Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Wildtastic Five – prázdné safari

3.9

Ošetřovatelé jen tak posedávají ve stínu stromů. Objednané jídlo se kupí a naše mrazáky jsou přeplněné. Jenže se pořád nedaří nalákat nové obyvatele našeho safari. Poté, co nějaký záškodník otevřel všechny naše výběhy. Dokonce i můj oblíbený mazlík, hroch Richard, zmizel. Jenže zatímco útěk je otázkou několika minut, naplnění safari bude trvat dny, týdny a možná i měsíce.

A proto si provozovatel pozval na pomoc také hráče v deskové hře Wildtastic Five. Hru vytvořil Bernd Bürgel a s pomocí firmy Piatnik nyní zvířátka zvoní i na naše dveře. A to včetně kompletních českých pravidel.

Na víku menší krabice vidíme všechny uprchlíky, jak si užívají zaslouženou siestu v nedaleké oáze. Ze dna boxu ale hráči místo nich vyloví v první řadě šestici hracích deset safari, které si rozeberou a každý si jednu položí před sebe. Podle počtu hráčů vytvoří zásobu žetonů zvířátek uprostřed plánu obrázkem dolů. Z nich si každý účastník vybere náhodných deset žetonů, na které se ale nesmí podívat. K partii už pak budou potřeba jen kostky, kterých musí být o jednu více než je hráčů.

Hráči se střídají na tahu, hodí sadou všech kostek a jednu z nich si vybere. Ze společné zásoby dílků si vezme žetony nové žetony se zvířátky a to tolik, kolik volných oblastí (pásem) má na svém plánu. Při tom některé oblasti mají pouze jednu, ale další více pozic.

Zatímco v prvním kroku vybraná kostka nehraje žádnou roli, ihned poté si hráč musí z vlastních žetonů náhodně vybrat právě tolik, jako ukazuje hodnota na kostce. Tyto náhodné žetony pak může konečně odkrýt a zjistit, která zvířátka k němu zabloudila. Z nich si poté může zvolit pouze jedno, které přidá na svůj plán. To ostatní pak nabídne ostatním, ale ne jen tak zadarmo. Pokud si soupeři některé zvířátko vyhlédnou, musí za něj zaplatit svými vlastními žetony. Cena se pak liší podle velikosti pořizovaného zvířete od ryby (cena jeden žeton) až po ledního medvěda (cena pět žetonů).

V případě, že po vyjádření všech soupeřů zůstane hráči ještě nějaký žeton, může si ještě jednou vybrat a přidat další zvířátko do svého výběhu. Všechna ostatní nepoužitá zvířátka se vrátí hráči zpět do jeho zásoby.

Kostky se přestěhují k dalšímu hráči v pořadí a partie pokračuje novým kolem. Všichni soupeři se snaží naplnit kompletní svoje safari zvířátky a pouze ten, komu se to podaří jako prvnímu, se může radovat a slavit vítězství.

Wildtastic Five je soubojem naslepo. Do poslední chvíle netušíte, jaké zvířátko se vám podařilo zahnat do výběhu. O to větší je pak vaše překvapení, když zjistíte, že se jich v ohrádce nachází víc. Jenže ponechat si můžete jen jedno a ostatní nabídnete soupeřům.

Sbírání zvířátek v této hře nemá příliš potenciálu, aby vás extrémně nadchlo. To proto, že identita žetonů je daná čistě náhodou. To ale neznamená, že by novinka neměla být zajímavá.

Ačkoliv hráči nemají nad svými zvířátky dopředu kontrolu, mohou si nakonec vybírat. A to prakticky v každém tahu, protože nejdříve si vybírají, co přenechat ostatním a příště zase z nabídky, kterou jim nechal někdo jiný.

Podávání žetonů je ústředním prvkem, který je zvolený chytře. Často ale můžete dostat do ruky žetony zvířátek, které už nepotřebujete. A pak je takové snažení docela marné

Základním plusem Wildtastic Five je herní doba, která se pohybuje kolem dvaceti minut a to znamená, že vás nebude ani mrzet, pokud prohrajete. Rychlé výměny a jen pár žetonů, o které nakonec jde.

Wildtastic Five je pěkně ilustrovaná hra, ve které se snažíte posbírat jen pár žetonů, a to rychleji než soupeři. Všichni volají na zvířátka, ale ta si vyberou toho, kdo se jim líbí nejvíc. Wildtastic Five je jednoduchá náhodná, ale také zábavná hra.

Recenze: Wildtastic Five – prázdné safari
Klady:
+ podávání žetonů
+ dynamické tahy
+ skvělé na trénink počtů
Zápory:
= náhoda
3.9
Prozkoumávejte dál
Recenze: Soluna – slunce i měsíc na jednom místě