Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Callisto na cesty – tetris je věčný

callisto-01

Výše uvedenými slovy láká distributor hry Callisto vídeňský Piatnik k pořízení této sympatické barevné krabičky. Lepší a vznešenější slova by se asi těžko hledala a proto jsem si dovolil je pro nalákání čtenářů také použít. Hra Callisto z roku 2009 je dalším z mnoha počinů německého autora her Reinera Knizia. Více se proslavil například skrze hry Taj Mahal, Tigris a Eufrat, Lost Cities, Keltis či Amun-Re. V některých hanlivých diskuzích se dočteme jako o autorovi, kde kvantita vítězí nad kvalitou. Možným příkladem tohoto názoru je i hra Callisto.

Jedná se drobnou rychlou abstraktní hru, která si nehraje na nic jiného, než skutečně je. Tím jest umisťování barevných dílků ve stylu tetris. Kdo jich umístí více, nebo-li zbude méně dílků, ten je vítěz. A můžete hrát. Jediným dalším pravidlem je, že vaše dílky musí navazovat na předchozí, zprvu začínáte na jednom ze dvou základních pilířů, které na začátku hry strategicky umisťujete, abyste měli co nejvýhodnější budoucí pozici pro rozmach a zároveň blokování soupeřů. Pokud vás někdo zařízne a jste obklopeni soupeřovými dílky, je tu poslední záchrana – třetí pilíř a pokračovat někde nanovo. Ovšem umístěním pilíře ztratíte drahocenný čas, namísto abyste se zbavili svých dílků.

callisto-05

Hra je hratelná od 2-4 hráčů a podle počtu hráčů se zvětšuje či zmenšuje hrací deska. V základní papírové verzi papírový rámeček. Hra je dostupná i v plastovém provedení s plastovou podložkou, kam přichytáváte dílky na způsob Lega. Jelikož se v papírové verzi plní rámeček o sto šest a fest, bohužel se snadno stane, že dílky, které sedí na knap a při vkládání i klapnou, prostě vylítnou spolu s původně umístěnými a rámečkem. Tedy materiál je nekvalitní s rizikem, že to úzký a vachrlatý rámeček nevydrží a dílky při těsném vkládání vyletí do všech stran. Tedy pozor.

Jak hra avizuje, ano, je jednoduchá, ano, je svižná. Více vzrušení od ní asi nečekejte a pro aspoň trochu zkušené hráče má málo co nabídnout. Lze si jí však představit vedle šachů, pexesa, domina a dostihů a sázek v rodinné truhlici her. U hry se může pobavit celá rodina, stejně jako si tím můžete zkrátit dobu čekání během 10 minut s kamarádem. Škoda, že příliš taktizování a pocitu z dobře umístěného tahu a chytré volby či prostě jen dobrého pocitu ze hry, se moc nedočkáte. Nejvíce pobavení jsme tak při našem hraní a testování této rychlovašky měli při nové objednávce pití a drobné zkomoleniny názvu hry „kalíš to“.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Počet hráčů
Herní doba
Minimální věk

Více o hře.

Recenze: Callisto na cesty – tetris je věčný
Hra Callisto je rodinná abstraktní hra s dílky, která ničím příjemným nepřekvapí. Neublíží, ale to je příliš malý požadavek a očekávání od hraní a zábavy. Materiál je chabý a celkově působí hra odfláknutě (obsah krabice, pravidla, princip hry) a mně spíš přijde, že šlo o komerční zadání „Potřebujeme nějakou novinku a do 2 týdnů musíme tisknout a prodávat, prosím, vymysli nám něco rychlého rodinného, co si svým šedým průměrem a cenou nalezne co nejširší okruh lidí. Místo prodeje? Tesco a Globus oddělení hraček“. Ne, takto prosím ne.
Klady:

+ rychlá hra se dvěma pravidly
+ oblíbený a klasický tetris mod, který neurazí
+ oddychovka na cesty
Zápory:

- provedení materiálu
- vůbec, vůbec nic nového
- celkově odbytá záležitost
- neurazí, nepotěší
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lewis a Clark – cesta s indiány na severozápad