Recenze: Burg Schlummerschatz – opravdu ospalý hrad

burg-schlummerschatz-01

Celý hrad spí. Jako by na něj někdo uvalil nějakou záludnou kletbu. Jen několik strážných ještě odolává a to je právě důvod, proč musím pořád čekat. O zlaťácích ukrytých na hradě se mi zdálo už tolikrát a dnes jsem nejblíž. Věřím, že právě dnes se moje kapsy naplní blyštivými odměnami, po kterých už tak dlouho toužím.

A právě my budeme ten, kdo se pod příkrovem spánku vkrade na hrad v malé dětské hře Burg Schlummerschatz (neboli Sleepy Castle), kterou vytvořil Heinz Meister a o obrázky ji obohatila Gabriela Silveira. Hra jako taková vyšla pod záštitou společnosti HABA v roce 2015 a jedná se tedy o ještě stále čerstvou novinku.

I tentokrát nás dle očekávání přivítá malá žlutá krabička a na ní vidíme spící strážné u dveří. A zatímco v hlavě jednoho z hlídačů se odehrává sladký sen o mrkvičce, v místnosti právě v tu chvíli probíhá loupež. A my jednu taky provedeme, když nakoukneme pod víko krabičky a odhalíme tak hromadu kartonových dílků. S nimi se na dně krabičky rozvalují ještě dřevěné žetony, kterých je stejný počet jako dílků – 24.

burg-schlummerschatz-06

To kartonové čtverečky dorazily do nabídky ve dvou druzích, které lze rozlišit podle zadní strany. Na obou sadách jsou ale ti samí hlídači. Ale zatímco jedny dílky zamícháte a vytvoříte z nich skrytou nabídku, druhá dvanáctka je obklíčí v kruhu. Mezi těmito dílky je tak akorát dostatek místa, aby se tam vměstnal jeden až tři žetony mincí. Hráči je rozdělí pokud možno spravedlivě, ale také náhodně.

Právě tak začne partie a samotní hráči nedostanou nic. Začínají pouze se svojí pamětí, která bude jejich nejdůležitějším společníkem na cestě za pokladem. Když přijde na hráče řada, může odhalit celkem dva dílky. Každé takové otočení vyčaruje kouzlo pod jehož vlivem strážný na odpovídajícím obrázku usne.

Každý dílek ze středu má svoje odpovídající dvojče na kruhu z dílků. Cíl hráčů je jasný – odhalit dva strážné, kteří stojí vedle sebe. Jedině když oba usnou současně, může si hráč okamžitě jako odměnu vzít všechny mince, které zde leží. Hlídaná místnost je vybraná a žádnému dalšímu návštěvníkovi už mince nevydá. Partie tak pokračuje do doby, dokud je ještě co krást. S poslední mincí ze stolu končí partie a součtem nasbíraných žetonů zjistíte vítěze – toho, kdo je nejbohatší.

burg-schlummerschatz-03

Burg Schlummerschatz je jednoznačně hra o paměti. Jenže tentokrát se nesnažíte zapamatovat ty dílky, které máte znovu otočit, ale naopak především ty, které již otáčet nechcete. Jak na stole mizí mince, dvojic, které už nepřinesou žádný zisk, přibývá.

Hra je pochopitelně zaměřená především na děti. Právě proto je velice jednoduchá a trénuje v první řadě paměť. Dvanáct dílků udržuje obtížnost na zapamatování opravdu nízko, a proto si mohou tuto dětskou novinku zahrát už prcci od čtyř let. A to určitě rodiče ocení, protože hra je ve výsledku opravdu zábavná a nabízí zajímavou alternativu k pexesu a podobným.

Pravidla obsahují také chytrou variantu pro jednoho, která umí překvapivě zabavit. I tady je hlavní složkou úspěchu paměť a hráč musí dokonce i takticky uvažovat.

burg-schlummerschatz-14

Partie jsou prakticky bleskové a trvají pouhých deset minut. To je další výhoda pro děti, protože ty pak nemají problém s udržením pozornosti. Ocení určitě také hravé ilustrace, na nichž jsou hlavními aktéry zvířátka.

Burg Schlummerschatz nezklamal ani jednoho předškoláka, kterého jsme k němu posadili. Hra nabízí přesně to, co děti udrží u stolu a to ve správné dávce. Partie se mohou zúčastnit až čtyři protivníci a ti si vyzkouší svoji paměť. Burg Schlummerschatz vás rozhodně neuspí!

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinz Meister
IlustraceGabriela Silveira
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů1 - 4
Herní doba0
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game, Memory
MechanismyMemory
RodinaSeries: Mitbringspiel Mini (HABA), Series: Tin Games Series Mini-Spiel (HABA)
Alternativní názvyBurcht Sluimerschat, Burg Schlummerschatz, Il castello del tesoro addormentato, Château Bel-endormi

Více o hře.

Recenze: Burg Schlummerschatz – opravdu ospalý hrad
Burg Schlummerschatz je hra, kde potřebujete alespoň kapku paměťových buněk. V nich je třeba uložit pozice několika dílků. Hráči se snaží odhalovat dvojice, které je přivedou k mincím. A pouze ten nejlepší sběrač se stane vítězem. Je výborná na trénování paměti pro malé prcky a neklade na děti žádné nároky. Burg Schlummerschatz je prostě fajn.
Klady:

+ už od 4 let
+ varianta pro jednoho
+ šikovná variace paměťových her
+ hravé zpracování
Zápory:

- co víc by mohli čtyřletí hráči chtít?
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Super Punch Fighter – rubačka naruby