Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Zapomenuté hry pro dospělé, díl I.

Třetí série našeho vzpomínání začíná s dospělými. Pokud jste tedy ještě před několika lety nevěděli, co to deskové hry jsou nebo že existuje něco jiného než Dostihy a sázky a Monopoly, pak vás mohly tyto hry minout.

1898: Úsvit svobody (MindOK), 2 hráči, ca 2-3 hodiny, od 15 let

Když už začínáme s hrami pro dospělé a píše se rok 2019, nenapadne mne lepší úvodní hra, než 1989: Úsvit svobody.

1989 je dokonalou deskovou hrou o mocenském souboji mezi komunismem a demokraty. A přitom není pro všechny. Mechanismy za jejím průběhem jsou jednoduché – využívá hraní karet k získávání vlivu v lokalitách na mapě. Ovšem každou kartu můžete využít hned několika způsoby. A vždy máte na výběr hned z několika karet, u kterých je velice důležité načasování. Některé jsou vhodné na začátek, jiné na pozdější čas. Ve hře čas od času proběhne bodování vlivu v jednotlivých zemích východní Evropy. A právě to většinou rozhodne o vítězi, protože z něj získáte vítězné body. Ty se zaznamenávají na jedné váze, kde se žeton posunuje směrem ke straně, která body získala. Musíte tedy váhu vyvést z rovnováhy, abyste vyhráli. A nebo získat alespoň převahu. Hra je ohromně komplexní a ani výsledek bodovacích soubojů není předem jasný a dokonce lze ovlivnit bodový zisk z něj. A navíc je tu to téma – historicky přesné a pro nás velice zajímavé. Celá hra je koncipovaná pouze pro souboj dvou hráčů a je skvěle vyvážená. Pokud tedy hledáte těžký strategický oříšek a nevadí vám angličtina, pak neváhejte ani chvilku. 1989 stojí za to!

http://www.deskovehry.com/recenze-1989-usvit-svobody-jaka-je-cena-svobody-2/

 

Origin: Počátek lidstva (REXhry), 2-4 hráči, 60 minut, od 8 let

Origin: Počátek lidstva je hrou, která se nenápadně objevila na českém trhu. Málokdo o ní ví, a ačkoliv má krásně malovaný obal, působí na první pohled možná až trochu příliš složitě, což může některé zájemce odradit. To je ale VELKÁ chyba, protože tato hra naštěstí obsahuje čistou a ryzí hratelnost. Jednoduché mechanismy a pravidla z ní dělají parádního adepta na rodinnou zábavu, kterou lze v jednodušší variantě hrát dokonce i s dětmi. Je skvělá ve všech počtech, pokaždé trochu jiná a plná zajímavých rozhodnutí. Při tom ani netrvá tak dlouho. Náročnějším hráčům může vadit drobný vliv náhody ukrytý v dobírání karet. Jenže když si všechny komponenty rozložíte na stole, budete obdivovat a s radostí hrát jednu partii za druhou. Tato hra se prostě v každé skupině, které jsme ji představili stala snadno hitem. Origin: Počátek lidstva je konečně další peckou na českém trhu. Ne, nebojíme se dát této hře to nejvyšší hodnocení, ačkoliv platí především pro rodinné hráče.

http://www.deskovehry.com/recenze-origin-pocatek-lidstva-neopakovatelny-zazitek-z-evoluce/

 

Myrmes (ADC Blackfire), 2-4 hráči, 120 minut, od 12 let

Myrmes je strategická hra, ve které vás udupou tisíce malých mravenčích nožek. Ale vy se postavíte, naplánujete všechno k jejich největší spokojenosti a na konci se oženíte s jejich královnou. Nebo to je konec jiné pohádky? Jednu jistotu ale máme. V této hře se staráte o chod mraveniště. Vaší základní pracovní silou jsou chůvy, které se starají o larvy, pomáhají vychovat nové dělníky a ještě vám pomohou rozvíjet a plnit úkoly vašeho mravenčího domečku. Až se vám takoví dělníci narodí, můžete je vyslat na povrch, kde budou rozšiřovat vaše teritorium. Zpět už se nevrátí, ale za sebou zanechají feromony, ze kterých vám v následujících kolech budou plynout příjmy surovin. Právě za ně pak můžete provádět další věci a plnit dlouhodobé cíle. Na cestě vám budou klást překážky události v každém kole a také obživa na konci každého roku. Náhodu ale můžete upravit, pokud máte dostatek larev a událost pak změníte na jinou, která se vám víc hodí. A k vítězství se můžete dopracovat více cestami. Celkově je tak Myrmes velice propracovanou hrou, ale téma není pevně svázané s hrou a klidně mohlo být i jiné. Ovšem na druhou stranu je mraveniště perfektní volba. Bohužel partie se od sebe liší jen vašimi rozhodnutími a dostupnými dlouhodobými cíli a budou vám tak připadat hodně podobné. Přes tyto nevýhody je ale Myrmes povedenou strategií, která určitě nezklame náročnější hráče.

http://www.deskovehry.com/recenze-myrmes-mravenci-jsou-chytrejsi-nez-si-myslite/

 

Tzolk’in: Mayský kalendář (MindOK), 2-4 hráči, 90 minut, od 13 let

Tzolk’in: Mayský kalendář je hra vydaná původně v České republice, která paradoxně nemá české, ale italské autory. To ovšem nevadí. Hlavní je, že se dokázala vyškrábat na světlo a přináší s sebou unikátní zážitek točící se okolo ozubených kol. A točící v doslovném smyslu. Tahle hra totiž ve skutečnosti je o vysílání dělníků na herní plán, kde budou dělat za vás všechnu těžkou práci, sbírat suroviny a získávat vítězné body. Za ně pak uplatíte všechny bohy a třeba se stanete nesmrtelnými. Co se svojí mocí uděláte už je na vás. Ale cesta k vítězství je trnitá. Potřebujete totiž promýšlet každý tah a akci. Svoje dělníky posíláte na kola, kde musí čekat. S každým tahem se posunou o jedno pole dál, k výhodnějším a lepším akcím. Ale to také znamená, že je nemůžete využít k ničemu jinému. Jen tam tak stojí a čekají ve frontě. A čas vymezený pro partii utíká. Systém propojených ozubených kol, která jsou ovládaná jedním centrálním, je dokonalý. Je ztělesněním všech těch zálib v pohyblivých a otočných věcech, která světu deskových her v poslední době vládne. Jsou tu ale ještě další skvělé věci. Jednou z nich jsou kartičky počátečního jmění, díky kterým budete pokaždé začínat s jinými surovinami. Můžete si také vylepšit zisky nebo uplácet bohy. Získávat další dělníky. A důležitá je i pozice prvního hráče, kterou můžete ukořistit. Je to perfektní zábava. Ovšem současně také opravdu náročná na plánování, protože chyby se v této hře neodpouští. Abyste v ní uspěli, potřebujete alespoň nějaké zkušenosti s hraním deskových her. Ne kvůli složitosti pravidel, která vlastně jsou poměrně jednoduchá, ale kvůli obrovskému rozsahu možností, které se při hraní Tzolk’inu nabízí. Jedná se určitě o jednu z nejlepších her, které vyšly v roce 2012. A navíc vyšla v češtině.

http://www.deskovehry.com/recenze-tzolkin-maysky-kalendar-ozubena-kola-vladnou-svetu/

 

Sentinels of the Multiverse (Greater Than Games, anglicky), 2-5 hráčů, 60 minut, od 10 let

Sentinels of the Multiverse: Enhanced Edition opravuje všechny výtky, které jsme měli k původní verzi. Přidává žetony a k poznamenávání životů vašich postav už tak nebudete muset používat tužku a papír. Místo toho stylově odeberete za každý zásah nějaké body životní síly. Z toho vyplývá, že pokud budete chtít se Sentinely zachraňovat svět, matematice ani tentokrát neutečete. Ale to nevadí, protože to všechno patří k vynikajícímu mechanismu této kooperativní hry. Partie nepřestávají ani v nové verzi psát neuvěřitelné příběhy a tentokrát je kronikám jedno, kolik hrdinů se zlu postaví. Vždy mají rovnou šanci, protože karty jsou konečně vyvážené. V krabici je dostatek místa i pro budoucí rozšíření, které určitě rádi využijete. Sentinels of the Multiverse: Enhanced Edition dovádí výbornou hru prakticky k dokonalosti a kdokoliv ji nemá a touží po superhrdinských schopnostech může zachraňovat svět alespoň na stole ve společnosti kamarádů..

http://www.deskovehry.com/recenze-sentinels-of-the-multiverse-enhanced-edition-vylepseni-hrdinove

 

A to je prozatím vše. Pokud se chcete podívat na naše ostatní rádce, najdete je zde:

 

 

Prozkoumávejte dál
Jaké deskové hry na Vánoce pro děti od 6 let v roce 2021