Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: La Cucaracha Loop – švábí parádičky

la-cucaracha-loop-01

Na dvoře je klid. Pes i kočka spí a na první pohled byste řekli, že se tam vůbec nic neděje. Ale stačí se trochu sklonit a podívat se blíž a uvidíte drama. Po dlažebních kostkách zde pobíhá několik brouků a snaží se ukořistit ležící kousky jídla. Jenže ty už dávno patřily někomu jinému. A šváb to jen tak nenechá!

Pamatujete, když se švábi proháněli po vašem stole? Mysleli jste si, že už je to za vámi? Že už tyhle malé sveřepé potvůrky nikdy neuvidíte? To jste se pletli! Desková hra La Cucaracha je tu zpět, ale tentokrát ve variantě La Cucaracha Loop. Jejími autory jsou Inka a Markus Brandovi a hra vyšla v roce 2016 v češtině v produkci společnosti Ravensburger.

Znovu na nás čeká opravdu velká krabice s obrázkem švába, jejíž dno současně slouží i jako aréna. Nitro je vyplněno plastovou šedivou jámou. Do ní položí hráči kartonovou desku a tím vytvoř na dvoře dvě trasy, které se uprostřed křižují. Mezi nimi se navíc tyčí čtyři šedivé sloupy. To ale není zdaleka všechno. Hráči na připravená místa umístí také dva barevné tunely (loopingy), podle kterých hra dostala svůj název. Každý ze soupeřů si vybere trojici brouků jedné barvy a postaví je na startovní políčko.

la-cucaracha-loop-04

Hra začne ve chvíli, kdy jeden z účastníků zapne švába a položí jej ke vstupu do tunelu. V tu chvíli se začnou protivníci střídat v házení kostkou. Podle výsledného počtu puntíků posunou jednoho ze svých brouků kupředu. K pohybu si mohou vybrat libovolnou ze dvou cestiček a pokaždé, když se jim na posledním políčku sprintu připlete do cesty další z hmyzáků, může jej přeskočit.

Největším nepřítelem všech brouků je šváb. V bezpečí jsou pouze v případě, že sedí na jednom ze čtyř vyvýšených sloupků. Šváb si běhá tunely pod dvorem, ale čas od času vyběhne na dvůr a udělá tam pořádný chaos. Hráči v tu chvíli přeruší svoji partii a počkají, než šváb zase dvůr opustí jedním z východů.

Brouci do té doby hrají mrtvé. Kam je tedy rozzlobený šváb rozstrká, tam zůstanou ležet a ani se nehnou. To ovšem znamená, že všichni brouci, kteří se po jeho odchodu nedotýkají jakýchkoliv políček, se musí vrátit zpět na start. Pouze ti, kteří alespoň kouskem těla stále zůstali ve hře, mohou dále pokračovat v cestě ze své pozice.

la-cucaracha-loop-03

Partie pokračuje rychlými pohyby brouků a nehybným strnutím, pokud dorazí šváb. Všichni mají za cíl jedno a to samé – dorazit do cíle na druhé straně dvora. Brouk, kterému se to jako prvnímu podaří, může slavit stejně jako hráč, kterému patří.

La Cucaracha Loop je bláznivou akční zábavou pro děti. Stejně jako minule, opět po plánu hopsá a vrní jeden velký šváb. Tentokrát jej představuje nový Nanobug NanoV2, který vypadá trochu jinak, ale především umí šplhat a na tom je založena celá věc s tunely. Ale nepředvídatelnost jeho pohybu zůstala zachována. A právě na ní je založena nevyzpytatelnost celé partie.

Děti budou mít záchvaty smíchu i napětí, když se brouk vyřítí z nitra a začne honit a odtlačovat jejich brouky. To je cíl, kterého tato hra měla dosáhnout, a podařilo se jí to. Především tedy máme na mysli ty menší a mladší děti, které tak akorát začaly školní docházku nebo se na ni teprve chystají. Stačí jim, aby uměly trochu počítat.

la-cucaracha-loop-11

Hra La Cucaracha Loop je výrazně méně taktickou než její předchůdkyně. Úspěch hráče je založen čistě na náhodě. Potřebuje mít štěstí při hodu kostkou a ještě větší, když se po dvoře prohání figurka švába. V tu chvíli si nemůže být nikdo jistý.

Tahle novinka ale využívá švába ještě lépe než předchozí hra. Obě jsou ale nakonec podobně zábavné a za atmosféru a výkřiky vděčí právě drnčící figurce švába. Celkové zpracování je určitě kvalitní a podporuje úspěch. Bohužel se také podepsalo na ceně, která je vyšší, ale pro děti i to zábava vykoupí a určitě bude mít úspěch i u návštěv.

Hráči si mohou nastavit nejen délku, ale i obtížnost. Tu první část jednoduše tak, že zvolí povinnost dorazit do cíle s více brouky. Náročnost samotné partie určí volba strany herní desky, která nabízí menší políčka, kterých je více. A taková hra samozřejmě je náročnější a vyžaduje od hráčů větší rychlost.

la-cucaracha-loop-08

La Cucaracha Loop bude velkým úspěchem u dětí. Je to rychlá partie, která obvykle trvá nějakých patnáct minut. A tato hra nepotřebuje žádnou větší délku, aby pobavila. Tento čas je totiž tak akorát. Ovšem se švábi je zábava zaručena. La Cucaracha Loop bude mít úspěch především u dětí mladších, kterým ještě nebude vadit velký důraz na náhodu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorInka Brand, Markus Brand
IlustraceJanos Jantner, Kinetic
VydavatelRavensburger, VAKKO
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Electronic
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Animals: Cockroaches, Animals: Insects
Alternativní názvyBuggaloop, La Cucaracha Leep, La Cucaracha Loop, 바퀴벌레 대소동

Více o hře.

Recenze: La Cucaracha Loop – švábí parádičky
La Cucaracha Loop nemá ambice dávat dětem nějaké dalekosáhlé možnosti. Chce pobavit a to se jí daří tím nejjednodušším způsobem: nabízí legraci. Děti jsou neustále napnuté, kdy šváb vyleze zespod, protože pak udělá pořádný chaos na dvoře. Je to náhodné, ale je to zábava. Zběsilá, ale legrační. A to je důvod, proč La Cucaracha Loop má cenu i za tu cenu.
Klady:

+ zpracování
+ splašený šváb leze i do kopce
+ napětí
+ super pro malé děti
Zápory:

- čistě náhodná hra
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Donkey Derby – oslí závodníci