Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Age of Conan – jeho věk nepřichází, už je dávno tu

age-of-conan-32

Conan je mužem mnoha tváří. Ta nejdůležitější je ale tvář hrdiny. Toho, jehož náklonnost nepatří nikomu. Stojí pouze po boku těch, kdo se mu zalíbí. Ale nikdo nemá jistotu, že se v okamžiku vše nezmění a jeho mocné paže nebudou patřit po bok nepřítele.

Vítejte ve světě Hyborie, kam nás pozvali autoři Roberto Di Meglio, Marco Maggi a Francesco Nepitello. To je trojice z firmy Ares Games, která stojí za Battle of Five Armies nebo slavnějším War of the Ring. Hra vznikla v roce 2009 už v produkci Fantasy Flight Games a v Evropě ji má na starosti společnost Esdevium Games.

Celý fantasy svět plný bohů se ukrývá v pořádné krabici, která se protahuje na šířku, jako by chtěla obsáhnout i naši zemi. A uvnitř to všechno začíná pravidly. I ony narostly na pěkných 24 stran, ale moc pozornosti jim nevěnujeme, protože pohled všech spočine na obrovské mapě Conanova světa, která je orientovaná na výšku a kromě různých území na ní najdeme i stupnici a místa pro balíčky karet.

age-of-conan-03

A plán je tím jediným, co drží v přihrádkách zbytek komponent. Je tu pochopitelně záplava figurek vojáků, emisarů či pevností, ale také jedna figurka hlavního hrdiny. Hráči dostanou také spoustu různých žetonů, ať už to jsou zlaťáky, kouzlení nebo dobrodružství. Trojrozměrné prvky dotváří sada kostek a teprve pak se dostaneme ke kartám. Většina z nich má na sobě spoustu textu a snad jen karty strategie jsou trochu jiné a ovlivní bitvu svými symboly.

Jednotliví hráči si musí vybrat jedno ze čtyř možných království (Aquilonie, Hyperborea, Stygie a Turan), které mohou zastupovat (tato území jako jediná na mapě nemají ikony). Od svojí barvy pak získají armádu (několik jich umístí do svého domovského území), karty království (zamíchá a položí před sebe obrázkem dolů) a také sázkové žetony. Do začátku všechny zúčastněné strany dostanou žetony zdrojů (finance, případně kouzlení), dvě karty strategie a také jeden artefakt.

Na rozložený herní plán je možné položit balíčky karet, odhalit karty cílů, zamíchat dobrodružství a vybrat pro Conana to první. Právě podle něj hráči také umístí obelisk. Figurka hlavního hrdiny začíná v provincii Cimmeria. Ze zásobníku vylosují žetony dobrodružství, které jsou vysázené do řady. Úplně na konci si hráči vyzkouší aukci s pomocí karet. Vítěz se postará na začátku o kontrolu Conana.

age-of-conan-01

Celá partie je rozdělena na tři věky a ty se počítají na Conanova dobrodružství. O akcích v každém kole ale rozhoduje hod sedmi kostkami osudu, jejichž ikony vytvoří nabídku. Ve svém tahu vždy každý hráč vybere jednu z kostek a může vybrat akci. Hned čtyři ikony se točí kolem útočení, ať už pomocí síly nebo intrik. Hráči tak budou přesouvat svoje vojska nebo vyslance do přátelských provincií a útočit na znepřátelené území. Další ikonou si může hráč zvolit také možnost dobrat karty (strategie nebo království). Poslední možností je pohyb Conanem. Pokud ale tuto akci provede hráč, který nemá hrdinu pod kontrolou, pak si vezme žeton z trasy dobrodružství.

Právě přítomnost vyslanců na území z něj dělá přátelské, protože si dokáže naklonit obyvatele. Jenže ne všechny oblasti jsou volné, mohou v nich být usídlení barbaři nebo nepřátelské armády. A v takovém případě je čas na silové prostředky. Na začátku bitvy hráči mohou zahrát kartu strategie a poté budou házet kostkami podle počtu jednotek. Jejich výsledky mohou být zásahy, obrana nebo minutí.

Samotné bitvy se ještě dělí na obléhání, boje nebo kampaň se svými specifickými pravidly a také s odlišnými důsledky pro obě strany (někdy je jedna z nich také nehráčská). Vítězové obvykle získají možnost okupovat území a položí sem svoji figurku pevnosti nebo věže, zatímco poražení přichází o jednotky. Jakmile je zvolená i poslední ikona z nabídky kostek, hráči je přehodí a kolo pokračuje dál.

age-of-conan-14

Jenže kromě vojsk je součástí hry také hrdina Conan. Hráč, který jej má aktuálně pod kontrolou, s ním může ve svém tahu také posunout a získat tak žeton dobrodružství ze stupnice. Jakmile je stupnice prázdná, je třeba vyhodnotit celou bojovnou výpravu. Hráči zkontrolují, jestli hrdina dorazil do svého stanoveného cíle. Pokud se to jeho majiteli podařilo, získá žeton. V opačném případě je pouze přesunut na cílovou pozici, ale bez odměny. Následuje odhalení nové karty a také nová aukce o kontrolu Conana.

Po odehrání čtyř dobrodružství nastává změna věku. Ta s sebou přináší příjmy za kontrolovaná území. Potom konečně budou mít hráči možnost najmout nové vojáky za získané zlaťáky. Hráči ale také soupeří o artefakty, které jsou znovu k dispozici s pomocí žetonů dobrodružství. Je vytvořena nová zásoba dobrodružství a partie pokračuje.

Hráči ale v průběhu partie za své úspěchy dostávají především body impéria a to za dobytí území silou či plnění úkolů. Teprve po odehrání třetího věku si hráči ale k již nastřádaným bodům ještě přičtou další za provincie, ale také úspěchy (např. nejbohatší království). V průběhu poslední třetího věku se také může pokusit jeho aktuální majitel korunovat králem. Za to může dostat bonusové body. V každém případě na konci vítězí ten, kdo má bodů impéria nejvíc.

age-of-conan-16

Age of Conan je velkolepá hra, o tom není vůbec žádných pochyb. Jedná se o poctivou strategickou hru s řadou možností, jak se propracovat k vítězství. Hráči je musí chytře kombinovat, správně volit kostky s akcemi a samozřejmě obsazovat pozice.

Velkým plusem je atmosféra, která těží z propracovaného světa a samozřejmě knižní předlohy slavného Roberta E. Howarda. Z toho také vyplývá celkový příběh, který hra dokáže vyprávět, ačkoliv je to takový ten tradiční příběh o dobývání světa. Jediným prvkem, který to dokonale narušuje, je Conan a jeho vlastní dobrodružství. To má sílu hodně ovlivnit celý souboj.

Jedním z velkých nedostatků, který je ale dost subjektivní, je délka celé partie. S větším množstvím soupeřů se snadno dočkáte i pořádně dlouhého boje. Jenže hra po celou dobu nabízí zajímavý vývoj a hráči mají pořád o zážitky postaráno. Hra tak zůstává zábavná, i když se dostanete do třetí hodinky bitvy o Hyborii.

age-of-conan-21

Díky této době se ale také projeví jiná vlastnost Age of Conan. Partie je velice nevyzpytatelná a vývojem často může hráče překvapit. Na druhou stranu určitě nepotěší přijít jen tak znenadání o vedení i s dobrou strategií. Tady samozřejmě hrají důležitou roli také kostky, které k celému zážitku patří a dělají jej dostatečně náhodný. Tím ale také udržují napětí na maximu po celou dobu.

Hráči mají nespočet možností, jak si jít po krku. Hra rozhodně není ani z kapky mírumilovná a nechává v každém okamžiku vyniknout konflikty jednotlivých armád. Když hráči nebojují spolu, tak si jejich armády vyřizují účty s neutrálními oblastmi. Role hráče, který má pod kontrolou Conana, je středem pozornosti všech zúčastněných a může být také zdrojem velmi zásadních bodových zisků.

Vzhledem k rozmístění území je partie nejlepší pro sudé počty, protože jinak se jeden z generálů ocitne v kleštích obou ostatních. Hra pak není tak vyrovnaná, jak by mohla být. Větší počet hráčů pak také prodlužuje celou herní dobu, jak už jsme zmínili.

age-of-conan-25

Age of Conan je epickým zážitkem se vším, co k tomu patří. Hráči tak dostanou dlouhou partii s náhodnými prvky, která je plná bitev, ale také individuálního dobrodružství hlavního hrdiny. Partie tak nabízí hromadu taktických možností, jak se dopracovat k výsledným bodům. Sice tu jsou drobné výtky k herní době nebo některým počtům hráčů, ale celkový dojem je vynikající. Age of Conan prostě umí být vynikající hrou, pokud tíhnete k dlouhým a akcí nabitým zážitkům.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Di Meglio, Marco Maggi, Francesco Nepitello
IlustraceMatteo Macchi, Fabio Maiorana, J. P. Targete
VydavatelNexus Editrice, Devir, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Smart Ltd
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(33 voters)
KategorieFantasy, Fighting, Novel-based, Wargame
MechanismyDice Rolling, Variable Phase Order, Variable Player Powers
RozšířeníAge of Conan: The Strategy Board Game – Adventures in Hyboria
RodinaCharacters: Conan the Barbarian, Components: Miniatures, Mechanism: Dice Drafting
Alternativní názvyAge of Conan: le jeu de plateau, Conan: Zeitalter der Kriege, La Era de Conan, L'Era di Conan: Il Gioco di Strategia, Эра Конана

Více o hře.

Recenze: Age of Conan – jeho věk nepřichází, už je dávno tu
Age of Conan rozhodně plní všechno, co byste od hry čekali vzhledem k jejímu tématu i velikosti. Velkolepou podívanou, ale také dostatečně zajímavou hratelnost od začátku až do poměrně vzdáleného konce. Hra se vyvíjí často nečekaně a náhodně, což může někoho odradit, stejně jako herní doba ve vyšším počtu. Ovšem za to dostanou hráči široké možnosti plánování a ještě k tomu také jedinečnou roli Conana, který prožívá dobrodružství na své triko. Age of Conan je výbornou hrou, i když není pro každého.
Klady:

+ parádní atmosféra
+ široké možnosti taktiky
+ herní doba umožní zážitku vyniknout
+ zajímavá role Conana
+ nepředvídatelná hra
+ velmi konfliktní
+ výborné ve dvou
Zápory:

- hra je dost náhodná
- herní doba ve čtyřech hráčích
- ve třech není tak vyrovnané
- všichni chtějí kontrolovat Conana
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Odynauti v Rule the Roost – slepice jsou největším postrachem každého odynauta