Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Abluxxen – rysí švindlířství

Abluxxen - balení

Špičatá rysí ouška. Největší a nejtajnější zbraň, jakou kdy karetní mistři měli. Stačilo jednou pohladit tyhle zrzavá zvířátka po konečcích jejich slechů a žádné tajemství karet v ruce před nimi nezůstalo utajeno. Jenže jak je to se všemi tajemstvími, nakonec se je někdo dozví a prozradí je.

Možná i Wolfgang Kramer a Michael Kiesling byli kdysi členové takového tajného karetního bratrstva. Jedno takové tajemství jim nakonec uniklo a to v nové karetní hře Abluxxen, kterou v roce 2014 uvedlo na trh vydavatelství Ravensburger v edici Kartenspiele. My jsme testovali německou verzi, ale dostupná je již i mezinárodní verze (vyšla nedávno) pod názvem Linko! Teď když známe autory i nakladatelství, stačí nám už jen informace o ilustrátorovi. Tím je Oliver Freudenreich.

V jedovatě zelené krabičce s černými skvrnami a rysem se nachází dva úhledně srovnané komínky karet. Je jich celkem 110, pět z nich představuje žolíka se symbolem X a jedna Luxx karta slouží pro lepší přehled (kterou ale nemusíte používat).

Abluxxen - připravená hra

Zbývající karty na sobě mají všechny čísla (a otisk packy na zadní straně). Hodnoty karet se pohybují od jedničky až do třináctky a spolu s nimi se mění i barva od žluté, přes modrou až k červené. Jednoduchou matematikou se dostanete k informaci, že od každého čísla je v balíčku celkem osm karet.
Na začátku partie stačí všech 109 karet pořádně zamíchat a rozdat každému z účastníků právě třináct karet do ruky. Z balíčku pak hráči ještě odhalí šest číslic do středu a vytvoří tak nabídku pro dobírání. Zbývající karty vytvoří lízací hromádku.

Ve svém tahu může hráč zahrát libovolný počet karet stejné hodnoty (tedy například dvě šestky). Přitom se ale snaží krást karty ostatním a současně uchránit své vlastní před hladovými pařáty soupeřů. Stačí, aby někdo z ostatních zahrál stejný počet karet, ale s vyšší hodnotou (číslicemi) a možnost zlodějiny je na světě.

Hráč, který zahrál karty vyšší hodnoty, si může nyní vybrat následky svého úspěchu. V první řadě může jednoduše ukrást sadu nižších karet, vzít si je do ruky a použít v následujících kolech k vytvoření lepších a dobře bráněných komb.

Abluxxen - rozehraná hra

Často ale může nastat i situace, že o karty hráč zájem nemá. V tu chvíli jej čeká ještě další rozhodování, protože sada ani tak nesmí zůstat ležet na stole. Buď si ji její vlastník bude muset vzít zpět do ruky, nebo karty odhodí a místo nich si dobere nové. Tady znovu rozhoduje zloděj podle toho, která varianta je pro něj výhodnější. V obou případech si okradený dobere karty a to dle vlastního výběru buď z otevřené nabídky karet, nebo naslepo z hromádky.

Souboj končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů vyloží poslední kartu z ruky nebo ve chvíli, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. V obou případech si pak vezmou hráči svoje na stole ležící karty a zjistí jejich počet. Číselné hodnoty v tuto chvíli už nehrají žádnou roli. Od výsledku pak odečtou množství karet v ruce, čímž dosáhnout svého výsledného bodového zisku. Hráč s nejvyššími body se stává vítězem.

Abluxxen má ve své jednoduché karetní podstatě zajímavý dar překvapit každého, kdo jej hraje poprvé. Dokáže nachnout, rozzlobit i pobavit. Můžete si jej zahrát jako relaxaci nebo jako bitvu, ve které si hráči vůbec nic neodpustí.

Abluxxen - rozehraná hra

Zásadní výhodou této karetní hry jsou jednoduchá pravidla. Na papíře sice vypadají jednoduše, ale ve skutečnosti jsou naprosto jasná a vysvětlená praktickou ukázkou během jedné minuty i nezkušeným hráčům. Díky tomu se hodí na partie s libovolně pokročilými hráči, kteří mohou objevovat různě pokročilé taktiky a cesty k vítězství. A kdyby náhodou někdo tápal, na zadní straně pravidel je skvělý vývojový graf, který postup tahem jasně popisuje.

Ovšem to zdaleka není všechno. Jako většina karetních her, i tato je založena na tajemství karet, které hráči drží v ruce. Tentokrát si ale hráči musí umět sami zvolit počet karet a taktiku, kterou se pokusí porazit ostatní. Na jedné straně se snaží každý útočit, ale současně myslí i na obranu. Pouze vyložené karty na konci partie přinesou body.

Kradení je ústředním tématem celé hry. Právě v rozhodování, co s ukradenými kartami je ukrytá ta nejdůležitější cesta k vítězství. Můžete uškodit protivníkům, ale současně také pomoci sobě. Ale pozor, karty v ruce sice mají sílu vylepšovat herní možnosti, současně mají ale také zápornou hodnotu na konci partie. Hráči si nic nedarují a díky těmto prvkům je každý souboj skvělým zážitkem.

Abluxxen - rozehraná hra

Další výbornou zprávou je herní doba. Jedno kolo, které je v pravidlech popsané jako celá partie, je možné bez problémů odehrát do patnácti minut a někdy i rychleji. V takovém případě je jasné, že bude následovat odveta. Často je jednodušší (pokud máte čas), zahrát si Abluxxen na více kol a body sčítat. Tím vytvoříte ještě vyrovnanější, napínavější a spravedlivější výsledek, na jehož konci bude vítězem opravdu ten největší lišák.

Krabice sice mluví o doporučeném věku deseti let, ale menší děti se zkušenostmi z jiných karetních her tuto také bez problémů zvládnou. Ani minimální počet tří soupeřů není konečný. Hra je zvládnutelná i se základními pravidly, ale před nedávnem autoři vydali i oficiální verzi pro dva soupeře, která ale využívá stínového třetího hráče. Existuje ale pouze několik dnů a my tuto verzi neměli možnost vyzkoušet.

Na grafice hry není příliš co hodnotit. Tahle hra si na nic nehraje, nenese žádný kabát, pouze jednoduchou ilustraci. Naopak barvy jsou dodatečným vizuálním oddělením karet, které pomáhá orientaci, ale není nezbytným prvkem ke hře. Dokonce pokud si chcete hru vyzkoušet, můžete to snadno provést se dvěma balíčky obyčejných karet a teprve pak se můžete rozhodnout, jestli si ji opravdu pořídíte s oficiálními pravidly i grafikou.

Abluxxen - karty

Abluxxen je karetní hrou jako žádná jiná. Nabízí skvělou a velmi konfliktní zábavu, která sice závisí částečně na prvotním rozdání karet, ale především na schopnostech hráčů. A to je u karetních her věc, které je třeba si cenit. Ovšem Abluxxen vyniká v opravdu většině směrů a zaujme všechny, kdo mají rádi rychlé a důmyslné hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Kiesling, Wolfgang Kramer
IlustraceOliver Freudenreich, Sergi Marcet
VydavatelAMIGO, Ravensburger, 999 Games, Albi, Arclight Games, BoardM Factory, Fractal Juegos, Galápagos Jogos, Kaissa Chess & Games, Maldito Games, OPEN'N PLAY, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 5
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(31 voters)
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Move Through Deck, Open Drafting, Set Collection, Take That
RozšířeníAbluxxen: Königskarten, Abluxxen: Sonderkarten / Duell, Stadt Land Spielt Limitierte Sonderdrucke 2015
RodinaCard Games: Shedding / Stops, Digital Implementations: BrettspielWelt, Digital Implementations: Tabletopia
Alternativní názvyAbluxxen, Kořist, Linko!, Slynx, Ο Κατεργάρης, アブルクセン, 山貓奇襲, 링코

Více o hře.

Recenze: Abluxxen – rysí švindlířství
Abluxxen je hrou, která si vás umí zaháčkovat. Je naprosto jedinečná a nabízí zajímavé způsoby využití sad číslic. Hráči musí spekulovat a chytře kombinovat číslice z ruky. Na výběr mají dostatek karet a je velice pravděpodobné, že nějaké další karty přibudou. Náhoda tak nehraje zdaleka tak výraznou roli jako konflikt. Celá hra je postavena právě kolem kradení a napadání soupeřů, od nichž můžete karty získat nebo s nimi provést jiné podlé věci. Partie jsou opravdu rychlé, napínavé a nabízí zaručenou zábavu. Abluxxen je podařenou karetní hrou, která má potenciál zavděčit se úplně každému.
Klady:

+ nové nápady
+ velmi konfliktní
+ rychlé partie
+ více možností, jak naložit se získanými kartami
+ rychle vysvětlitelná pravidla
+ vhodné pro každého
Zápory:

- snad jen absence variabilnější grafiky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kufřík pro děti – pohádky v kufru