Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Štavnaté citróny – okyselte si život

stavnate-citrony-01

Když se řekne žluté ovoce, lidé se okamžitě rozdělí na dva tábory. Většině se samozřejmě vybaví banány, sladká dobrota. Jenže pokud jste milovníky kyselého, pak mezi vaše nejoblíbenější žluté věci může velmi snadno patřit citrón.

Kyselost si jako téma svojí hry vybrala společnost Trefl, která vytvořila hru Šťavnaté citróny. Alespoň tak to vypadá, ale hra ve skutečnosti vyšla v produkce firmy Entertoyment Limited v roce 2018 v Hong Kongu. Do České republiky hru dováží CTW Toys.

Krabice nemůže mít jinou barvu než žlutou a je tomu tak. Jedna z bočních stran je otevírací a uvnitř na hráče čeká čtveřice gumových citrónů, sada plastových žetonů se samolepkami a ještě jeden nedozrálý kus citrónu představující časomíru.

stavnate-citrony-06

Na začátku partie si hráči vyberou každý jeden citrón a naplní všechny čtyři vodou. Ale ačkoliv všechny vypadají identicky, pouze dva z nich opravdu stříkají. Pro úvod je třeba je rozlišit s pomocí žetonů křížku a fajfky.

Elektronický časovač bude vydávat postupně nejen startovní zvuk, ale především v náhodném pořadí zahraje čtyři zvířecí zvuky. Každý z hráčů si dopředu vybere, jestli chce být kůň, pes, kohout nebo slon. Jakmile zazní hráčův zvuk, vybere si dva libovolné citrony a přehodí jejich pozice. Žetony ale nechá na původním místě.

V průběhu jednoho kola se tedy odehrají celkem čtyři výměny. Teprve když zazní finální siréna, mohou všichni tipovat, jestli jejich citrón vystříkne nebo ne. Na znamení svého názoru před sebe položí odpovídající žeton ano nebo ne.

stavnate-citrony-03

Pak už je na čase to otestovat. Kam jej ale namíří záleží na tom, jestli tipují ano nebo ne. V případě, že očekávají proud vody, namíří citron na libovolného protivníka. Pokud má hráč pravdu, získá za to odměnu v podobě žetonu. Jestliže ale říká hráč, že citron nevstříkne, musí to dokázat sám na sobě, namíří tedy na sebe. Žeton získá i tentokrát, pokud se nenamočí.

Partie pokračuje dalším mícháním citrónů, a to až do momentu, kdy jeden z hráčů má nasbírané tři žetony za správný tip. Takový hráč okamžitě vyhrává celou kyselou partii.

Štavnaté citróny je bláznivá hra pro malé děti, nebo jejich hraní společně s rodiči. Hráči se tedy nebudou šklebit kvůli kyselosti, ale kvůli tomu, že je zasáhne proud vody. Je to hodně podobný výraz a možná právě ten přivedl autory na využití právě tohoto žluťoučkého ovoce.

stavnate-citrony-07

Ze hry plyne hlavně legrace a smích, protože co může být zábavnějšího, než když vašeho protivníka postříká proud vody, který nečeká? Děti to baví. Děti se smějí snad pokaždé. A to je přesně ten důvod, proč bude tato hra úspěšná.

Zábavu ještě zvyšuje varianta, kdy hráči všichni míří a stříkají v jednu chvíli. Některý z hráčů tak může dostat hned několik proudů, pokud má smůlu. Je pouze na hráčích, na koho svoje citróny namíří. Pokud hrají rodiče, je obvykle tato volba jasná.

Je tedy samozřejmě důležité hrát někde, kde vám voda na úplně všech místech nebude vadit. Nejlepší tedy je vzít si ji s sebou na výlet k bazénu nebo na koupaliště, kde musíte pouze dávat pozor, aby se vám neztratily mrňavé žetony. A ty nemusíte brát vůbec, místo nich stačí například čárky do písku.

stavnate-citrony-09

Při tom nenabízí žádnou důmyslnou zábavu, ale pouze bláznivé tipování. Naštěstí samotné zpracování je solidní, citróny fungují, časomíra také. Všechno je prostě tak, jak by mělo být. Vlastně ani to sledování není nic náročného a směřuje k tomu nejmladšímu možnému publiku už kolem pěti let. Stačí jen, aby si děti pamatovaly a zachovaly přehled.

Štavnaté citróny jsou legrační hrou pro děti. Dospělí v tom mačkání a stříkání najdou pramalé zalíbení, ale naštěstí oni zdaleka nejsou cílovým publikem. U těch, o které jde nejvíc, se pak Šťavnaté citróny budou těšit pozornosti, navzdory tomu, že se jedná ve výsledku opravdu o velmi neoriginální nápad.

Recenze: Štavnaté citróny – okyselte si život
Štavnaté citróny nenabídnou nic originálního ani důmyslného. Pouze dětská zábava založená na stříkání vodou po ostatních. Dospělým to rozhodně jako zábava nepřipadá, ale děti se smějí. Hra trpí neoriginalitou, ale dvě varianty a zpracování ospravedlňuje její existenci.
Klady:

+ zpracování
+ hra s vodou
+ možnost si ji vzít s sebou ke koupání
+ dvě varianty
Zápory:

- nic originální
- dospělí si zahrají jen s dětmi z povinnosti
- zábava jen z toho, že se někdo namočí
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cocotaki – jo, kohouti, to jsou páni aneb UNO se zvuky