Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Age of Conan Adventures in Hyboria

age-of-conan-hyboria-01

Mysleli jste si, že Conan může být pouze jeden? To ale není tak docela pravda. Po několika letech dorazila totiž na pulty obchodů nová malá krabice s názvem Age of Conan: Adventure in Hyboria, jejímž jediným smyslem bytí je obohatit původní hru. Tahle novinka je opět z dílny tří autorů: Roberto Di Meglio, Marco Maggi a Francesco Nepitello. Novinka pochopitelně vychází pod záštitou firmy Ares Games a v distribuci společnosti Esdevium Games.

Rozšíření je poměrně malé. Krabička je vysoká, ale ve tvaru písmene I a uvnitř najdeme v první řadě pravidla popisující všechny změny. Pod nimi leží herní deska pro slovutného hrdinu. Ten může mít hned tři role (nálady) – Conan Válečník, Conan Nájemný bojovník a Conan Generál. Všechny tři nabízí stupnice zkušeností z puntíků a také kolo nálady, po kterém se lze pohybovat s použitím zlaťáků. Kromě toho mají jednotlivé role Conana také jiné úrovně dovedností a odpovídající kostku. Každá hrdinova nálada má také svoji figurku.

V balení jsou ale také nové karty dobrodružství, bonusů, království či úkolů. Nově tu jsou ale navíc také karty společníků, příběhů a legendárních předmětů. Přibudou i zbrusu nové figurky špionů pro každé království a také dva žetony, které budou sloužit jako ukazatele. V nabídce jsou ještě také žetony zajatců a trojice kostek.

age-of-conan-hyboria-05

Průběh partie si určitě pamatujete. Hráči bojují s královstvími s pomocí figurek a kostek, ale na pozadí toho všeho se odehrává dobrodružství mnohem větší – cesta mužského hrdiny za splněním jeho úkolů. Hráči různě sbírají vítězné body a ty pak určí celkového nejlepšího generála.

Ve hře se změní především pozice hráče, který vyhraje aukci o Conana. Na začátku partie si tak hráči připraví novou desku a oživí ji žetony k označení nálady (výchozí +1) a startovní políčko zkušeností. Hráči dostanou pro své království nové žetony špionů, použijí nové karty dobrodružství a přidají karty království a úkolů pro obohacení dojmu, stejně jako žetony dobrodružství. Vytvoří nové balíčky legendárních předmětů, společníků a příběhů.

Základem všech novinek je trasa zkušeností a s ní provázaná nálada. Na začátku partie je hrdina více temperamentní a podléhá náladám. Za splněné příběhy dostává hrdina zkušenosti, tím se posouvá žeton na trase kupředu a s ním se mění také stálost nálady. Ukazatel po kolečku nálady lze posunout za zahranou kartu příběhu.

age-of-conan-hyboria-07

Postava hrdiny Conana je díky těmto změnám plastičtější a vyvíjí se v průběhu partie. Tím se stává také postupem času důležitějším a jeho role nezbytnějším. Aukce tak ke konci hry začíná být naprosto zásadní. S tím souvisí také výměna kostek, které se liší rozložením ikon a kostky hráči mění, jak hrdina sílí.

Trasa zkušeností navíc má velký vliv na možnost korunovat slavného hrdinu králem v průběhu poslední třetí éry. To nelze provést, dokud nemá Conan dostatečný počet zkušeností a nedostane se tak za zlom poloviny desky. Od té chvíle jsou v kruzích pozic natištěné body, které dostane hráč, který korunuje Conana.

Nové rozšíření dodává hloubku především Conanovým dobrodružstvím. Za tím stojí karty příběhů, které lze zahrát ve vztahu ke konkrétním lokacím. Hráči mají od začátku partie dva příběhy v ruce a navíc si přidají novou pokaždé na začátku kola (pokud nejsou hráčem v roli Conana). Příběh může hráč splnit s použitím Conanových nových vlastností a získat tak odměny. Protože kartu příběhu může zahrát kdokoliv kromě hráče v roli Conana! A úspěšný příběh může dokonce držitele této výhody změnit!

age-of-conan-hyboria-12

To ale není všechno. Ve hře jsou také špioni, které dále vylepšují možnost, jak dobývat území. Při dobývání cizích území pak zase hráči získávají zajatce jiných království. Vlastník největšího počtu žetonů na konci partie získá bonusové body. Společníci pak vstoupí do hry jako odměna a mohou hráčům vylepšit pozici ve hře v nějakou chvíli. To žetony legendárních předmětů umožňují ostatním umístěním žetonů škodit hráči, který má pod kontrolou Conana.

Adventures in Hyboria mění celou hru. Oproti dojmu z malé krabičky se uvnitř ukrývá velká řada nápadů a změn, které partii hodně obohacují. Především karty příběhů dodávají cestám hrdiny mnohem větší plasticitu a opravdu popisují život dobrodruha. Současně ale jsou také prostředkem, jak získávat zkušenosti a další výhody.

Celé rozšíření se točí kolem Conana a jeho dobrodružství. Ostatní prvky hry získají pouze drobné vylepšení, které hru v celkovém dojmu příliš nemění. Jenže role Conana je zde naprosto zásadní a zásah do ní je tak opravdu podstatnou změnou. K lepšímu?

age-of-conan-hyboria-18

Pro některé hráče a fanoušky světa může být zklamáním, že rozšíření nepřináší nové dílky pro pátého hráče. To je ale jediná výtka, která může k samotnému obsahu krabice zaznít. Jinak je tu od každého trochu a hra je tak opravdu rozšířená na všech frontách. Kromě nových prvků tu dochází také k vylepšení variability s přimícháním nových karet (nebo kompletním nahrazením balíčku dobrodružství).

Nová pravidla dodávají hře ještě větší komplexnost, takže je doporučujeme pouze zkušeným hráčům. Nejdříve je dobré se naučit Age of Conan hrát bez něj. Není totiž nějak zásadním vylepšením samotné hratelnosti, spíš opravdovým obohacením.

Hra konečně dává odpověď také těm, kteří měli výtky k příliš silné možnosti korunovat Conana králem. Teď je to všechno složitější a korunovace není automatickým ziskem hromady bodů. Pokud jste tedy vnímali díky tomuto prvku jako rozbitou, pak pro vás máme dobrou zprávu – všechno je jinak!

age-of-conan-hyboria-09

Age of Conan: Adventures of Hyboria je rozšířením, které není zásadní vlastnit od začátku. Je pouze možností, jak si hru udělat ještě zajímavější, bohatší a tematičtější. Hra, která je už tak velmi napínavá dostává ještě nové prvky, které dodávají všemu na komplexnosti a přidávají nové možnosti, jak získat body. Adventures of Hyboria je vynikajícím rozšířením, o tom není žádných pochyb.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Di Meglio, Marco Maggi, Francesco Nepitello
IlustracePhroilan Gardner
VydavatelAres Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba0
Minimální věk0 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Fantasy, Fighting, Novel-based, Wargame
MechanismyDice Rolling, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníAge of Conan: The Strategy Board Game
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Age of Conan Adventures in Hyboria
Age of Conan: Adventures of Hyboria nabízí možnost, jak prožít dobrodružství s Conanem ještě lépe než předtím. Nová krabice přináší další šance, jak získat body. K tomu obohacuje stávající bitvy království o nové drobnosti, ale především klade větší důraz na roli Conana. To určitě všechny potěší, protože tento hrdina je hlavním tahákem celé hry. Krabice dodává variabilitu a tematické karty příběhů. Age of Conan: Adventures of Hyboria lze jednom chválit a pokud si chcete užít Age of Conan ještě intenzivněji, pak právě s touto krabicí.
Klady:

+ nové možnosti zisku bodů
+ karty příběhů
+ obohacení role Conana
+ vylepšení variability
+ opravuje výtky některých hráčů
+ přidává na komplexnosti
+ není nutné do začátku
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Through the Ages – Příběh civilizace