Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Wolf & Hound – pro pořádné salašníky

wolf-and-hound-20

Lidé nejsou tak rychlí, aby uhlídali stádo ovcí. Právě proto jsem tu já. Dostal jsem důvěru od dvojice pasáčků a kdykoliv hrozí nějaké nebezpečí, jsem tu, abych se o malé chundeláče postaral. Pod mojí stráží jsou ovečky zaručeně v bezpečí!

Jenže když se takový vlk rozhodne, že si jednu ovečku uloví, nebude to mít náš pejsek vůbec jednoduché. Ovečka nejspíš odběhne do blízkého lesa, a kdo ji najde první, ten vyhraje. Tak nějak to vypadá také v deskové hře Wolf & Hound, kterou vytvořil Fukutarou a ilustroval Matsuda98. Hra pod vlajkou Ninja Star Games získala podporu na Kickstarteru, kde k jejímu vzniku přispělo 182 hráčů s vybranými deseti tisíci dolary a svoji cestu po kampani zakončila v roce 2016. Za vyšší částku mohli hráči získat i dřevěný box nebo ručně vyrobené figurky.

Hra vás zaručeně vyděsí délkou pravidel. Ta mají závratných 36 stran. Ovšem velká většina jejich prostoru je pokreslená názornými ukázkami. Autoři to v tomto směru trochu přehnali, protože řada informací se tu opakuje zas a znovu. Přesto se hru naučíte během patnácti minut, protože v krabici je komponent tak akorát.

wolf-and-hound-05

Všechno to pod víkem se stádem oveček někde na japonských kopcích začíná s jedním čtvercovým herním plánem. Ten slouží pouze jako místo pro umístění karet. Právě ty jsou hlavní komponentou celé hry. Najdeme zde vlky, ovečky a potom řadu očíslovaných karet bílé či černé barvy. Pro každého hráče tu je ale připraven také jeden podélný plán a k němu patří také čtyři části kartonové ohrádky. V pytlíku se krčí řada plastových stojánků a všechno to zakončí také kartonové figurky oveček.

Na začátku partie by obvykle měli být v tomto případě čtyři účastníci. Ti uzavřou partnerství ve dvojicích, ať už náhodně nebo domluvou. Hráči se pak usadí ke stolu podle pořadí, které jim určí právě karty identity – dva budou bojovat za tým modrých pasáčků a druzí za žluté.

Každý z hráčů dostane jeden herní plán, v jehož levé části si postaví ohrádku a do ní umístí ovečky v plastových stojáncích. Z herních karet postav vyberou hráči pro základní hru pejska a vlka. Pro pokročilou partii je možné zařadit i další. Tyto karty si do startu položí před sebe hráč s pořadovým číslem jedna. Musí je položit částečně na společný herní plán, který bude ležet uprostřed a na něm je pozice pro dobírací hromádku pohybových číselných karet, černých i bílých. Z tohoto zamíchaného balíčku dostane každý účastník čtyři karty, o jejichž identitu se nesmí s nikým dělit.

wolf-and-hound-01

Samotná hra je pravidly až nečekaně jednoduchá. Pokud před hráčem leží nějaké karty pejska či vlka, musí se jimi hned na startu řídit. Vlk odežene jednu z ovcí hráči ze stáda (přesune ji vedle ohrádky), zatímco pejsek vyběhne po stopě a jednu případně ztracenou ovečku najde.

Pozice karet je ale důsledkem dalších fází. Tou naprosto zásadní je hraní karty z ruky. Hráč si může vybrat tmavou nebo světlou číselnou kartu a tím ovlivnit, jestli se posune po směru hodinových ručiček figurka vlka (tmavá) nebo pejska (světlá strana) a také o kolik kroků. Do hry kromě toho mohou zasáhnout také růžové karty ovcí, které neposouvají figurky, ale mění pravidla hry. Na konci svého tahu si pak hráči dobere jednu kartu ze společného balíčku a jeho vystoupení na chvíli končí.

Hráči stejného týmu si musí navzájem pomáhat a posouvat před sebe karty tak, aby z nich měli prospěch nebo se alespoň vyhnuli ztrátě ovce. Partie může skončit vyčerpáním zásoby dobíracích karet (týmy sečtou ovce a vítězí ten, kdo jich má víc), ale především zaběhnutím všech tří oveček. Stačí, aby se to stalo u jediného hráče, jehož tým okamžitě prohrál.

wolf-and-hound-08

Wolf & Hound je opravdu veskrze zajímavou týmovou hrou, která zaujme především svojí výjimečnou jednoduchostí. Partie se točí vlastně jen kolem hraní jedné karty a posouvání figurek jako důsledku. To ale překvapivě stačí a hra si i přesto dokáže udržet zájem nejen začátečníků, ale nese s sebou překvapivě i dostatek taktických možností pro pokročilejší zájemce.

Základem všeho je spolupráce, bez které prostě tým vyhrát nemůže. Hráči si musí pomáhat, protože sami se před nástrahami karet bránit nemohou. To proto, že karty se aktivují hned na začátku každého tahu.

wolf-and-hound-07

Velkou zbraní u této hry je délka partie. Ta trvá krásných patnáct minut, což vám obvykle nebude stačit. Místo toho budete chtít vyzkoušet nějakou sérii na vítězství. Naopak mírným problémem je potřeba sehnat k sobě vždy ještě další tři hráče. V pravidlech sice najdeme i varianty pro dva nebo tři hráče s využitím virtuálních postav, ale jakmile hráči musí kromě svojí role managovat i nějaké další karty, pak to už není ono.

Nabídka karet v ruce je náhodná. Pokaždé je ale výběr dostatečný, aby hráč mohl posunout těmi správnými postavičkami nebo se alespoň vyhnout nějaké nepříjemnosti. Z toho všeho pak plyne velmi dobrý dojem ze hry. Ta plyne, figurky se neustále přemisťují a týmy nikdy nemají nic jistého.

wolf-and-hound-16

Hra nabízí ohromnou variabilitu. Je tu spousta karet, které můžete použít pro úpravu zážitku, a díky nim jsou tu obrovské možnosti, jak hru měnit a upravovat. Celkově tak máte jistotu, že tahle krabička se vám rozhodně neohraje kvůli podobnému zážitku napříč partiemi.

Možná byste si mysleli, že k dobrému celkovému dojmu jsou potřeba figurky, ať už dřevěné nebo plastové. Jenže takové dobře použité kartonové komponenty umí udělat srovnatelný nebo možná ještě lepší zážitek. Kombinace ohrádky a kreslených figurek vypadá opravdu pěkně, stejně jako celá hra s jedinečnými ilustracemi.

wolf-and-hound-12

Wolf & Hound je moc fajn týmovou hrou, která potřebuje čtyři hráče, aby ukázala svoje opravdové zbraně. Těmi jsou ale kromě spolupráce také variabilita a jednoduchost. A přesto dokáže hra oslovit i náročnější publikum a nabídnout mu taktickou zábavu v moc pěkné grafice. Wolf & Hound je příběhem ovcí, které se čas od času zaběhnout do lesa a vy je musíte najít nebo končíte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFukutarou
IlustraceMATSUDA98
VydavatelNinja Star Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieAnimals, Card Game
MechanismyHand Management, Team-Based Game
RodinaAnimals: Dogs, Animals: Sheep, Animals: Wolves, Crowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Wolf & Hound – pro pořádné salašníky
Wolf & Hound je hrou, ve které se utkají dva týmy. Nestanou se vlky a pejsky, jak by se trochu nabízelo. Místo toho budou každý o samotě chránit svoje ovečky a při tom si musí navzájem pomáhat. Kolem krouží vlk a zahání chundelaté ovečky i hlídací pes, který zatoulané ovce vrací zpět do ohrádky. Ve hře je spousta dodatečných karet, které hru obohacují a přidávají další možnosti. Vše to ale netrvá nijak dlouho. Wolf & Hound můžeme doporučit těm, kteří rádi spolupracují, ale současně chtějí s někým soupeřit.
Klady:

+ týmová hra
+ variabilita
+ zpracování
+ jednoduchost
+ zaujme i náročnější publikum
+ detailní pravidla
Zápory:

- pouze ve čtyřech
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: HABA Dřevěná stohovací hra s předlohami na farmě