Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Woolfy – vlk má chuť na tři prasátka

Woolfy - balení

V hrnci už se vaří voda. Konečně zaženu hlad. Stačí se jen teď pěkně usmívat a těm růžovým hlupáčkům namluvit, že jsem jejich kamarád. Určitě to nebude složité, protože jsou to ještě nezkušení prckové. O to lepší bude jejich maso. A když mi neotevřou, ještě mám v záloze svoje silné plíce!

Jak jinak by to mohlo fungovat v pohádce o Třech prasátkách? Žádné novinky do příběhu nepřinese ani hra Woolfy od francouzské společnosti Djeco. Jejím autorem je Grégory Kirszbaum (Piratatak – recenze) a tahle kooperativní zábava pro všechny prasátka vyšla v roce 2009. U nás ji můžeme zakoupit zásluhou Patagonie, s. r. o.

Na krabici z pevného kartonu vidíme všechny hlavní hrdiny. Prasátka zrovna staví cihlový domeček a vlk se už blíží. V pozadí vidíme zatím prázdný kotlík, pod nímž optimistický vlk už rozdělal oheň. A uvnitř krabice na nás čeká v první řadě velký rozkládací herní plán. Tomu vévodí jedna cestička pro všechna stvoření v údolí. Ta vede kolem tří pozic, na kterých prasátka chtějí postavit domečky. Jeden ze dřeva, druhý ze slámy a třetí z cihel. Uprostřed vede cesta kolem kotlíku.

Woolfy - připravená hra

Na hráče čekají ale také další, neméně důležité, komponenty. Tím nejmenším jsou tři šestistěnné kostky. Mnohem víc pozornosti si zaslouží gumový kotlík a čtyři figurky, také z měkkého materiálu. Mačkací trojice prasátek, každé s jinou barvou kalhot (které odpovídají barvy kostek) a jeden velký vlk. Celou sestavu pak už zakončuje pouze domeček ze dřeva. Ten ale ve skutečnosti představuje cihlové obydlí, do kterého se mohou prasátka schovat.

Na začátku partie hráči postaví všechny tři prasátka na startovní pozici hned vedle cestičky. Vlk má také svoje místo, kde ho zrovna začátek hry zastihne. Kotlík pak má jasně dané místo, zatímco dílky pro domeček musí začít partii položené vedle plánu.

Začínající hráč si vezme do ruky jednu kostku. Může si vybrat jakoukoliv, ale jeho volba současně rozhodne o tom, které prasátko se podle výsledných puntíků posune kupředu. Hráč pak může ještě zvolit směr, kterým ten pohyb proběhne. Není zde žádný předepsaný posun podle hodinových ručiček.

Woolfy - rozehraná hra

Hráči se takto snaží dostat na políčko s cihlami. Pouze tam mohou začít stavět svůj domeček, který jim poskytne úkryt před vlkem a také vítězství. Jenže kromě puntíků jsou na kostce také další symboly – vlk a domeček. Když padne obrázek hladové šelmy, hráči posunou figurku kupředu po trase na další políčko s obrázkem vlčí hlavy. Pokud by tam náhodou stálo prasátko, vlk jej okamžitě odnese do kotlíku.

Před zubatou obludou se mohou prasátka schovávat v domě. Na to právě slouží také druhý symbol na kostce. Po jeho hození se může prasátko přesunout do libovolného domečku, tedy do dřevěného nebo slaměného. Tam může v dočasném bezpečí přečkat, než vlk přehopsá do jiné oblasti údolí a poté může opatrně vykouknout.

Když už se prasátko dostane do kotlíku, mohou jej hráči osvobodit. Je na to ale třeba obětovat celý tah a především dorazit s prasátkem na místo vedle kotlíku, aby mohlo svému kamarádovi pomoci ven! Hráč musí vzít kostku odpovídající barvy. Jak s ní hodí, nezbude mu než doufat, že padne číselný výsledek. Takové prasátko s pomocí uprchlo z vařící se vody a může pomoci svým kamarádům ve stavbě domečku. Partie končí právě poté, co se prasátkům podaří dokončit úkryt. Předčasně jejich prohrou může ale skončit ve chvíli, kdy jsou všechna tři prasátka současně v kotlíku.

Woolfy - rozehraná hra

Woolfy je hrou pro ty nejmenší. Celá hra se točí jednoduše kolem házení kostkou a vyhodnocení jejího výsledku. Ovšem zvratem v této hře je fakt, že to celé funguje na základě spolupráce. Hráči nesoupeří mezi sebou, ale snaží si navzájem pomáhat a unikat před vlkem.

Největším přínosem hry je její pozitivní vliv na děti. Trénuje u nich schopnost koordinovat akce s ostatními. Kromě toho jsou zde ale i základní taktická rozhodnutí, která mohou mít důležitý vliv. Nejde jen o to vybrat si správné prasátko, ale také mu určit lepší směr pohybu, kterým se vyhne vlkovi. To může dospělým připadat samozřejmé, ale děti se to musí teprve naučit. A pak je tu ta nejtěžší volba – nechat kamaráda v horké vodě a jít stavět domeček nebo jej raději zachránit a neriskovat prohru?

Díky tomu všemu je hra pro děti opravdu zajímavá. Navíc netrvá většinou nijak dlouho, ačkoliv náhoda může být proti, abyste se vešli do patnáctiminutového limitu. Někdy prostě kostky jsou proti a může se trochu protáhnout. Šance jsou ale vyrovnané bez ohledu na to, kolik hráčů se partie účastní, protože každý z hráčů si může svobodně vybrat libovolné prasátko.

Woolfy - rozehraná hra

Hra je jednoduchá, ale většina dospělých si ji přesto ráda se svými dětmi zahraje. A to přesto, že neustálé házení kostkou a pobíhání sem tam a utíkání z kotlíků může někomu připadat nezáživné. Naštěstí dětem to nevadí a hru si užívají. Překvapivě pak lze s trochou pomoci hrát i s menšími dětmi než je doporučená pětiletá hranice. Prcky zaujmou především figurky a kostky.

Zpracování je opravdu pohádkové a díky němu ze hry vyzařuje krásná a pohodová atmosféra. Děti budou vzhledem okouzleny a ty malé si budou chtít s prasátky a vlkem jen tak hrát. Ale nikdy neodmítnou ani pozvání k partii.

Woolfy - detail herního plánu

Woolfy je moc pěkná dětská hra. Její překrásné zpracování je velkým krokem k dětem. Navíc tu nenajdete žádné soupeření, protože všichni musí spojit svoje síly k postavení domečku dřív, než si je vlk všechny pochytá. Tenhle souboj s časem děti opravdu baví. Právě proto můžeme hru Woolfy s klidem doporučit do každé rodiny.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGrégory Kirszbaum, Alex Sanders
IlustraceAlex Sanders
VydavatelDjeco
Rok vydání2009
Počet hráčů1 - 4
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyCooperative Game, Roll / Spin and Move
RodinaAnimals: Pigs, Animals: Wolves

Více o hře.

Recenze: Woolfy – vlk má chuť na tři prasátka
Woolfy je hra plná prasátek. Ale jen do chvíle, než dorazí hladový vlk. To se všechna růžová prasátka rozutečou do domečků. Brzy seberou odvahu, protože v domečcích ze slámy a dřeva se necítí bezpečné. Proto se snaží rychle postavit zděný dům, ale kolem pobíhá vlk a čas od času některé z prasátek pošle do kotlíku. Ostatní jej mohou zachránit. Tohle pohádkové dobrodružství probíhá v krásném zpracování, ale jeho délka se často výrazně odlišuje. Nejdůležitější ale je, že ve hře Woolfy musí všichni hráči přiložit svoji ruku, aby prasátka nakonec přibouchla dveře domu vlkovi před čumákem.
Klady:

+ krásné zpracování
+ kooperace
+ hráči si vybírají sami, kterým prasátkem budou hýbat
+ záchrana z kotlíku
+ lze hrát i s menšími dětmi
Zápory:

- těžko odhadnutelná herní doba
- a s tím spojená náhoda
Prozkoumávejte dál
Recenze: Adrenalin – pořádná dávka povzbuzení přímo do žíly