Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tantrix Match! – všechno musí souhlasit!

tantrix-match-21

Každý má už svůj hlavolam. A ani Tantrix nemůže zůstat pozadu. Původně se jedná o velmi unikátní logickou hru, ve které jde o spojování kamenů tří různých barev. Hráči musí s kameny dobře manipulovat, pokládat je takticky a jen tak mohou zvítězit. Už v základu je ale Tantrix tak trochu i hlavolamem, protože z kamenů lze skládat nejrůznější smyčky nebo využívat pouze jejich části podle barevných číslic na zadní straně.

Tak s čím novým může přijít Tantrix Match? Balení nám nic nenapoví, protože dorazí v kartonovém kufříku, který se otevírá netradičně shora. Stačí zatlačit dolů středovou plochu a odklopit stranou dvě ouška. A najednou jste uvnitř. A to už na vás zcela nečekaně vypadne pevná herní deska, která má horní část ze dřeva a je podlepená kartonem. Uvnitř se směstnalo rovných třináct tantrixových kamenů.

Ve zvláštním pytlíku pak jsou ukryty velké karty, které rozměry odpovídají otvoru v desce. I ony mají na sobě siluety třinácti šestiúhelníků. Jenže zatímco některé z třináctky jsou vyplněné klasickým černým kamenem s barevnými čarami, jiná políčka jsou bílá. To už je vám asi jasné, že se jedná o zadání pro jednotlivé hlavolamy.

tantrix-match-02

Na každé kartičce kromě jasně daného rozložení kamenů (mimochodem je škoda, že nejsou očíslované pro snadnější rozmístění) ještě další tři informace: pořadové číslo hlavolamu v balíčku, obtížnost na stupnici jedna až čtyři hvězdičky a také úkol pro hráče. Tím může být jedna barevná linie vedoucí všemi kameny, jindy zase jeden okruh nebo jednoduše poskládání všech dílků tak, aby jejich čáry navazovaly.

Z této trojice typů už vám je asi jasné, že se podle toho bude lišit také náročnost řešení. Zatímco umístit kameny tak, aby navazovaly, do už připravených chlívečků je jednoduché, jejich propojení do smysluplné smyčky už začíná být problém. Zvlášť, když vám zadání později nijak neomezuje a specifikuje pouze pozici několika málo kamenů.

Kartiček je dohromady dvanáct. To se může zdát jako málo. A není to jenom zdání, ono to tak i je. Znamená to tedy, že od každé ze čtyř obtížností na hráče čekají právě tři úkoly s různým rozmístěním kamenů a také odlišnými úkoly. V rámci každé úrovně náročnosti si tak hráč vyzkouší všechny tři varianty.

tantrix-match-07

Každý úkol je zajímavý a jak se zvyšuje obtížnost, opravdu jde stále více o schopnosti. Hlavolamy jde vyřešit i s pomocí štěstí metodou pokus-omyl, ale není to tak snadné, jak by se mohlo zdát. Vyšší pozice úkolů jsou opravdu náročné a dají vám pořádně zabrat. Jenže co jim stále podráží nohu je počet zadání. Prostě je dokončíte a je to.

Jenže pak si všimnete, že pravidla slibují další úkoly a možnosti na webových stránkách. Na webu i na Facebooku budete po novinkách pátrat marně. Naštěstí jsou tu ještě jiné možnosti, jak si s Tantrix Match užít zábavu i poté, co tucet úkolů vyřešíte. Najdete je na zadní straně pravidel a jmenují se Volní styl a Vlastní úlohy a jsou úzce propojené.

První variantou je jednoduše vzít všech třináct kamenů a libovolně je poskládat dovnitř hrací plochy. Slůvko libovolně tu ale není použito úplně ideálně, protože hráči jsou stále povinni dodržovat barevné spoje. Je jasné, že najednou ani obyčejné uložení třinácti kamenů není jednoduché. A úkol bude pokaždé trochu jiný, stačí si jen položit jinam startovní kámen. A všechny mají řešení!

tantrix-match-15

Pokud navíc máte kamaráda, můžete spolupracovat. Jeden ve Volném stylu vytvoří plán, z něhož vyjme několik kamenů a předá svůj výtvor druhému hráči. Jeho úkolem je naskládat kameny zpět. Tady se dokonce nabízí i možnosti pro soupeření, které vás určitě napadají stejně jako nás, takže dáme průchod vaší fantazii.

Na hře velmi oceňujeme, že ať budete hledat sebevíc, nikde nenajdete řešení. Na všech dvanáct úkolů si musíte přijít sami, což v dnešní době, kdy všichni neustále přikládají brožurky s odhaleným tajemstvím úkolů je skvělá zpráva!

Zpracování je opět vynikající. Kameny jsou prostě precizní a herní plán pevný. Dokonce i destičky se zadáním jsou z tvrdého laminovaného papíru, takže jsou připraveny na blízké setkání s kameny.

tantrix-match-18

Setkání s Tantrix Match! je trochu jako na houpačce. Nejdříve budete nadšení z krásného zpracování a hlavolamů, které vám dají zabrat. Jenže tucet úkolů projdete dřív, než by se vám mohlo líbit. Naštěstí zklamání rychle vyprchá, když zjistíte další možnosti, jak v luštění pokračovat. A ačkoliv zatím nejsou nikde k nalezení slibované rozšiřující prvky, přesto je Tantrix Match! velmi kvalitním přírůstkem do rodiny našich oblíbených hlavolamů.

Recenze: Tantrix Match! – všechno musí souhlasit!
Tantrix Match! to nakonec dokázal zlomit. Naše zklamání po dohrání všech dvanácti úkolů bylo znatelné. Propojit barevné čáry podle zadání sice není žádný lehký oříšek, ale jednou se na konec dostanete. A pak nebudete už mít pro krabičku využití. Nebo že by přecejen? No ano! Volný styl umožňuje vyplňovat prostor libovolně a ještě z toho udělat úkol pro kamaráda. Tantrix Match! se díky tomu stává velmi zajímavou volbou a povedeným přírůstkem do rodiny.
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ úkoly dají hráčům zabrat
+ na Tantrix příznivá cena
+ možnost hrát dokonce ve dvou
+ trénuje prostorovou představivost
Zápory:

- jen tucet zadání
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Graenaland – staňte se vikingy a dobijte Grónsko!