Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Alfa Beta – písmenka s háčky

alfa-beta-01

Máte rádi háčky? Pokud ano, pak vám určitě udělá radost nová desková hra Alfa Beta, kterou vytvořil v roce 2015 autor Dugald Keith. Jedná se o novou krabici pod logem Piatniku, která se dostala na český trh a tedy i k nám do redakce.

Po čtvercové krabičce pokryté písmenky leze sem tam chameleon. Kdo ví, jaké má s písmenky úmysly, tak raději rychle skočíme dovnitř. Po vybalení na nás čeká obrovská hromada oranžových a zelených háčků. Každý má jedno kulaté místečko ve středu a z něho vychází hned dvojice oušek připravených k zachycení. K nim patří také aršík (resp. více archů, pro každý jazyk nějaký) s kulatými samolepkami, což znamená, že před zábavou čeká práce. To proto, že všechny stavení kamínky je třeba nejdříve ozdobit. A že jich je opravdu hodně.

Ale jakmile se tak stane, mohou hráči už začít plánovat partii. To znamená pouze vzít celou stovku háčků a vytvořit z nich ve středu stolu hromádku. Partie už je tím připravena.

alfa-beta-05

Hráč se ve svém tahu může pokusit sestavit slovo ze všech háčků, které má na dosah. Jsou tím myšleny takové dílky, které jsou přístupné, a není kvůli nim třeba hrabat. Hráč věší na ruku jeden znak po druhém. Současně si musí dávat pozor, aby všechna písmenka zavěsil správně a byla čitelná.

Pokud udělá chybu nebo nemůže najít další vhodné písmenko, jeho tah končí a na řadě je další z hráčů. Je třeba si tedy slova plánovat dopředu, aby se něco takového hráči nestalo. Partie pokračuje až do chvíle, kdy jsou rozebrané všechny háčky (nebo zbydou takové, které nelze využít). Každý hráč si spočítá body za všechny nastřádané části slov. Ty ale nemají stejnou hodnotu, protože červený je za tři body, zelený za dva a teprve oranžový za jeden bod. Vítězem se stává ten, kdo v součtu získal nejvíce bodů.

alfa-beta-12

Alfa Beta je další v řadě slovních her, která se snaží přijít s něčím novým. Tentokrát to jsou háčky a jejich spojování do slov. Tím vlastně ale není nijak odlišná od jiných. Snad jen písmenka jsou všechna stejně cenná a závisí pouze na háčcích samotných a jejich barvě.

Bohužel největším problémem hry je naprostá volnost. Hráč vlastně má libovolné množství času na vytvoření svého slova, tím nechá soupeře zbytečně čekat. Navíc ani výběr háčků a písmen není jasně řečen. Všichni účastníci tak jsou motivovaní hledat co nejsložitější a nejdelší slova. To ale není samo o sobě všechno, protože i barva kamenů je důležitá.

alfa-beta-10

Čím víc hráčů se partie účastní, tím rychleji písmenka mizí a není tak snadné vytvářet dlouhá slova. Hráči také déle čekají na svůj tah, což v kombinaci s možným dlouhým přemýšlením způsobuje problémy. Souboje končí obvykle poměrně vyrovnaně, ale dostatečně rychle.

Alfa Beta je jen další písmenkovou hrou do již dlouhé řady. Novinkou jsou jen zavěšovací háčky, které jsou spíš takovou fajn vychytávkou. Samotná hra je ale dost obyčejná a nenabízí nic, co by vás u ní udrželo. K tomu všemu není jasně daný časový interval k dodržení při tvorbě slov. Alfa Beta u nás prostě neuspěla.

Recenze: Alfa Beta – písmenka s háčky
Alfa Beta je hrou s písmenky na háčcích. Hráč má ve svém tahu volnost a spoustu času, aby si vybral písmenka z volných kamenů a pověsil je do správného pořadí. Teprve pak je jeho tah u konce s případným bodovým ziskem. V důsledku těchto prvků ale hráči mají prakticky neomezenou možnost výběru písmenek. Hra vlastně nenabízí nic nového, co by stálo za nákup pro fanoušky jiných písmenkových her. Alfa Beta nenabídne dostatek důvodů, proč se o ni zajímat.
Klady:

+ dobrá myšlenka s háčky
+ hodnota závisí na použitých háčcích
+ hráč má široký výběr písmen
Zápory:

- nepříliš originální
- přílišná volnost při výběru písmen
- čeká na soupeře
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cartagena – piráti běží o svobodu