Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Whacky Roll – Pac-Man je nejlepší!

Whacky Roll - balení

Jdeš dneska na večer k Pac-Manovi? ptá se zelená příšerka červené. „Píp-pííp-pi-pííp,“ zní odpověď. Obě dvě zubaté obludy se začnou podivně smát, až se jim pohybuje jejich dolní vlnitý ret. Kdybychom všichni nevěděli, o co jde, až bychom věřili, že se jedná o obyčejné posezení s přáteli.

Jenže všechno je jinak, protože malý žlutý mužík s velkou pusou provozuje restauraci. A tihle neřádi mu chodí krást jeho dobroty. A nemluvíme jen o žlutých kuličkách, ale i o spoustě laskomin. Každou noc se to opakuje zas a znova. Jenže i samotný Pac-Man není úplně ten milý chlapík, kterého znají hosté. Když se rozzlobí a vytáhne tesáky, dokáže nečekané návštěvníky celé spořádat.

Nová hra od Normana Sommera s názvem Whacky Roll nám umožní to, co jsme si vždycky přáli. Zahrát si nejen za slavnou žlutou kuličku, ale také za její čtyři úhlavní nepřátele. Hra je menší verzí velké dřevěné hry Whacky Wit a vyšla v roce 2013.

Whacky Roll - připravená hra

Celá hra se ukrývá v oválném balení. Krabička tak je nahrazena tubou, která má žluto-černou barvu s portrétem Pac-Mana, kterému se na obrázku podíváte i na jazyk. V puse nejsou žádné zuby, takže je nejasné, jak polyká čtveřici příšerek.

Uvnitř balení jsou srolované herní plány, kterých je celkem 25. A protože jsou oboustranné, umožní vám prožít celkem padesát napínavých partií, než budete muset řešit jejich náhradu. Ale k tomu se dostaneme později. Teď nás zajímá, co sdílí vnitřek tuby s listy formátu A3.

Je tu hromada barevných kostiček představující čtveřici příšer (růžová, červená, oranžová a modrá) a tři Pac-Many. Každá z nich na sobě má natištěné obrázky, které asi s časem vyblednou, ale zatím jsou v pořádku. K nim patří také čtvercové magnetky, které můžete nalepit na postavičky. Hra ale potřebuje ke svému fungování také dvojici kostek. Na začátku vypadají obě stejně a hráči si je musí polepit pětiúhelníkovými samolepkami. Kostky jsou dvanáctistěnné. S hrou dorazí také jedna speciální fixa, čtyři magnetky na přichycení plánu a pak nám zbývá zmínit už jen pravidla.

Whacky Roll - rozehraná hra

Průběh hry je opravdu jednoduchý, ale protivníci si nejdřív musí rozdělit role. Jeden bude hrát za žlutého Pac-Mana, zatímco druhý na sebe vezme roli všech čtyř příšer. Hráči mezi sebe rozloží herní plán.Kladná postavička začíná svoji pouť na určeném startovním místě, zatímco všechny obludy jsou zavřené v kleci. Aby je jejich vlastník mohl vysvobodit, je třeba hodit na kostce alespoň šestku.

V základním průběhu partie se oba hráči pravidelně střídají. Když je na řadě požírač teček, využívá pouze číselnou kostku. Její výsledek pak určí, o kolik kroků se může postavička posunout libovolným směrem. Hráč, který jej kontroluje, může změnit směr, kdykoliv se mu zlíbí a dokonce se může otočit v pohybu o 180 stupňů.

Cílem sprintu Pac-Mana po plánu je sežrání všech žlutých puntíků. Hráč tedy má k dispozici fixu, kterou škrtá všechny puntíky, které s postavičkou přešel. Plán se tak postupně vyprazdňuje (nebo se dá také říct, že se zaplňuje křížky).

Whacky Roll - rozehraná hra

Pak ale přijde určitě řada na soupeře. Ten hází hned dvěma kostkami, a proto si nemůže vybírat, kterou ze čtveřice postaviček bude hrát. Místo toho za něj rozhodne druhá kostka, která na sobě má nalepené barvy všech figurek. Druhá kostka pak určí počet kroků, které hráč s příšerkou může provést.

Jejich cíl je jednoduchý – chytit Pac-Mana. Stačí, aby se ho některá z příšerek dotkla, a v tu chvíli přijde o jeden ze tří svých životů. Ty je možné snadno sledovat díky tomu, že ve hře jsou celkem tři figurky a každá z nich lze použít pouze jedenkrát.

V několika uličkách Pac-Manova bludiště se nachází speciální tečky. Po jejich sežrání následuje bonusový mód, ve kterém se změní rozložení sil. Najednou Pac-Man může honit příšery. Má k dispozici hned tři hody kostkou, které jdou v řadě po sobě a barevná monstra nemají žádnou šanci se bránit. Každá takto spolknutá příšerka jde zpět do klece a její pán ji musí nejdříve nasadit, aby se mohla zase zúčastnit honu.

Whacky Roll - rozehraná hra

Je jasné, že partie může skončit dvěma způsoby – vítězstvím jedné nebo druhé strany. Buď Pac-Man nezvládne utíkat a je potřetí chycen do sítě barevných příšer nebo naopak ukojí svůj hlad a spořádá všechny tečky na herním plánu. Ta strana, které se podaří splnit její cíl dříve, se stává vítězem partie.

Whacky Roll si bere za předlohu populární a dodnes fascinující hru, ve které žlutá kulička pobíhá labyrintem a honí ji několik duchů. To zní tak jednoduše, že se zdá přepracování na deskovou hru prakticky nemožné. Jenže Norman Sommers to dokázal a udělal z Whacky Roll ohromnou zábavu pro dva soupeře.

Právě počet protivníků jasně hru svazuje, ale současně jí dodává ten skvělý nádech soupeření. Převaha hráčů se přelévá ze strany na stranu, protože všechno závisí na hodech kostkou. A tady tkví největší síla i nevýhoda této hry. Pokud vám vadí závislost na náhodě, pak vás asi zážitek nabízený touto hrou nenadchne.

Whacky Roll - rozehraná hra

Všichni ostatní budou ale unešení tím, jak atmosférická může být honička několika figurek. Na začátku partie je kuliček hodně a Pac-Man má jasnou převahu. Příšerky zmateně pobíhají a mohou počítat pouze se štěstím, že potkají žlutého žrouta. Ale jak se partie přesune do druhé poloviny, najednou je všechno naopak. Pac-Man už nemůže tolik tajit plány a situace začne být snadnější pro druhého hráče.

Hra je napínavá do posledního okamžiku a ani jeden z hráčů nemá vůbec nic jisté. Co ale přináší do souboje úplně úžasné momenty, jsou bonusové puntíky. Najednou se Pac-Man nemusí bát a může pořádně prohnat všechny duchy na plánu. Tím si na chvíli uvolní místo a zažene je z jejich pečlivě vybraných pozic. To se hodí hlavně v pozdních fázích partie.

Zábava je zaručena za obě strany, ale každá vyžaduje trochu jiný přístup. Přitom ale souboj netrvá déle než třicet minut, během kterých si budete užívat pořádnou honičku. Magnetky dodávají hře úplně jiné a nevídané možnosti. Díky nim je možné herní plán připevnit třeba na ledničku a partie hrát postupně třeba i na dálku (například při odchodu do práce). Tady je vidět netradiční uvažování autora.

Whacky Roll - figurky

Zpracování je naprosto precizní. Herní plány přesně vystihují atmosféru původní PC hry. Figurky jako kostičky vypadají elegantně a magnetické dodatky všemu dodávají jedinečnost. Když vám dojdou plány, můžete si stáhnout na webu vydavatele nové a vytisknout si je. Hra je ale menší verzí velké, dřevěné hry, která má nejen krásné zpracování, ale také závratnou cenu, která z ní dělá především sběratelský kousek.

Whacky Roll je krásnou hrou na Pac-Mana na stole. Atmosféru takového honu za puntíky se jí podařilo zachytit naprosto dokonale. Je třeba ocenit také zpracování a jednoduchá pravidla, která umožňují hru i dětem. Whacky Roll je pro nás velmi příjemným překvapením, soupeřivým zážitkem pro dva a napínavým odreagováním.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNorman Sommer
IlustraceNorman Sommer
VydavatelSpielquader
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCollectible Components, Dice, Maze, Video Game Theme
MechanismyDice Rolling, Grid Movement, Player Elimination
RodinaTheme: Arcade Video Games
Alternativní názvyWhacky Mini, Whacky Roll

Více o hře.

Recenze: Whacky Roll – Pac-Man je nejlepší!
S Whacky Witt se přesuneme do bludiště plného žlutých puntíků. Stane se z nás hladová kulička, kterou po labyrintu honí několik duchů. Ale hráč si může pod svoji kontrolu vzít i druhou stranu, záleží jen na jeho volbě. Tato desková hra si za svoji předlohu bere populární PC hru Pac-Man a daří se jí na všech frontách. Možnosti sice oběma stranám diktuje náhoda, ale to nijak nesnižuje atmosféru a zážitky. I žravá kulička má možnost se bránit, když spolkne bonusový puntík a může barevné příšerky překvapit. Hra přitom zachovává dostatek taktiky a nabízí skvělou zábavu pro dva, která je skvěle vhodná pro hraní s dětmi. Whacky Witt je výbornou hrou, které dominují jednoduchá pravidla, magnetické zpracování a především zážitek, o kterém to nakonec vždy je nejvíce.
Klady:

+ magnetické zpracování
+ dostatek herních plánů
+ napínavé až do konce
+ souboj nahoru dolů
+ parádní atmosféra
+ výborný zážitek
Zápory:

- náhoda rozhoduje o hodně věcech
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kouzelné čtení Zvířátka v zoo