Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spáči – šup do postýlky

Všechny zvířátka chtějí spát, ale nedokážou usnout. Potřebují pomoc. Někoho šikovného, kdo by je ukolébal do spokojeného a sladkého spánku. A většinou k tomu stačí dobře zvolená pohádka. Slova mají v sobě kouzlo, které je přetváří do nevídaných obrazů.

Dětská fantazie je to nejkrásnější. A my se spolu s nimi můžeme vydat na cestu usínáním díky malé hře Spáči, kterou si pro nás připravil Piotr Dachtera. Společně s ilustrátorkou Elzbieta Jarzabek jsou podepsaní pod hrou, která původně vyšla v Polsku pod hlavičkou firmy Granna. Na své cestě dostala do vínku ale i česká pravidla a nyní se nás pokouší uspat pod názvem Spáči v distribuci společnosti Pygmalino.

Na víku malé krabičky vidíme tři zvířátka v postýlce, ležící u knihy, jak drží své oblíbené hračky a chystají se ke spánku. Přesně jako děti. Uvnitř ale neobjevíme žádné knihy nebo texty ke čtení (kromě příručky pravidel). Místo toho tam na všechny čeká kartonová skládací postýlka a deset velkých a pevných barevných destiček. Na polovině z nich jsou zvířátka, jak se snaží usnout a na druhé pak jsou, když už spokojeně spinkají. Pohodlně se pak vejdou do postýlky.

Na stůl hráči v rámci přípravy položí postýlku a vedle ní tolik destiček, jakou chtějí obtížnost. Základní jsou čtyři z deseti. Jakmile je vše připraveno, děti si prohlédnou dobře obrázky a snaží se zapamatovat zvířátka těšící se do postýlky.

Jakmile si hráči myslí, že si vše dobře pamatují, zavřou oči a dospělý (nebo starší sourozenec / kamarád) vezme jednu destičku a položí ji obrázkem dolů do postýlky. Zbývající obrázky pak zamíchá, a znovu rozloží do řady. Děti pak mohou otevřít oči. Jejich úkol je jednoduchý – po paměti říct, které zvířátko usnulo v postýlce. Pokud se jim to společnými silami podaří, všechno dobře dopadlo a tajemný nocležník bude spokojeně spinkat až do rána. Pokud se spletli, jejich zvířecí kamarád se probudil a je třeba zahájit novou partii s novým uspávacím pokusem.

Spáči jsou kooperativní hra pro děti, ve které se skupinka mrňousků snaží společnými silami uspat zvířátka. Při tom si trénují a postupně zlepšují paměť a rozpoznávání zvířátek, barev a tvarů. To vše v pohádkovém zpracování, které budí úsměv i u dospělých.

Ve čtyřech destičkách nám to jako dospělým připadá snadné. Ale nesmíme zapomínat, že Spáči jsou určení už pro tříleté děti, které musí v partii spojit hned několik dovedností. V první řadě musí umět rozpoznat a zařadit několik destiček se zvířátky. Navíc aby to nebylo jednoduché, každé stvoření je v postýlce dvakrát, jednou vzhůru a jednou spící. Nestačí tedy rozeznat zvířátko, ale musí navíc rozpoznat podle jeho výrazu a očí, jestli je vzhůru nebo spí. S tím dítěti samozřejmě pomáhají také indicie jako hračky nebo knížka.

Obtížnost je krásně variabilní. Od základních čtyř destiček se děti odrazí velmi rychle a budou chtít přidávat další. A možností rozvíjení je opravdu spousta až k maximálním, kterých byste ale neměli nikdy dosáhnout. To proto, aby nebylo možné vydedukovat jednoduchou eliminací párů, které zvířátko chybí. V tu chvíli by si děti nemusely nic pamatovat. Ale je dobré je nechat třeba i na tento trik přijít a názorně jim ukázat, že v nižším počtu jej nelze použít.

Je tu i jedna soupeřivá varianta, ve které děti postupně odhalují obrázky z hromádky zvířátek a všichni se snaží uhodnout co nejrychleji, které tam chybí. To lze samozřejmě až po otočení posledního zvířátka, ale v tu chvíli musí všichni rychle vzpomínat.

Pravidla ale obsahují i další triky, jak dále rozvíjet děti. Například se lze dále doptávat na detaily jednotlivých obrázků, protože přikrývky jednotlivých zvířátek i jejich výbava postýlky se pokaždé liší. Pokud si tedy dokáží děti zapamatovat základní údaje, je možné dále pracovat s tréninkem paměti a to o pořádný kus dál. Tento trik autor vymyslel skvěle a znamená, že lze opakovat uspávání vlastně pořád s novými výzvami.

Dalším a posledním úkolem celé malé krabičky s titulem Spáči je pomoci dětem s usínáním. Když jdou spát zvířátka, mohou jít i děti. A i tady, stejně jako dosud, Spáči září. Máme pro ně jen slova chvály a jako úvodní vybavení pro mrňousy jako součást večerní rutiny jsou úplně skvělí.

Recenze: Spáči – šup do postýlky
Máme pro hru jen slova chvály a jako úvodní vybavení pro mrňousy jako součást večerní rutiny jsou úplně skvělí.
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombie Tsunami – trochu jiná přírodní katastrofa