Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Villa Paletti – bláznivá architektura

Villa Paletti - balení

Slyšeli jste někdy o slavné vile Paletti? Jmenuje se po jejím slavném italském autorovi. Ačkoliv bydlel v obyčejném městském bytě, celý život snil, že si navrhne a postaví svůj vlastní letohrádek. Byl to jeden z prvních bláznivých architektů s neomezenou fantazií.

Jednoho dne se však stalo něco neočekávaného. Jeho kamarád se musel přestěhovat z Itálie do Řecka a neměl komu odkázat svoji malou továrnu na čokoládu. A toho dne, co ji nabídnul Palettimu, dostal pan architekt spásný nápad. Vybourá z ní všechny sloupy a použije je při stavbě svého vysněného díla! Zburcoval všechny svoje potomky, kteří mu s transportem na vyvýšenou louku pomáhali. A pak konečně začala stavba..

A té se budete účastnit i vy, nic netušící kolemjdoucí turista v Itálii. Paletti totiž je bezradný a neví, jak má sloupy rozmístit, aby mu jeho stavba držela a přitom měla vysněných šest pater. Jak se jeho a váš příběh spojily v jeden, vypráví desková hra Villa Paletti.

Villa Paletti - připravená hra

Autorem téhle legrace je designér Bill Payne. Vydavatel a distributor v jedné osobě je společnost Piatnik, která ji přináší na český trh. Tady už leží na poličkách, překvapivě nepovšimnutá, už několik let. A tak je nejvyšší čas ji trochu představit a zajistit jí možná i větší popularitu.

Hru v obchodě na první pohled prozradí žlutá barva její krabice. Ostatně italové mají žlutou rádi, to je přece známo. Na jejím víku najdete obrázek z prvního Palettiho pokusu o stavbu. Ta se mu zřítila a teď leží v ruinách uvnitř balení hry. Najdete zde pět barevných desek, které vytvoří jednotlivá patra. Jenže jejich velikost i tvary se mění od největší modré až po tu úplně nejmenší červenou, která by měla být úplně nahoře.

K čemu by vám ale byly podlahové desky, kdybyste neměli sloupy, které je podrží. Ty jsou ve hře zastoupené v barvách čtyřech a každá bude nakonec patřit jednomu ze soupeřů, kteří překvapivě ale také spolupracují na tom, aby vila nespadla.

Villa Paletti - připravená hra

Ale tím jsme ještě s popisem obsahu neskončili. Máme tady kulatou desku staveniště obehnaného trávníkem. Na tomhle udusaném, hliněném místě začnete i dokončíte svoje snažení. Poslední dvě součástky jsou pak naprosto speciální – je zdě čtyřstěnné dřevěné stavitelské pečetidlo. Ono má ve skutečnosti stran šest, ale je vyrobené jako podlouhlý kvádr a pouze na jeho čtyřech delších stranách najdete barvy odpovídající sloupům.

No a pak je tu ještě jeden nástroj nezbytný pro každého stavitele. Háček, pomocí kterého může vytáhnout některý z již umístěných sloupů ven, aby jej přemístil jinam. Průběh Palettiho prací totiž vypadá tak, že nejdříve postaví všechny sloupy, pak na ně položí desku a sám sebe se ptá, bez kterých sloupů stavba bude stále držet.

A přesně takovou otázku si budete v průběhu celé hry klást i vy. Na začátku partie hráči společnými silami rozestaví všechny sloupy různých barev a tlouštěk po staveništi. My jsme vám neřekli o tloušťkách? To musíme hned napravit. Kromě toho, že se sloupy mezi sebou odlišují barvou, ještě v rámci barvy se pětice sloupů liší i tloušťkou. Mezi svými pěti sloupy dostanete tři tenké, jeden střední a jeden opravdu pevný a silný.

Villa Paletti - rozehraná hra

Teď tedy už všechny sloupy stojí na staveništi, libovolně rozmístěné. Na ně položíte největší modrou desku a to tak, aby nepřesahovala kulatý stavební pozemek. Nezakryje všechny sloupy, ale to nevadí, některé zůstanou nezatížené. Hráči mají motivaci se snažit o co nejrovnoměrnější rozložení, protože teprve teď se rozhodne, která barva patří komu. Poslední slovo má stavitelské pečetidlo, kterým hodíte a zjistíte, které sloupy vám po celou dobu partie budou patřit.

Hráči začínají pouze na jednom poschodí, ale nepochybují, že před nimi vznikne unikátní budova velkého významu. Postupně se střídají ve stavbě věže. Vyberou si jeden ze sloupů ve své barvě a postaví ho na horní patro. Všechny sloupy sice už dříve byly rozmístěné na spodní podlaží, ale vy je můžete vzít a přesunout.

Pokud sloup stojí volně a nedrží na nich žádná deska, pak je prostě chytíte do ruky a položíte na libovolné místo v tom nejhornějším, zatím rozestavěném, patře. Do žádného jiného se pokládat nové sloupy nesmí. Legrace nastane ve chvíli, kdy chcete použít sloup, který je ukrytý pod některou z desek. Můžete se o to pokusit a právě k tomu slouží háček zařazený v balení.

Villa Paletti - rozehraná hra

Na některých sloupech ale drží celé podlaží. Musíte tak vždy dobře zvažovat, který půjde vytáhnout. Při tom je třeba dávat pozor, aby se celá stavba nezřítila. I kdybyste špatně odhadli své síly a začali vytahovat sloup, který nejde, vrátíte jej na původní místo. Váš tah tím ale končí, protože jste si prostě vybrali špatně.

Když máte pocit, že už žádný ze svých sloupů v dolních patrech přemístit nemůžete, protože byste tím zbořili celou vilu, můžete zahlásit úmysl položit nové patro. Proti tomu mohou mít soupeři námitky, ale musí vám dokázat, že nemáte pravdu a některý z vašich sloupů opravdu vytáhnout.

Protesty mohou být úspěšné nebo neúspěšné. Když protivník dokáže, že jste ještě měli možnost hrát, o daný sloup až do konce hry přijdete. V opačném případě ale o jeden ze svých kusů kamene přijde soupeř.

Villa Paletti - detail stavebního pozemku

S postavením druhého podlaží, tedy zelené desky, se do partie přidá další zajímavý náboj. Ten také rozhodne o vítězi. Ve hře se objeví stavitelské pečetidlo, které má v držení hráč, jehož bodová hodnota sloupů v rozestavěném patře je nejvyšší. Tato soutěž se přesouvá s patry nahoru a pečetidlo mění majitele, kdykoliv některý ze soupeřů překoná dosavadní nejvyšší bodový zisk.

Hra může skončit dvěma způsoby. Buď se Villa Paletti zřítí a zbudou z ní zase jen sloupy, nebo už žádný z hráčů nemůže přemístit svůj sloup. V obou případech je vítěz jasný a je to ten hráč, který má v tom okamžiku ve svém držení stavitelské pečetidlo.

Vila Paletti je hra vyžadující šikovnost, pevné nervy a klidné ruce. Taktika zde má místo především ve schopnosti pokládat sloupy na strategicky výhodná místa. Dříve nebo později budete i nově položený sloup zase potřebovat a znovu se pokoušet o jeho uvolnění.

Villa Paletti - rozehraná hra

Je zajímavé, že hra povoluje libovolné zvedání vyšších pater, abyste mohli sloup vytáhnout. Riskujete však, že vám celá stavba spadne.
Bohužel zde není vyřešena jedna zásadní chyba. Pokud hráč držící stavitelské pečetidlo vidí, že už nemá šanci k pohybu, ale ostatní jsou na tom lépe, stačí mu shodit stavbu. V takové situaci se stává vítězem, což je více než nepříjemné. Takovéto podvodné vítězství neudělá radost ostatním hráčům, ačkoliv sami třeba nemusí ani nic pozvat. Už jen fakt, že hra takovou taktiku umožňuje, je velká chyba.

Současně je to ale především škoda, protože jinak je Villa Paletti velice zábavná a napínavá. Herní princip, kdy hráči musí neustále svoje sloupy znovu a znovu využívat ve vyšších patrech a tím oslabovat úrovně nižších, si říká o spoustu metafor. K žádné politické se ale neuchýlíme, protože tohle je hra především a hlavně pro děti.

Ukáže se u ní, kdo má šikovné prsty. Ale bez uvažování to opravdu nejde, ačkoliv by si někdo mohl myslet opak. Každý tah je velice důležitý i z dlouhodobého hlediska a nejen pro vás.

Villa Paletti - rozehraná hra

Jediná náhoda ve hře je zastoupena počátečním rozložením barev. Proto se všichni soupeři snaží rozmístit sloupy co nejvyrovnaněji, aby pak třeba nepoškodili sami sebe. Stejně tak položení základní desky se děje ještě dřív, než jsou barvy rozdělené, aby opět nebylo možné nějak partii ovlivňovat.

Jinak jednoduchá pravidla založená na přesouvání sloupů z jednoho do druhého patra trochu zesložiťuje systém námitek. Ovšem současně přidává do hry další fázi napětí, protože stavitelé se snaží hrát i v situacích, kdy by se jindy vzdali tahu. Nechtějí riskovat ztrátu jednoho sloupu, která může být fatální.

Základní průběh se čtyřmi barvami platí pro maximální počet čtyř hráčů. Ve dvou mají oba soupeři po dvou barvách a jejich bodové hodnoty se sčítají. Ve třech pak do hry zasahuje neutrální barva, kterou hráči před svým tahem vždy musí přemístit. To hru nepříjemně zesložiťuje a komplikuje to vaše uvažování o vlastních barvách. Navíc se zde vkrádá i drobný pocit nespravedlnosti, pokud třeba způsobí zřícení právě přemisťování neutrální barvy. Proto se Vila Paletti nejlépe hraje v sudých počtech – ve dvou a ve čtyřech.

Villa Paletti - komponenty

Villa Paletti je určitě zajímavou hrou trénující šikovnost a motoriku dětí. Současně ale skvěle zabaví i dospělé, protože stavění je zde opravdu napínavé. Jen škoda, že hra umožňuje hráči předčasně ukončit hru kvůli svému vítězství a nelze tomu nijak zabránit. Ale pokud si dáte pozor, aby k ničemu takovému nedocházelo, nebo hrajete jen s poctivými hráči, kteří se jdou především pobavit, pak je Villa Paletti moc pěknou hrou o stavitelském umění.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBill Payne
IlustraceVictor Boden
VydavatelZoch Verlag, Bizak, Gigamic, Giochi Uniti, Grow Jogos e Brinquedos, Jumbo, Piatnik, Simba Toys, University Games, Wiggles 3D
Rok vydání2001
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(16 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Party Game
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Physical Removal, Stacking and Balancing
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Components: 3-Dimensional (3D), Mechanism: Tower Stacking

Více o hře.

Recenze: Villa Paletti – bláznivá architektura
Villa Paletti je hra, která klade důraz na šikovnost, ale přitom nenechává do pozadí ustoupit ani taktiku. Při stavbě vícepatrové budovy je dovolené v podstatě všechno. Z prvního patra (a později i z dalších) vytahujete sloupy, na nichž stavíte nová a nová podlaží. S přesunem vám pomůže háček, díky němuž se dostanete i na sloupy, které leží uprostřed mezi ostatními. Důležitý pro vítězství ale není přínos při samotné stavbě. Místo toho musíte být hráčem, který na konci drží stavitelské pečetidlo. Musíte dobře plánovat, protože jakmile stavba spadne, je pozdě a je jasný vítěz. Bohužel ve třech není herní systém dobře vyladěný a proto je partie vhodná především pro sudé počty soupeřů. Hra baví jak děti, tak i dospělé a je lehkou, oddychovou zábavou..
Klady:

+ hra zaměřená na šikovnost
+ zajímavý způsob určení vítěze (podobný Circus Grandioso)
+ napínavé stavění do výšky
+ šikovný pomocný háček
+ velmi dobrá hra pro děti
+ můžete dokonce zvedat desky, abyste mohli vysunout i sloupy, na kterých všechno drží
Zápory:

- ve třech je hra špatně hratelná
- náhodné rozestavení sloupů na začátku vás může znevýhodnit
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jídlo s. r. o. – dobroty na kartách