Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Are You a Werewolf? – test důvěřivosti

are-you-a-werewolf-09

Máme hlad. Jen jednou za měsíc můžeme vyrazit na lov a z toho pak musíme žít, dokud zase nenastane úplněk. Každý měsíc je to hon na ty nejslabší. Ale až dojdou, nebudeme se bát ani ostatních obyvatel. Malá vesnička je nám vydaná napospas. Sežereme vás jednoho po druhém!

Párty hry s tajnými identitami jsou prakticky sázkou na jistotu. A podobně tomu je i u karetní hry Are you a Werewolf?, kterou do svého portfolia zařadila společnost Looney Labs. Jedná se o počin, který vyšel v roce 2014 a do Evropy jej dováží společnost Esdevium Games.

Malá černobílá krabička s člověkem právě se měnícím na vlka působí stylově. I samotná grafika karet zůstává věrná těmto dvěma barvám. Celkem je tu pro hráče připraveno dvacet karet, které mají pouze obrázek a název. Slouží totiž pouze na začátku partie k rozdělení rolí. Podle počtu hráčů si tedy celá skupinka soupeřů připraví balíček karet a po jedné dostane každý z účastníků.

are-you-a-werewolf-06

Hráč vezme svoji roli na vědomí a položí kartu obrázkem dolů před sebe. Velká většina účastníků patří mezi nevinné vesničany, ale někde mezi nimi se potulují vlkodlaci a také jeden jasnovidec. Partie se ale nemohou zúčastnit úplně všichni, jeden z hráčů na sebe musí vzít roli moderátora. Právě on bude podle zadní strany pravidel popisovat střídání dne a noci.

Vyšel úplněk a všichni usínají. Všichni zavřete své oči. Vlkodlaci, otevřete oči. Tímto prohlášením začíná každá noc. Dvojice krvelačných šelem si v průběhu každé noci (s výjimkou první, kdy nikdo z hráčů neumře) beze slov vyhlédne a pomocí gest se domluví na identitě své oběti. Aby náhodou ostatní nezaslechli nějaký pohyb a nepokazili tak celou hru, doporučuje se, aby vesničané v průběhu noci klepali rukama na stůl nebo nohama o zem.

Jakmile je všechno dohodnuto, vlkodlaci zase oči zavřou. Nyní je na řadě věštec, aby měl svoji vizi. Hráč v jeho kůži může ukázat na libovolného ze spoluhráčů, kterého podezřívá, že je to vlkodlak. Moderátor mu to gestem palce nahoru nebo dolů potvrdí či vyvrátí. Všichni znovu zavřou oči.

are-you-a-werewolf-01

Vychází slunce. Je na čase zjistit, který z vesničanů už toto svítání neuvidí. Kompletní osazenstvo partie otevře oči a moderátor ukáže na zavražděného obyvatele. Tento hráč pouze otočí svoji kartu role a od té chvíle nesmí do konce partie promluvit. Potom mají všichni členové vesnice šanci se podílet na obviňování a vyhoštění jednoho svého člena. I ten je z partie vyřazen, ať už se ve skutečnosti jedná o vlka nebo ne.

Vše pokračuje další nocí, a tak se obě části dne střídají. Vlkodlaci se snaží vydržet v partii dostatečně dlouho, aby se vesničané proti nim už nedokázali ubránit. Pokud je v jakýkoliv okamžik hry lidí stejně jako vlků, vyhráli vlkodlaci (ale i ostatní přeživší).  Lidé mohou vyhrát pouze tak, že v bezpečí denního svitu vyhostí oba vlky ze svých řad. To znamená, že jejich úmysly prohlédli a přežili!

Are You a Werewolf? je klasickou paranoidní karetní hrou ve stylu Městečka Palerma. Tématem jsou tentokrát vlkodlaci. A atmosféra je právě zásluhou zasazení tématu velmi hustá. Základním zdrojem zábavy je samozřejmě podezřívání, blafování a vyřazení nevinných. Není jednoduché správně odhadnout spoluhráče.

are-you-a-werewolf-05

Role vlkodlaků je o krapet zábavnější. Jsou totiž aktivní ve všech fázích partie. Naopak nejtěžší roli má jasnovidec. Ten může svým kolegům sdělit vše, co ví, ale to ještě neznamená, že mu uvěří. Naopak po pozici moderátora, který vše pozoruje a nijak neovlivňuje průběh, nikdo neprahne.

Při volbě člena k vyřazení může dojít k nerozhodným situacím, které se pak těžko řeší. Poslední slovo není možné nechat na moderátorovi, ale hráči se nakonec musí dohodnout. A takové situace kazí celkový dojem z jinak velmi dynamické hry, která trvá jen čtvrt hodiny. Současně umí zabavit více než desítku hráčů, ačkoliv minimum je stanoveno na sedm (6 + moderátor).

A pak je tu role mrtvého. Jakmile si vás vlkodlaci vyberou, nemáte šanci přežít. Prostě vás kamarádi naleznou ráno s prokousnutým hrdlem. Od té chvíle hráč může sledovat, nemusí zavírat oči, ale současně má také zakázáno jakkoliv napovídat nebo mluvit. I taková role pasivního pozorovatele může někomu připadat zábavná, ale většina hráčů ji ráda neměla. Proto nechcete být mezi prvními oběťmi vlkodlaka, protože pak to čekání je krapet delší.

are-you-a-werewolf-08

Hráči mohou bojovat takticky a snažit se dedukcí ze zlomků informací a dialogů identifikovat zrádce. To je ale hodně náročný způsob, který navíc má tendenci protahovat kola. To proto, že hráči se často dlouho domlouvají a dohadují. Tady je čas zařadit nějakou časomíru nebo naopak hlasovat ihned a na základě pocitů. Takový způsob lynčování ale nemusí někomu zase sedět, protože je založený čistě na náhodě, stejně jako závěrečný výsledek.

Are You a Werewolf? je zábavnou party hrou, pro kterou potřebujete pořádnou bandu kamarádů. Někteří z vás se pak stanou vlkodlaky, kteří každou noc vyráží na lov. Partie je plná nejistoty a zábavy, a pokud dodržíte těch několik základních pravidel, odmění se vám Are You a Werewolf? kopcem legrace.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDimitry Davidoff, Andrew Plotkin
IlustraceCorey Fields, Krista Gibbard, 林 憲明 (Noriaki Hayashi), Michael Klarfeld
Vydavatel(Public Domain), (Self-Published), (Web published), Aldebaran Games, Cra-Mor, Crómola, Daiso (ダイソー), Flying Tricycle, LLC, Home Run Games, Japan Network Security Association (JNSA), Lifestyle Boardgames Ltd, Looney Labs, Lost Games, Mayfair Games, Serfs In The Pot, WoodCat, Нескучные игры
Rok vydání1986
Počet hráčů8 - 24
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(20 voters)
KategorieBluffing, Deduction, Horror, Murder/Mystery, Negotiation, Party Game
MechanismyHidden Roles, Negotiation, Player Elimination, Role Playing, Roles with Asymmetric Information, Team-Based Game, Traitor Game, Variable Player Powers, Voting
RozšířeníUltimate Werewolf: Artifacts, Werewolf: All Hallows' Eve Expansion, Werewolf: Full Moon Expansion, Werewolf: Silent Night Expansion
RodinaCreatures: Chupacabras, Creatures: Werewolves, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Werewolf / Mafia, Misc: No Table Needed
Alternativní názvyAre You A Werewolf?, Are You A Werewolf? Deluxe Edition, Cats Mafia, Chupacabras, Mafia, Mafia Underground, Murder!, Polar Bear, SECWEREWOLF, That Werewolf Game, Werewolf Coins, Werewolf: Dead or Alive, Werewolves, Мафия, Оборотни

Více o hře.

Recenze: Are You a Werewolf? – test důvěřivosti
Are You a Werewolf? rozhodně umí výtečně pobavit, pokud se ocitnete na párty se zhruba desítkou kamarádů. Několik krvelačných nocí znamená spoustu zábavy a při tom slunce stihne vyjít a zase zajít za nějakých patnáct minut. Hra je samozřejmě z velké části náhodná, ale jde zde také hodně o blafování a podvody. Pokud má někdo smůlu, může být zabit vlkodlaky hned v druhém kole a musí čekat. To vesničané se v průběhu hledání vlkodlaků mohou zaseknout při rozhodování na remíze, jejíž řešení kazí jinak krásnou a rychlou hratelnost. Are You a Werewolf? sice nebude perfektní zábava úplně pokaždé, protože vám zážitek mohou narušit drobné nedostatky, ale přesto je tohle skrývání v roli vlkodlaků a jejich kořisti více než dobrou zábavou.
Klady:

+ pro velký počet účastníků
+ černobílá grafika
+ atmosféra a zábava
+ volné karty pro další nápady
+ rychlá hra
Zápory:

- role moderátora není lákavá
- brzké vyřazení
- nerozhodné situace
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Völuspá – když se bohové perou, hráč vyhrává