Recenze: Ab in die Tonne – uvnitř popelnice

Ab in die Tonne - balení

Obsah popelnice se vám může zdát odpudivý. Je plný ohryzků, poloprázdných plechovek a slupek od banánu. Když to ale všechno tak dobře voní, že každá naplněná popelnice přiláká krysy a hladové kočky zdaleka. Jenže pak je zvířátek najednou příliš a musí se o možnost zahnat neodbytný hlad prát.

A na takovou hostinu nás zve desková hra od Carlo A. Rossi a německá firma Abacus Spiele, která vydala hru Ab in die Tonne. Veselými ilustracemi ji nemohl zvířátkům přiblížit nikdo jiný, než Michael Menzel. To vše se stalo v roce 2013.

Ale nebojte se, náš obsah popelnice bude pěkně voňavý a dřevěný. V modré krabici střední velikosti najdeme právě záplavu dřevěných dílků, které mají tvar krabice od mléka, plechovky, prázdné lahve a ohryzku od jablka. Abychom to ale měli všechno kam dávat, budeme potřebovat také kartonovou popelnici ze tří částí a také několik oválných žetonů kladných a záporných bodů. Na dně krabičky se nachází také balíček karet v barvách jednotlivých hráčů, které mají vždy čísla od jedničky až do desítky a to s různými počty myší.

Ab in die Tonne - připravená hra

Na začátku partie mezi sebe hráči postaví popelnici a z nabídky čtyř rozdělených hromádek odpadků ji naplní. Vždy ale pouze zčásti a to podle počtu soupeřů, kteří se souboje účastní. Navíc si každý z protivníků vybere jednu sadu barevných karet, zamíchá ji a tři karty si vezme do ruky. Bodovací žetony položí do sloupečku mínusovými stranami nahoru a to počínaje -1.

Na začátku kola každý z hráčů vybere jednu ze svých karet v ruce a číslem dolů ji položí před sebe. Teprve poté, co všichni vyberou nějakou číslici, odhalí společně svoji volbu. Tentokrát je nižší hodnota lepší a její majitel začne s plněním popelnice. V případě shody pak rozhoduje počet myšek na kartě. Tady autor chytře zajistil, že nikdy nemůže nastat shoda.

Hráč si poté vybere jeden druh odpadků a nahází do popelnice tolik kusů, kolik si vybral svojí kartou. Při této snaze však musí dávat pozor, aby náhodou některý z odpadků v popelnici nespadl. Šikovný hráč vše zvládne a předá slovo protivníkovi, který zahrál na kartě vyšší hodnotu. I on pokračuje v rovnání. Tak se mohou účastníci prostřídat i několikrát, než je popelnice pořádně plná.

Ab in die Tonne - rozehraná hra

Kolo může skončit buď úspěchem a plusovými body pro jednoho hráče (když hráči naskládají do popelnice vše) nebo pádem celé pyramidy. V takové chvíli dostane viník naopak mínus. Obojí je v podobě horního žetonu z hromádky bodů, pouze jeho natočení pak určí, jestli hodnota zamíří do červených nebo zelených čísel. Hráči poté pokračují dalšími devíti koly až do chvíle, kdy jim dojdou karty k odehrání. V tu chvíli pak vítězí ten z účastníků, který má nejvyšší bodový součet.

Ab in die Tonne je jednoduchá a zábavná rodinná hra, ve které jde v první řadě o šikovnost a klidnou ruku. Popelnice je poměrně malá, takže není těžké ji naplnit. A jakmile přetéká, tak už se do ní třeba ohryzek umisťuje opravdu těžko. Hráči musí mít velmi dobrý cit pro pozici, protože veškeré pokládání lze provádět pouze jednou rukou.

Autor nepodcenil vliv počtu hráčů. Proto v každém množství je popelnice jinak naplněná a tedy i samotný souboj je si velmi blízko. Přesto v menším počtu je hra taktičtější, protože na tah se dostanete klidně i několikrát, než popelnice spadne. V maximálním počtu pěti hráčů se vám to povést nemusí.

Ab in die Tonne - rozehraná hra

Na úspěch hráčů samozřejmě bude mít i výběr z karet, které dostanou na ruku. Deset čísel na začátku neznamená, že dostanete nějakou nízkou a jinou vysokou cifru. Můžete začínat třeba se třemi nejnižšími nebo nejvyššími hodnotami, a pak záleží jen ha vás, abyste z toho vymanévrovali. A zase končíme u té šikovnosti.

Důležitost úspěchu stoupá s pokračující hrou. Tím autor podpořil právě správné plánování a podržení dobrých karet. Jenže bonusové body získá pouze ten hráč, který umístí poslední dílek. A to nelze nijak ovlivnit. Naštěstí se to příliš často nestává a většinu času je partie spíše o sbírání červených čísel.

Svými ilustracemi, provedením i mechanismy je jasným hitem u dětí. Ty mají hry s důrazem na šikovnost rády, zvlášť pokud někde něco může padat. A tady slaví Ab in die Tonne jasný úspěch. Navíc samotné zpracování je pěkné a tvary částí jsou různorodé a každá drží v popelnici jinak.

Ab in die Tonne - karty

Ab in die Tonne je rodinná zábava, která se nám líbí. Sice není bezchybná, ale určitě funguje a děti velmi dobře pobaví. Navíc má originální téma. Na zvířecí popeláře si asi zase dlouho hrát nebudete. Tak se pěkně ponořte v Ab in die Tonne až po hlavu do odpadků a ukažte, jestli jste nešikové.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCarlo A. Rossi
IlustraceMichael Menzel
VydavatelABACUSSPIELE, GoKids 玩樂小子, Hobby World, Lautapelit.fi
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Card Game, Children's Game
MechanismySimultaneous Action Selection
RodinaTheme: Trash / Garbage
Alternativní názvyRoskis, Большая уборка, 垃圾山

Více o hře.

Recenze: Ab in die Tonne – uvnitř popelnice
Ab in die Tonne je hra pro děti a jejich rodiče. Obě generace budou společně plnit popelnici odpadky a čekat, komu jako prvnímu nějaký spadne. Svoje šance ale mohou ovlivnit chytrým hraním karet, které si lze ponechat třeba až do konce, kdy jsou odměny i tresty vyšší. Hra je zajímavá ve všech počtech hráčů, ačkoliv se trochu liší v celkovém dojmu. Vždy je ale rychlá a klade velký důraz na šikovnost, čímž u dětí zároveň funguje jako trénink. Sice těžko ovlivníte, kdo získá případné kladné bonusové body, ale i tak se v Ab in die Tonne pobavíte.
Klady:

+ jednoduchá zábava pro rodiny s dětmi
+ klade důraz na šikovnost
+ trénuje přesnou motoriku
+ dobré ve všech počtech
+ zajímavé téma
+ hraní karet lze plánovat
Zápory:

- kdo získá bonusové body nelze ovlivnit
- náhoda v kartách
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Duplik – kdo kreslí, vyhrává