Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Šplouch – voda cáká na všechny strany

splouch-02

Každý z nás si staví svoji vlastní věž. A vždycky je hlavním cílem skočit si dolů. Někdo chce předvést šipku, jiný zase placák. Všichni ale chceme postavit pořádnou pyramidu a vylézt na ni. Jak se vrhneme dolů, ucítíme na tvářích nejdříve chladný vzduch, jak naše tělo plachtí stále rychleji vzduchem. A pak už nás čeká mokrý dopad. Skvělý zážitek skončil, ale proč si ho hned nezopakovat?

Dnes si to budeme moci vyzkoušet nanečisto zásluhou nové mrňavé hry Šplouch!, kterou vymysleli Marie a Wilfried Fortovi. Výsledek jejich snažení vydala původně v originálním ruském jazyce společnost Lifestyle Boardgames Ltd. v roce 2014. O rok později tuto novinku převzali a vydali v českém jazyce REXhry. Ilustrace zůstaly původní a jejich autorkou je Natalia Zelenina.

To už se jedná o druhou edici, která se ukrývá v kovové krabičce kulatého tvaru. Na jejím víku najdeme vysokánskou věž a také jednoho odvážlivce, který se z jejího nejvyššího bodu vrhá dolů do bazénu. A tohle plechové vězení ve dně, které je ze strany pokreslené opravdu šplouchající vodní hladinou, obsahuje tolik komponent, kolik se do jeho mrňavého nitra může jen vejít.

splouch-06

Jsou tu pravidla, která zakrývají dva plastové pytlíky. Jeden obsahuje modré kamínky, které představují kapky vody a také vítězné body. Zbytek prostoru zabírají dřevěné součástky různých barev a tvarů představující stavební bloky pro snažení hráčů. Je tu celkem pět různých tvarů a to vždy po šesti kusech (barvách).

Na začátku každé partie hráči položí modré kapky do středu stolu stejně jako veškeré barevné kostičky. Prvním úkolem pro všechny zúčastněné nyní bude, aby si rozebrali tyto stavební kameny pěkně jeden po druhém (vždy pouze jeden dílek za tah) podle svojí taktiky. Teprve, když má každý ze soupeřů stejný počet materiálu (bez ohledu na barvy a tvary), partie může vypuknout.

Hráč ve svém tahu nebude stavět věž, ale místo toho vybere jeden z vlastních kamenů a předá jej soupeři po svojí levé ruce. Teprve ten vezme tento kámen a přiloží jej do již existující stavby (nebo pro ni vytvoří základ, pokud se jedná o první tah). Poté právě on bude mít příležitost poslat dál zase svůj stavební dílek, a tak se hráči pěkně kolem stolu střídají na tahu.

splouch-05

Nově položený dílek musí vždy odpovídat barvou nebo tvarem tomu ležícímu pod ním. A takový také musí vybrat hráč, který dílek podává. Tedy, pokud odpovídající kámen má. V opačném případě jej vybere od jednoho z ostatních hráčů. Pokud ani takový kámen není k dispozici, je možné použít libovolný dílek.

Tak hráči staví skokanský můstek výš a výš. Situace se změní ve chvíli, kdy se stavba zhroutí. Za její pád může většinou konkrétní hráč. Odměnu v podobě modrého kamene obdrží jeho soupeř, který mu dílek podal. Tím zaznamenal bod. Ale čeká jej znevýhodnění v podobě tří nových kamenů z nabídky těch, které spadly.

Základem další stavby se stávají ruiny té předchozí. Veškeré stavění pak nadále pokračuje až do chvíle, kdy se někomu podaří zbavit jeho posledního kamene. Nebo do momentu, kdy některý z hráčů nasbírá tři modré kameny kapek. Právě tento hráč se stává vítězem.

splouch-11

Šplouch! se nesetkala s velkým úspěchem u zkušených hráčů. Místo toho ale zabodovala s přehledem u rodin a milovníků jednoduchých her. Mnoho z vás by mohlo namítnout, že stavění věží už tu bylo. Populární Jenga je toho příkladem. Jenže tentokrát je to všechno nejenom o pořádný kus menší, ale především ještě napínavější. Některé pyramidy, které se vám podaří vytvořit, vám budou brát dech. Je až neuvěřitelné, co vám gravitace dovolí a v jakých situacích dílky ještě budou pořád stát, navzdory předpokladům.

Hráči si mohou navzájem velmi dobře kazit své snažení. Výběr dílku pro druhého hráče je sice do jisté míry omezen, ale podmínka tvar nebo barva je dostatečně volná. Často tak budete mít svého kamaráda na svědomí, když musí umístit velkou kostičku na tu malou a to ve výšce třeba patnácti centimetrů nad stolem.

V absolutních číslech si samozřejmě nemůže tato hodnota nijak vyskakovat, vzpomeňme na hru Rhino Hero. Ale vzhledem k rozměrům komponent se počet pater bez problémů vyšplhá na dvojciferné číslo. Kamenů je celkem třicet a přejeme vám hodně štěstí při snažení je všechny dostat do jedné stavby.

splouch-14

Pád stavby znamená pro někoho posun kupředu k vítězství. Ale vždy to všechno bude u konce v čase, který sotva stačíte postřehnout. Každé kolo trvá pouze několik minut a celá hra se pak bez problémů směstná do jedné čtvrthodinky.

Hra je zábavná dokonce i ve dvou, kdy si kameny navzájem soupeři podávají. A ani situace, kdy má jeden hráč poslední dílek, zatímco druhý šest, ještě není beznadějná. Stačí dobrá taktika a hráč s šesti kameny ještě může vyhrát (opravdu se stalo). Více účastníků má za následek také větší náhodnost a větší soustředění na vítězství zbavením se kamenů. Kapky se pak sbírají hůř.

Nevýhody jsou tak dvě. Tou první jsou malé rozměry kostiček, s nimiž mají majitelé větších prstů (rukou) problémy. Druhá vlastnost, kterou lze vnímat jako určitý nedostatek, je závislost na povrchu a stabilitě. Hru si nezahrajete jinde než u opravdu pevného a stabilního stolu, protože stačí i malé drcnutí a celá stavba se poroučí k zemi (vyzkoušeno na vlastní kůži).

splouch-16

Pravidla mohla být určitě napsaná jednodušším způsobem. Některé fráze nechají hráče v nejistotě a je třeba je číst víckrát. Naštěstí všechno je dostatečně jednoduché, takže s trochou snahy lze celý princip pochopit. Rozměry kostiček odpovídají velikosti balení a některé z nich jsou opravdu mrňavé. To znamená také nutnost být opravdu přesný při stavbě, ale to ke hře patří. Samotné kvalitě není jinak co vytknout.

Šplouch! je hra, která vás se zábavou nevyšplouchne, pokud očekáváte pohodovou stavěcí zábavu. Kostička na kostičku, a pokud se to všechno zřítí v pravý čas, pak i nějaké ty vítězné body. A pokud ne, je možné vyhrát ještě jinak. Ale hlavní je přece zábava a tu tady najdete v každém tahu. Šplouch! je pohodovka do každé rodiny.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWilfried Fort, Marie Fort
IlustraceNatalia Zelenina
Vydavatel999 Games, Atalia, Brain Games, DV Games, Egmont Polska, Game Factory, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Lifestyle Boardgames Ltd, Mercurio, PopcornEdu, REXhry, Spin Master Ltd., Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 8
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Party Game
MechanismyPattern Building
RodinaComponents: 3-Dimensional (3D), Containers: Round Boxes, Organizations: Forgenext
Alternativní názvyPlusk!, Šplouch!, Stack Jack, Timber!, スプラッシュ!, 嘩啦啦真痛快, 하이다이브

Více o hře.

Recenze: Šplouch – voda cáká na všechny strany
Šplouch! je napínavou dovednostní hrou, která si získá rodiny s dětmi i milovníky jednoduchých jednohubek. I přes rozměry si hru ale nebudou moci vzít s sebou na cesty, protože k hraní je třeba opravdu stabilní podklad. Teprve pak si mohou hráči pořádně užít podávání kamenů soupeři, který je teprve umisťuje do samotného skokanského můstku. Hráči si užijí mírný nádech taktiky, ale především pořádné napětí z výšky vlastních staveb. Partie jsou rychlé, ale rozměry mohou hru znepřístupnit lidem s většími rozměry prstů.
Klady:

+ malé balení
+ napětí
+ podávání dílků soupeři
+ dvě varianty vítězství
+ nenáročná hra
Zápory:

- malé balení, ale hra není příliš vhodná na cesty
- malé dílky pro lidi s velkýma rukama
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zeměplocha Čarodějky na praxi v Lancre + soutěž