtější z nich a to je dinosauří Člověče, nezlob se. Už na první pohled je plán na Člověče neobvyklý, cestičky jsou vybarveny různými barvami. Hru můžete hrát klasicky s číselnou kostkou, ale pokud hrajete s menšími dětmi, můžete zvolit variantu barevnou. V takovém případě se využije šestibarevná kostka a postupuje se na nejbližší políčko stejné barvy. Jedná se o vynikající zlepšení hry pro děti, které ještě neumí počítat.

Na podobném popocházecím principu je vystavěna také hra Noční souboj. Zde cesta pro figurky obíhá postavu velkého Tyrannosaura Rexe. Start je v jeho tlamě a po cestě musíte oběhnout jeho ocas, nohy, krátké ručičky a nad hlavou se dostat do bezpečí v domečku. Celkový princip je podobný jako u Človeče nezlob se, s tou výjimkou, že dráha není uzavřeným okruhem, ale je pouze jednosměrná. Zážitek ze hry mění pravidlo, že v případě vstoupení na políčko se svojí figurkou se posouváte na nejbližší pole stejné barvy, pokud je figurka na poli cizí, pak je odsunuta zpět na nejbližší políčko stejné barvy.

Jako nejméně povedená z šestice her nám připadá Stěhování rodu. Hra je určena pro sudý počet soupeřů, tedy pro dva nebo čtyři. Hrací plán vypadá na první pohlede velmi pěkně, výchozí políčka vypadají jako velké dinosauří tlapky, ale ve skutečnosti jsou to hnízda. Úkolem hráčů je přepravit svoji dinosauřici i s jejími čtyřmi mláďaty do protějšího hnízda, které momentálně obsazuje jiná rodinka.

V partii hraje důležitou roli také políčko tajného zázemí, kam přichází všechna vyhozená mláďata. Pravidla pro tuto desku nám přijdou zbytečně překomplikovaná a snadno se lze v tom vyhazování mláďat jinými mláďaty nebo matkami ztratit. Škoda, protože celý námět hry se stěhováním je pěkný, ale jeho ztvárnění není příliš hratelné a především se jednotlivé souboje mohou výrazně protáhnout na nepříjemnou dobu.

Ve světě dinosaurů je nejnebezpečnější denní dobou noc a nejhorším terénem džungle. Tou, ve které se odehrává hra T-Rex na lovu, pobíhá jeden hladový Tyrannosaurus a před ním se snaží uniknout čtyři býložraví Triceratopsové reprezentovaní v tuto chvíli klasickými barevnými figurkami.

Jeden hráč kontroluje hladového masožravce, zatímco ostatní až čtveřice má za úkol mu unikat. Většina políček pro pohyb těchto dvou druhů je oddělená, ale na některých místech se jejich cesty protínají. A právě v těchto místech může Rex svoje oběti dopadnout. Triceratops uteče v případě, že se mu pronásledování daří unikat celé jedno křivolaké kolo, Tyrannosaurus pak musí chytit všechny ostatní hráče, aby mohl jásat.

Ve hře Dinosauří ostrov unikají dinosauři z hnízda před sopkou, ale protože jsou vyděšení z řádění živlů, musíte jim pomoct. Cílem je jediné bílé políčko, které představuje spásnou lagunu. Na každém políčku hodí hráč kostkou (opět si mohou vybrat mezi číselnou a barevnou kostkou) a podle hozené hodnoty se posune v jednom ze šesti směrů.

Na závěr jsme si nechali nejpovedenější a nejpropracovanější hru, která nese název Evoluce. Využívá nejen hrací plán, figurky a kostku, ale také kostičky domina a kartičky s obrázky dinosaurů.

Na obvodu hracího plánu vede dokola trasa, po níž se bude pohybovat figurky od každé barvy. Uvnitř je bažina, kterou hráč musí se svým dinosaurem překonat a dorazit jako první doprostřed. K tomu však bude potřebovat s rozumem klást dílky pevné země a využívat evolučních výhod, aby přes ně mohl se svojí postavičkou přejít.

Podle toho, kam figurka vstoupí na venkovním okruhu, se naskytne hráči hned několik činností. Nejjednodušší činnost tvoří evoluce dinosaura, která umožní dolíznout náhodnou kartu evoluční výhody. Každá karta umožňuje postavičce dinosaura vstoupit na některý typ pevniny, takže teprve až má hráč některou výhodu se vyplatí pokládat pevninu do středu hracího plánu.

Právě položení dílku s pevninou je druhou možností, kterou může poskytnout figurka na vnějším okruhu. Zbylé možnosti jsou posun dinosaura nebo eroze, což je přesunování již položených žetonů mezi sebou. Právě toto je občas jediná možnost, jak se dostat dál, protože v ruce hráč může držet maximálně tři evoluční karty.

Celkově je soubor her Prehistoric zajímavým uskupením jednoduchých her. Všechny jsou určeny menším dětem, což je jasné ze zařazení kostky s barevnými stěnami. Opravdu věříme, že za jejího použití si může některé z deskovek zahrát i čtyřleté dítě, jak je uvedeno na krabici.

Jedním z největších lákadel jsou pak postavičky dinosaurů, které jsou kvalitně provedeny a odolají i hrubšímu zacházení od menších dětí.

Celkem osm her (šest deskových, plus pexeso a domino) je složeno z klasických her v kombinaci s originálními nápady na zbylých deskách. Některá pravidla je složitější pochopit a jedna hra se zrovna nepovedla, ale stále zbývá pět dalších deskovek, které skrývají spoustu zábavy pro všechny, které zajímají dinosaury.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 20% za dětský pohled, zvláště, pokud mají v oblibě dinosaury.

Recenze: Soubor her Prehistoric – s dinosaury za zábavou
Klady:

+ figurky dinosaurů
+ barevné kostky pro menší děti
+ známé i nové hry
+ sedm her za jednu cenu
+ hra Evoluce
Zápory:

- nepovedená hra Stěhování rodu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ticket to Ride Nordic Countries – železnice na severu