Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Trpasličí les – znovuzrozené dřevěné pexeso

Všechny jehličnaté lesy jsou plné trpaslíků. Malinkých bytostí, které se schovávají před všetečným lidským okem. Jedním z nich je František, zelenooký chlapec, třicet jedna a půl centimetru vysoký, v tmavě zeleném kabátku a světle zelených botkách. Na zádech nese nůši naplněnou po okraj borovými šiškami a pomalu míří spokojený s dnešním úlovkem domů. Trpaslíci totiž strašně rádi chroupají k večeři semínka šišek, jsou zdravá a výživná.

Vtom za sebou František zaslechl šramot a jeho trénované ucho rozeznalo tiché našlapování a lehký svistot ocasu. V tu chvíli už věděl přesně, kdo za ním stojí, a právě proto naprosto ztuhnul. Veverka, která o pár vteřin později seskočila z větve nedalekého stromu, nechápavě čenichala, protože si byla jistá, že ještě před chvílí zde viděla snadnou kořist. Teď ale marně hledala zelenou postavičku, kterou z výšin stromu zahlédla. Ještě několik natažení vzduchu, nervózní rozhlédnutí a veverka za lehkého šustění odhopsala pryč.

František si oddechl. Ještě, že si nepískal tak, jak to má obvykle ve zvyku, protože pak by ho jeho maskovací schopnosti už nezachránily. Trošku zkroušený, ale pořád stejně spokojený, znovu pokračoval ve své cestě domů.

Pro všechny trpaslíky je nejhorší barevný podzim, kdy se lesy hemží nenasytnými houbaři. Právě proto si všichni tito malí tvorečci vyvinuli skvělý skrývací instinkt – bez tréninku je od okolního prostředí nerozeznáte a když už vám dovolí na sebe pohlédnout, pak je velmi obtížné je rozeznat jednoho od druhého. Ve hře Trpasličí les se stanete jedním z nich, nezkušeným a mladým trpaslíkem, jehož úkolem je rozeznat od sebe svoje kamarády.

Dřevěnou hru Trpasličí les v České republice prodává firma Bego ve svém malém internetovém obchůdku pro děti s názvem Montebú.

Hru dostanete v malé bílé krabičce, která je na svoje rozměry poměrně těžká. Uvnitř najdete, jak již jsme napověděli, spoustu dřevěných komponent. Základem všeho je kruhová hrací plocha s kruhovými otvory. V pytlíku naleznete celkem dvaatřicet tyčinek s natřenými konci – to jsou právě trpaslíci. Výčet uzavírá větší dřevěná činka zakončená barevnou kuličkou a jeden menší kotouč se špičkou uprostřed.

Před první hrou vás čeká nezbytná kompletace, která zahrnuje zasunutí větší tyčinky doprostřed kruhové hrací plochy. Tato činnost vyžaduje sílu a bude tedy potřeba přítomnosti dospělé osoby.

Trpaslíci, jak už jste se dočetli výše, jsou nenápadné mršky. Úkolem každého z hráčů bude objevit co nejvíce dvojic stejně obutých postaviček. Všichni trpaslíci totiž mají svorně červené čepičky a na nohou gumáky, ovšem ty si na dnešní den obuli v osmi různých barvách. Každou barvu holínek mají celkem čtyři trpaslíci. Před začátkem partie rozmístíte figurky náhodně po hrací ploše. Zasunete je do připravených otvorů tak, že vám zmizí jejich obuv z dohledu. Tím vytvoříte trpasličí les.

Základním principem celé dřevěné hry je točení a hledání dvou shodně oblečených trpaslíků. Po každém hádání (tahu) totiž musíte zatočit celým dřevěným kolem, protože kulatá dřevěná plocha stojí na protidíle, na němž se může volně otáčet. K roztočení slouží záchytná tyčinka uprostřed hracího plánu.

V hádání se hráči střídají, přičemž mají vždy pouze jeden pokus, a to i v případě, že uhodnou. Dvojici stejně obutých trpaslíků si vezmou k sobě, čímž na hracím plánu vytváří jedinečné tvary. Právě podle nich si lze zapamatovat pozice některých již tažených postaviček.

Trpasličí les je hrou náročnou především na paměť, ale i na postřeh. Nejednou se stane, že i když víte přesně, kde se trpaslík nachází, po zatočení jej zcela ztratíte z dohledu nebo vás zamíchání totálně zmate. V tom je hlavní kouzlo hry: ani ten s nejlepší pamětí nemusí nutně vyhrát.

Točení je také nejdůležitější princip, který hru odlišuje od klasického pexesa, kterému je jinak dost podobná a ze kterého pochopitelně vychází.

Vzhledem ke kvalitnímu dřevěnému zpracování z masivního dřeva, nenáročnosti pravidel a rychlé hrací době je hra skvěle vhodná pro děti všech věkových kategorií.

Problémem, na který jsme při hraní narazili, je demontáž točítka uprostřed plánu. V podstatě jeho vytažení není nemožné, ale při každém takovém souboji riskujete, že dírku uprostřed ochodíte takovým způsobem, že vám v ní příště už nebude držet. Proto jsme se u naší verze rozhodli zatím ponechat tyčinku zasunutou, i když právě hru nehrajeme. Bohužel v tomto složeném stavu nesměstnáte hru zpět do krabičky.

Trpasličí les je jedna z her, které potvrzují, že v jednoduchosti je síla. Žádné složité principy, jen prostý souboj pamětí jednotlivých hráčů. Samozřejmě hru nemůžeme stavět na úroveň moderních deskových her, ale jako rodinná hra a paměťový trénink pro děti je tohle přesně ten ideální nákup. Pokud vás již omrzelo pexeso, vydejte se za trpaslíky a poznejte jejich barevný a zábavný les.

Recenze: Trpasličí les – znovuzrozené dřevěné pexeso
Klady:

+ cena
+ dřevěné provedení
+ rozvíjí paměť
+ originální princip
Zápory:

- složená se nevejde do krabice
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Safari – zvířátka na jednom místě