Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ticket to Ride Japan – šinkanzeny na stole

ticket-to-ride-japan-01

Symbolů Japonska je řada. A přesto, když se někoho zeptáte, co by chtěl vidět nebo vyzkoušet, když navštíví zemi vycházejícího Slunce, často zazní jejich neskutečně rychlé a přesné vlaky. Kdo by se nechtěl svézt šinkanzenem? A když ne přímo pod horou Fuji, tak alespoň doma na stole.

Každý takový sen splní rozšíření populární hry Ticket to Ride s podtitulem Japan. I tuhle novou krabici mají pod palcem designér Alan R. Moon a vydavatel Days of Wonder. Celý box pak distribuuje společnost Esdevium Games.

Box není nijak skromný, malý a ani nepřekvapí nízkou hmotností. Na víku vidíme obyvatele Japonska, jak všechny hráče zvou na palubu šinkazenu, který jede od hory Fuji až do Tokia. Uvnitř pohodlně leží uložená skládací mapa. Jakmile ji rozložíte, zjistíte s překvapením, že na jedné straně je opravdu zmiňované Japonsko, ale na druhé na všechny čeká ještě bonusová Itálie.

ticket-to-ride-japan-08

V partii budou hráči opět propojovat města podle zadaných úkolů na kartách. Ty dostanou tajně na začátku a poté mohou pokládat vagónky svojí barvy na koleje propojující jednotlivá města, ale musí při tom odložit odpovídající počet nastřádaných karet. Tím se snaží vytvořit spojení a trasu, která by dovezla jejich pasažéry po mapě mezi městy podle tajných úkolů. Body lze získat i za samotné postavení propojek a poté na konci partie za splněné cíle. Pokud se ale některý z úkolů nepodaří splnit, body si hráč na konci partie odečte.

Japonská mapa využije nejen šestnáct nových figurek extrémně rychlých vlaků, které prozatím položí vedle plánu. Přesto hráči získají nově do svého držení komponentu, která je s šinkanzeny úzce spojená – ukazatel, který položí na novou stupnici postupu rychlovlaků. Jednotliví účastníci dostanou klasicky svoji sadu obyčejných vozíků a samozřejmě také karty se zadáním a jmény měst, které mají za úkol propojit. Překvapivě dostanou ale nově čtyři, ze kterých si musí ponechat alespoň dvě.

ticket-to-ride-japan-04

Něčím naprosto nevídaným je ale zařazení tokijského metra. Je tu prezentované jako výstřižek, který je propojený se zbytkem mapy s pomocí puntíku Tokia. Z něj pak lze pokračovat na přiblížené mapce a navázat svými vagóny tak, aby se hráč dostal až do potřebného místa.

Samotné hlavní figurky rychlovlaků lze pokládat klasicky díky sadám barevných karet, a to i včetně případných žolíků lokomotiv. Hráči si ale za položené nové figurky vláčků neposouvají bodovací kámen. Místo toho si mohou svůj úspěch poznačit na nové stupnici šinkanzenů. Podle pořadí, v jakém partii hráči na této stupnici dokončí, si přičtou bonusové body ke svému skóre.

Nové vlaky jsou použitelné jen na mapě Japonska, ale znamenají především to, že partie bude trvat o pár tahů déle. A to určitě většina z vás ocení, protože je konečně o kapku více času na plnění tajných úkolů. Současně to ale znamená, že hráč se může nechat unést, dobrat si úkoly další a ty pak už nestihnout splnit.

ticket-to-ride-japan-12

Potěší ale hlavně možnost bodovat zase jiným způsobem. Tentokrát navíc hráči nehlídají svoji zásobu figurek, ale místo toho jde pouze o sadu stejných karet. Ani na jejich barvě nezáleží. Rychlovlaky prostě umí jezdit, kde jim stavitelé poručí. Hráči ale bojují o převahu, aby právě oni měli největší zastoupení v této přepravní oblasti. Lze tak zvrátit mírnou ztrátu, pokud třeba víte, že se na vás neusmálo štěstí v kartách s úkoly.

Zvláštností jsou také hned dvě přiblížené oblasti, které trochu narušují kompaktní dojem, na jaký jsme z her Ticket to Ride zvyklí. Jde ale v podstatě o vizuální rozdíl, ale nemá zásadní vliv na hratelnost jako takovou. Obecně ale platí, že mapa Japonska je velmi pěkná, zábavná a zajímavá. Je odlišná od těch, které jsme tu už měli a už samotné figurky nových vláčků je lákavá.

ticket-to-ride-japan-11

Na druhé straně najdou hráči mapu Itálie, který nově nabídne hráčům sadu deseti karet trajektů (ačkoliv by se podle nás hodily spíš k mapě Norska). Místo klasického dobírání karet nebo hraní vagónků mohou tedy hráči balíček poprosit o jednu kartu trajektu, ale jen do limitu dvou maximálních karet tohoto typu v ruce.

 

Právě při propojování měst a tras se budou hráčům zmiňované trajekty hodit, protože některé cesty vedou přes vodu. Mají šedou barvu, která je tentokrát rezervovaná pro ně. A na tomto úseku vždy pozice s ikonou vlny vyžadují k překročení buď lokomotivu nebo trajekt. Hráči tak mohou mít štěstí, získat lokomotivu a nepotřebovat trajekt. Ale stejně tak se mohou vzepřít smůle a dobrat si náhradu.

ticket-to-ride-japan-14

Ale i organizace mapy má znovu svoje speciality. Tentokrát vedou tratě dokonce i mimo hranice země, ačkoliv jen jako cílové a konečné destinace. Navíc je Itálie rozdělená do regionů a hráči dostanou odměnu za oblasti, které po celé Itálii dokázali spojit.

To zase motivuje nově účastníky, aby se snažili brát těžší úkoly a nejezdit jen přímou cestou. Tím se zásoba vláčků vyčerpá rychleji, protože tu nejsou žádné navíc, jako v Japonsku. Tím je opět ve hře další způsob bodování. Hráči tomu opět musí přizpůsobit zvyky, které by mohli mít z předchozích map.

ticket-to-ride-japan-15

Obě mapy zaslouží velkou pochvalu. Ticket to Ride: Japan je skvělým rozšířením, které posouvá celkovou hratelnost trochu jinam, a to je dobře. V záplavě různých variant a rozšíření si dělá svůj prostor a tím se z mapového rozšíření stává opravdu kvalitní počin. Ticket to Ride: Japan tak rádi doporučujeme všem fanouškům vláčků.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlan R. Moon
IlustraceCyrille Daujean, Julien Delval
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Days of Wonder
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Trains
MechanismyEnd Game Bonuses, Hand Management, Network and Route Building, Open Drafting, Set Collection
RozšířeníTicket to Ride, Ticket to Ride: Europe
RodinaComponents: Map (Continental / National scale), Continents: Asia, Country: Italy, Country: Japan, Game: Ticket to Ride (Official)
Alternativní názvyJízdenky, prosím!: Mapové rozšíření 7 – Japonsko + Itálie, Ticket to Ride Map Collection: Volume 7 – Italia & Giappone, Wsiąść do Pociągu: Kolekcja Map 7 – Japonia i Włochy, Zug um Zug: Erweiterung 7 – Japan & Italien

Více o hře.

Recenze: Ticket to Ride Japan – šinkanzeny na stole
Ticket to Ride: Japan je mapové rozšíření, kde se ale po mapě na začátku vůbec nebudete dívat. To proto, že právě s mapou Japonska jsou spojené nové figurky šinkanzenů, které spojí ty největší transportní uzly v zemi vycházejícího slunce. Rozšíření ale klade důraz i na nové možnosti a přináší způsob, jak získat body navíc k těm tradičním. Tím se vymyká klasickému pohledu jen na mapu a stává se z něj výtečná zábava i pro zkušené vláčkaře. Ticket to Ride: Japan doplňuje vynikající hratelnost o nové drobnosti a tím umí zaujmout.
Klady:

+ každá mapa má svá pravidla
+ i grafické rozdíly
+ nové komponenty
+ snížení náhody s trajekty
+ figurky šinkanzenů
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Skulk Hollow – lišky proti obrům