Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pictopia – všechny pohádky na jednom místě

pictopia-01

Je pouze jedno místo, kam se chodí všechna stvoření z pohádek schovat, když o nich zrovna nemluvíme a nechceme si s nimi hrát. Je to blyštivá a barevná země plná veselí, kde se nikdo nebojí ničeho špatného.

Pojďme se i my podívat za všemi těmi pohádkovými bytostmi. Můžeme to bez zaváhání udělat díky pohádkové hře Pictopia. Ta vyšla v produkci společnosti Wonder Forge a pod distributorskou záštitou firmy Esdevium Games. Disney Pictopia pochází z roku 2014 a zatím ji bohužel můžete pořídit pouze v angličtině. Hra má už i španělskou edici od Asmodée, což nám dává šanci na českou variantu od ADC Blackfire?

Na první pohled zaujme už blyštivá krabice, která je celá stříbrná, ale hází odlesky a přebírá barvičky svého okolí. Na víku najdeme spoustu filmových hrdinů, starých i nových, ať už vzpomeneme na Popelku, Mickey Mouse, Olafa, Zvonilku, Dory nebo kočku Šklíbu. Všichni do jednoho nás vítají a zvou přátelsky do nitra krabice. Do svého světa.

pictopia-04

Ten je plně ovládán kartami, které zabírají dvě ze čtyř přihrádek ve dně krabice. Jsou jich dohromady dvě stovky. Každá karta na jedné straně nabízí čtyři obrázky označené písmeny A, B, C nebo D. Na druhé straně najdeme pět otázek – čtyři klasické a jednu speciálního úkolu. Do krabice ale patří také protáhlý herní plán, po němž se vine trasa od startu až do cíle v nebeských výšinách nad pohádkovým hradem.

Mluvili jsme ale o čtyřech přihrádkách a zatím víme jen o obsahu dvou z nich. Ale zatímco karty jsou obyčejné, ačkoliv trochu větší než obvykle, další prostor v krabici zabírají možná ještě zajímavější prvky. Tím prvním jsou hlasovací destičky, které tvoří vždy dvě části a vypadají jako hlava Mickey Mouse. Stejný tvar pak mají i průhledné plastové postavičky. Jako poslední pak musíme zmínit žetony sázek.

Na začátku partie mezi sebe hráči položí plán a vedle něj zamíchanou hromádku karet. Každý z účastníků si vybere jednu barvu, její figurku postaví na jedno ze startovních políček a vezme si hlasovací destičku ve stejném odstínu, společně s pěticí sázecích žetonů o hodnotách od jedničky do pětky.

pictopia-10

V každém kole se stává jeden z hráčů hostitelem a pozve si do domu některou z kreslených celebrit. Aby zjistil, o koho jde, musí nejprve hodit kostkou. Právě podle číslice, která padla na kostce, se posune svojí figurkou na plánu. Každé políčko má na sobě jeden ze symbolů, který oznamuje typ úkolu, jenž na hráče čeká.

Aktivní hráč vezme horní kartu z dobíracího balíčku. Všichni hráči si mohou pečlivě prohlédnout její čtyři obrázky, nesmí ale koukat na druhou, popsanou stranu. Všichni účastníci (kromě hostitele) si nyní s pomocí žetonů vsadí na svoji schopnost zodpovědět otázku. Čím větší šanci si dávají, tím vyšší číslo mohou zvolit. Pokud odpoví správně, budou moci svojí figurkou posunout právě o tento počet polí.

Potom už aktivní hráč vezme kartu, otočí ji a přečte otázku podle symbolu, který na plánu. Ale zatímco sázku dělal každý za sebe, při odpovídání možná budou spolupracovat. Hned ve třech případech se totiž musí hráči domluvit na společné odpovědi, respektive odpovědích. Podle typu otázky je totiž možné, že správně budou jedna, dvě nebo dokonce tři možnosti a hráči musí vždy uhodnout všechny. Pouze pokud uspějí, posouvají se všichni dál.

pictopia-13

Jenže na desce je i na kartě je hned pět různých symbolů. Zbývající dva jsou siluety Mickey Mouse a představují samostatné odpovídání (každý volí odpověď na svém kolečku jen za sebe). V druhém případě ale už tolik nezáleží na tom, jestli je zvolená odpověď správná. Místo toho se hráči budou snažit trefit do vkusu a zvolené odpovědi hostitele.

Ve všech pěti možnostech to ale nakonec dopadne tak, že se možná některé figurky posunou kupředu a to podle sázky ze začátku kola. Potom se role hostitele vystřídá a partie pokračuje dál, jak se snaží všechny figurky vyšplhat úplně nahoru po noční obloze až do vytouženého cíle, kde ještě musí odpovědět správně na finální otázku.

Znalostních her je dost. Ale těch, které by se zaměřily čistě na pohádkové téma, rozhodně moc není. Pictopia má navíc ve svých zádech velmi důležitou licenci studia Disney. Právě to je její největší zbraní, protože kdo z fanoušků animovaných filmů by se znovu nechtěl setkat s oblíbenými postavami, jako je Wall-E, Vanellopka, Burák nebo Rebelka. Ti všichni a mnozí další mají svoje pevné místo na obrázcích.

pictopia-19

Často ale na hráče čekají překvapení, protože karty nemusí obsahovat pouze portréty. Někdy místo toho nabízí jen siluety, předměty nebo prostředí. A otázky se vždy vztahují právě k tomu. Hráči tedy musí v každém kole dobře volit, jak moc si věří. Pokud ale budou dávat samé pětky, hra je za to (alespoň podle oficiálních pravidel) nijak nepenalizuje. To je velká škoda, protože určitě je lepší, když hráč v případě neúspěchu jde o tentýž počet polí zpět.

Karet samotných je pořádná hromada a není snadné je projít. I když se ale vystřídají, každá obsahuje hned pět otázek. To dohromady dává úctyhodné číslo tisícovky zadání, které se neomrzí. Hráči navíc sázejí ještě ve chvíli, kdy samotnou otázku neznají. A není možné si zapamatovat všechny otázky z karty, takže hráči jsou vždy v nejistotě.

Samotné otázky nejsou nijak jednoduché. Na kartě se samými kočkami máte vybrat ty, které hrály někdy na piano. Jindy zase budete vybírat budovy, které jsou domovem královských rodů. Tematicky se otázky samozřejmě čas od času opakují, ale mění se postavy. Úkoly ale často vyžadují opravdu výbornou znalost Disneyho animovaných filmů a někdy se i fanoušci zapotí.

pictopia-21

Přestože se hra soustředí na vědomosti, hráči bodují často v jednom kole společně. Proto je možné se na konec klikatící se cesty dostat během půl hodinky. Vzhledem k nastavenému bodovacímu systému není ani tak důležité, s kolika soupeři právě porovnáváte síly. Je to totiž pro úspěch vlastně zcela nepodstatné.

Největší překážkou pro české publikum zůstává jazyk. Otázky na druhé straně karet jsou v angličtině a to znemožňuje hraní s dětmi. Naštěstí se mezi námi najde dostatek dospělých fanoušků animáků, kteří se rádi do měření sil pustí. Jenže to nemění nic na tom, že to hlavní publikum bude muset na tuto hru pouze toužebně koukat, ale nezahraje si ji.¨

A to je škoda, protože Pictopia je krásnou vědomostní hrou. Může za to především fakt, že si bere za téma všechny klasické disneyovské pohádky a nabízí opravdu poctivý průřez všemi filmy od starých klasik až po ty nejnovější. Pictopia má výborné zpracování a je příslibem dlouhotrvající zábavy.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRob Stoddard
VydavatelAsmodee, Ravensburger, Wonder Forge
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk7 and up
KategorieChildren's Game, Movies / TV / Radio theme, Party Game, Trivia
MechanismyBetting and Bluffing, Roll / Spin and Move, Simultaneous Action Selection, Voting
RodinaBrands: Disney, Trivia: Disney, Versions & Editions: Disney Theme Park Editions

Více o hře.

Recenze: Pictopia – všechny pohádky na jednom místě
Vědomostní hry jsou jedna druhé podobné jako vejce vejci. Jenže pak vezmete texty a zaměníte je za obrázky ze známých animovaných filmů. A najednou máte zcela jiný zážitek. Tedy alespoň pro děti či fanoušky. A právě u těchto dvou skupin dokáže vědomostní Pictopia zabodovat výborně. Hra nabízí velkou variabilitu a hromadu postav ze všech Disneyho filmů, na které si vzpomenete (dokonce i několika hraných). Překážkou pro české děti je angličtina, ale pokud odhlédneme od tohoto logického problému, máme tu jednu z nejkrásnějších a nejpohádkovějších vědomostních her. Pictopia chytne za srdce každého milovníka pohádek.
Klady:

+ krásné téma disneyovských pohádek
+ poctivé zpracování
+ více druhů odpovídání
+ velká zásoba otázek
+ průřez všemi disneyovkami
+ obtížnost otázek
Zápory:

- můžete pořád beztrestně sázet pětky
- angličtina (pro české děti)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Umí prase létat? PLUS – více zvířat, více vlastností