Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Surprise Slides – pohádkové Ledové království plné skluzavek

surprise-slides-01

Nikdy jsem netušila, že klouzání je taková zábava. Olaf a Kristoff to říkali, ale moji rodiče mě nikdy nepustili ven mimo palác samotnou. V létě tudy zurčí voda bláznivou rychlostí, ale veškeré to stříkání odnesly na sever zbývající paprsky Slunce. Teď je na místě rozbouřené hladiny jen zamrzlá ledová krusta. A když na ni nasednete, nikdy si nemůžete být jistí, kam vás jejich magické zatáčky dovezou.

Bláznivé skluzavky čekají i na malé hráče, pokud přijmou výzvu nové deskové hry Surprise Slides ze světa pohádky Ledové království (Disney). Tahle nová krabice vychází pod logem společnosti Ravensburger, ale najdeme tu také přímo autory, kterými je tentokrát firma Wonderforge ze Seattlu.

Možná byste čekali, že na víku najdeme všechny titulní postavy. Jsou tu ale pouze dívky a sněhulák Olaf. To nevadí, protože pod víkem už na nás čeká i tenhle blonďatý fešák. Ke hře patří také čtvercový list pravidel, jedno losovací zařízení v elegantním tvaru a s pěknou plastovou šipkou. Pak tu jsou kartonové figurky a jejich plastové modré stojánky. Ale tím nejdůležitějším je samotný svět Ledového království, kterým se vine stezka rozdělená na barevné čtverečky. Na čtyřech místech je ale otvor, který může zacelit pouze velký dílek s ledovou skluzavkou.

surprise-slides-06

Na začátku partie si každý z účastníků musí vybrat jednu postavičku. Tou se stane po celou dobu hry a postaví ji do levého dolního rohu plánu. Ten má zatím v sobě čtveřici děr a je na čase do nich vložit dílky skluzavek. Všechny čtyři jsou oboustranné a hráči je rozmístí náhodným losem. Svým speciálním tvarem dílky zaručují, že se do každého otvoru dají nacvaknout pouze, když jsou správně natočené. Vedle plánu pak hráči položí losovací zařízení a závod zasněženou krajinou může začít.

Ve svém tahu hráč roztočí ručičku na ruletě a počká, která z deseti výsečí mu padne. Většinou bude šipka ukazovat na jednu z pětice barev. To znamená okamžitou šanci postoupit kupředu na nejbližší políčko stejné barvy. Hráč by neměl ani na chvíli váhat. Místo toho může ale výsledek být také jeden ze tří sněhových vloček. Ty znamenají, že se hráči svezou po nejbližší skluzavce. Posunou se na políčko s vločkou a následují trasu dolů. Podle toho, který dílek zrovna v místě je nacvaknutý, jim může sklouznutí pomoci nebo uškodit. Každá ledová trasa ústí trochu jinde.

Všechno pak završí možnost vylosovat si dvě speciální výseče. Jedna umožňuje hráči, který ji vylosoval, přehodit skluzavky jinak. Nesmí je ale při tom otáčet na druhou stranu. K tomu právě slouží ta poslední z deseti možností. Tentokrát ale dílky zůstanou na místě, jen jsou otočeny vzhůru nohama.

surprise-slides-08

Cílem všech zúčastněných hráčů a jejich postav je být tím prvním, kdo se dostane do Elsina ledového paláce, který je přesně na opačné straně herního plánu (v pravém horním rohu). Stezka se vine různými zákrutami, ale pouze správné využívání skluzavek může hráče posunout k opravdovému vítězství.

Hra Surprise Slides se zatím na police českých obchodů nepodívala. Distributor ale zvažuje její zařazení do distribuce. A jejím cílovým publikem jsou tříleté děti, které jsou ze hry absolutně unesené.

Díky využití barev ji opravdu dokáží hrát prakticky o samotě. Stačí jen točit a podle vylosované výseče se posunout. Přesto je lepší dozor dospělého, který rozhoduje nejasné výsledky (šipka ukazuje mezi dvě políčka) a kontroluje, jestli děti dodržují všechna pravidla.

surprise-slides-11

Jednoduchá chodička v kombinaci s hady a žebříky dostává úplně jiný nádech, když zjistíte, že právě tyto propojení pater plánu jsou výměnné. Hráči tak nikdy předem nemohou tušit, jak jejich cesta na hrad bude opravdu vypadat a kdy jim která skluzavka zahradí cestu. A právě prvek výměnných skluzavek je opravdu dobrý.

Ale hra pro mrňousky funguje jako celek. Má totiž krásné Disneyovské ilustrace. Jen trochu pochybujeme, jestli děti kolem třetího roku už mohou být dostatečně velkými fanoušky pohádky, na jejíž téma je hra vytvořena. I bez toho si ale zábavu užijí na maximum a s nimi i starší hráči. Pohyb je totiž závislý na náhodném losování a to prostě potřebuje štěstí. Taktika nastupuje pouze v situaci, kdy hráč může měnit dílky skluzavek, a tak může soupeři připravit nějakou tu past.

Náhoda ale naštěstí nemá zásadní vliv na herní dobu. Partie znamená pouze běh z jedné strany na druhou a trvá takových patnáct minut. Hráči se navzájem nevyhazují, více figurek může stát na jednom místě, takže vliv počtu soupeřů tu není vůbec znatelný.

surprise-slides-13

Hru zdobí vynikající zpracování. To je vidět už na losovacím zařízení, které má elegantní tvar a svoji speciální modrou šipku. Všechno je to krásně barevné a to je také jeden z důvodů, proč hra hned na první pohled děti zaujme.

Surprise Slides je perfektní volbou pro malé děti, které už umí rozeznávat barvičky, ale ještě neumí počítat. Stejně tak jsou sázkou na jistotu pro všechny, kteří mají rádi film Ledové království. Obě tyto cílové skupiny budou ze hry nadšené. Surprise Slides je výtečnou hrou pro ty nejmenší.

Recenze: Surprise Slides – pohádkové Ledové království plné skluzavek
Surprise Slides nabízí svezení na skluzavce. A jak si to budete svištět dolů, budete se u toho pořádně bavit. Každé zatočení losovacím zařízením posune hráče o kousek blíž, protože se jeho postavička posune na nejbližší pole stejné barvy. Jenže to není všechno, protože v cestě jim stojí skluzavky. Ty jednou pomůžou a jindy zase nastaví nohu a zdrží. Všechno se řídí náhodou, která ale nevadí, protože hlavním publikem jsou ty úplně nejmenší děti. A ty si ji náramně užijí, protože zpracování je vynikající. Surprise Slides je sázkou na jistotu pro každého, kdo má doma nějakého toho Frozen-maniaka.
Klady:

+ téma filmu Ledové království
+ výměnné dílky
+ krásné zpracování
+ drobné taktické ovlivnění
+ není třeba počítaní (jen barvy)
Zápory:

- není co vytknout
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Krosmaster Arena Frigost – zamrzlá země kouzel