Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zoo Who? – nakrmte všechna zvířátka

Zoo Who - balení

Každý den ve stejnou dobu vyrazí zelený džíp na svoji objížďku. Jenže dnes se něco děje. Auto s dobrotami na kapotě má zpoždění a zvířátka nevědí, co se děje. Nervózně koukají přes svoje mříže, vystrkují hlavy z výběhů, ale vozidlo nikde. To proto, že jejich ošetřovatel má dovolenou a za volantem je nezkušený pomocník. Ale vůbec si není jistý, čím by měl které zvířátko nakrmit. Pomůžete mu?

Ve hře Zoo Who? všechno to krmení čeká právě na hráče. Jejími autory jsou lidé ve firmě Chimp and Zee, kterou ve Velké Británii a okolí distribuuje společnost Paul Lamond Games. U nás se hra dostává na trh s českými pravidly zásluhou firem Ditipo a Angličtina hry.

Hra k novému majiteli přijde ve tvaru bílého kufříku. To proto, aby si hru děti mohly vzít všude s sebou. Ale po otevření na ně nevyskáčou všechna ta zvířátka hned. Nejdřív jim musí z temnoty v krabici pomoci. Jejich obrázky se nachází na hráčských deskách a to vždy po šesti v rámečcích, které představují jednotlivé výběhy.

Zoo Who - připravená hra

Ještě hlouběji dole, pořádně ukryté před všemi hladovými zvířátky, se nachází archy s dílky jídla. Mnohem větší překvapení ale na všechny milovníky přežvýkavých stvoření ještě v krabičce čeká. Uvnitř totiž leží a odpočívá zelené autíčko. Prázdná korba čeká na dílky s jídlem. Ale dávejte pozor, kam vozítko položíte, protože rádo utíká. Má totiž funkční kola. A bude ho řídit velká kartonová figurka ošetřovatele.

Na začátku krmení si každý z hráčů vybere nebo vylosuje jednu destičku se zvířátky. Právě tuto skupinku má za úkol nakrmit a to jako první. Musí tak především rozeznat, komu bude chutnat která dobrota. Všechny dílky s krmením hráči zamíchají a naloží na korbu autíčka. Za kabinu pak musí postavit figurku ošetřovatele a partie může začít.

Ve svém tahu si hráč vylosuje jeden dílek z nákladního prostoru a zatím se na něj sám podívá. Jídlo si může nechat pro svoje zvířátka, ale pouze v případě, že se k některému z nich hodí. Není to nějak extra těžké, protože všechny dobroty jsou nakreslené přímo na destičkách se zvířátky a ukazují, kterak si na nich pochutnávají.

Zoo Who - rozehraná hra

Často se ale stane, že hráč mezi svými zvířátky nebude mít žádného vhodného strávníka. V takovém případě položí kartičku mezi ostatní hráče. Ti se mohou rozhodnout, jestli o ni mají zájem. Ale jídlo pro zvířátko získá pouze ten, kdo na něj jako první položí ruku. Tady je hra tedy trochu o rychlosti.

V případě, že některý hráč destičku s jídlem získá, položí ji na své zvířátko. Kartičku pak otáčí další hráč v pořadí a to tak dlouho, dokud některý z protivníků nedokáže nakrmit všechna svoje zvířátka. V tu chvíli partie končí a nejúspěšnější ošetřovatel se může radovat z vítězství.

Zoo Who? je hra pro ty úplně nejmenší. Neklade tedy téměř žádné nároky a i v tom jediném – hledání správného zvířátka – jde hráčům naproti. Na destičkách se rovnou nachází odpověď na zapeklitou otázku.

Zoo Who - rozehraná hra

Ale právě proto tato hra funguje výtečně jako výuková hříčka pro ty nejmenší. Velmi tvrdé kartony (není vůbec snadné je ohnout) a legrační kresby zaručují, že se hra všem dětem bude líbit. A navíc ji ani bez dohledu snadno nezničí. Malé kluky potěší autíčko, holčičky pak zase lesk na kartičkách s jídlem. Díky tomu tak nakonec potěší hra jak hochy, tak i děvčata.

Partie je velmi rychlá, protože ve hře je celkem 24 destiček. Ve hře jsou vždy všechny, ačkoliv některé jsou tu víckrát. Každé zvířátko je na destičce zopakováno celkem dvakrát, což nám dává jasně číslo dvanáct. Přitom ale mezi zvířátky nechybí oblíbená panda, hroch nebo zebra.

Hra děti učí velmi dobře vazbám mezi zvířátky a jejich jídlem. A to zábavnou formou. Díky krátkému času přitom nepřestane hra bavit ani ty nejmenší, kteří jinak u většiny věcí příliš dlouho nevydrží. S jednoduchostí je ale spojen ten zásadní nedostatek. Děti ze hry rychle vyrostou a díky chybějící taktice se ke hře už vracet prakticky nebudou.

Zoo Who - deska

Náhoda hru ovlivňuje nejvíce prostřednictvím karet sendvičů, které si připravil ošetřovatel pro sebe, ale najednou se mu začnou míchat mezi krmení pro zvířátka. Kdokoliv si vylosuje tuto destičku, musí jedno zvíře znovu odkrýt a je třeba jej nakrmit znovu.

Zoo Who? se nám ve výsledku líbí především tím, jak dokáže malé hráče zabavit. Krmení zvířátek je opravdu pohltí a během chvíle hru zvládají. V pravidlech chybí některé informace (co se děje v případě chybně zvoleného zvířátka?), ale to nezabrání prckům, aby si rozvážení jídla v opravdovém autíčku užili. Zoo Who? prostě povzbuzuje fantazii, ale přitom učí.

Recenze: Zoo Who? – nakrmte všechna zvířátka
Zoo Who? umí pobavit výborně tu svoji nejdůležitější cílovou skupinu. Děti krmení zvířátek baví a osloví je také nadstandardní zpracování. Zásluhou jednoduchého kufříku si navíc vše mohou vzít s sebou. Hra je velmi jednoduchá, závislá na náhodě, ale všechno podřizuje věkové přístupnosti. Ta je nastavena už na tři roky a díky kvalitnímu provedení a jednoduchému mechanismu to tak opravdu je. Přitom ale ve hře stále najdeme alespoň postřehový prvek, který trochu narušuje jinak náhodný průběh. Zoo Who? je moc pěknou naučnou zábavou pro ty úplně nejmenší hráče.
Klady:

+ tvrdé kartony
+ už pro děti od 3 let
+ zaujme chlapce i děvčata
+ opravdový džíp
+ část zaměřena na reakci
+ kufřík jako balení
Zápory:

- nedořečené věci v pravidlech
- děti ze hry rychle vyrostou
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rechen-Rallye – z nuly na sto