Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carcassonne 10 let – jubilejní edice s rozšířením Oslava

Carcassonne Jubilejní edice - balení

V zemi Carcassonne se šíří podivná nemoc. Lidé v podhradí, především sedláci a zloději, ale i rytíři u bran města začínají průhlednět. Ostatní obyvatelé království si na ně ukazují a považují je za duchy. Jenže duchové mohou procházet zdmi a nemůžete se jich dotknout. To však tady neplatí.

Král pozval doktory a odborníky ze sousedních zemí, aby se na tento případ podívali. Většina z nich zavrtěla hlavou, ale jeden jménem Klaus se při prohlídce pousmál: „Nebojte, není to nic špatného. Takhle dopadneme všichni..“ A měl pravdu. Do roka a do dne bylo celé království průhledné.

My v redakci ale víme přesně, co se v pohádkové říši děje. Vydavatelé ze společnosti Hans im Glück ve spolupráci s autorem Klausem Jürgenem Wrede se rozhodli oslavit desetileté výročí narození svého děťátka právě tímto způsobem – vydáním luxusní edice. Pochází z roku 2011, kdy se zmíněné jubileum odehrálo.

Carcassonne Jubilejní edice - rozehraná hra

Už na první pohled tvar krabice zaujme každého fanouška Carcassonne, protože má tvar, který on velice dobře zná. Krabice svými křivkami představuje postavičku ze světa Carcassonne – figurku, se kterou všichni zúčastnění hrají. Balení tak lze bez problémů postavit na nohy a vystavit někde na poličce, kde mu to opravdu sluší.

Ale teď už hurá dovnitř pod víko, podíváme se společně, co je ve hře nového. Upřostřed krabice se nachází pěkně pevně uložené vycvakávací archy s dílky krajiny. Mezi nimi rozeznáte snadno několik nových s logem desítky v kroužku. Ty představují rozšíření Oslava.

V každé ze čtyř končetin a také ve výklenku představujícím hlavu figurky najdete herní příslušenství vždy pro jednoho hráče ve společné barvě. Figurky jsou vyskládané a zabalené v plastové krabičce. Jenže to nejdůležitější je skutečnost, že všechny figurky do jedné jsou vyrobeny ne ze dřeva, ale z plastu a jsou průhledné.

Carcassonne Jubilejní edice - rozehraná hra

Krabice samozřejmě obsahuje také pravidla hry, která jsou mnohem poctivěji provedená, než ta v původní verzi. Konečně tak jsou všichni ti sedláci a neuzavřená města na první pohled jasná zásluhou spousty poctivě popsaných obrázků. Pravidla však potěší především nováčky, kteří si Carcassonne koupí až v této edici.

Ostatní zkušení hráči je totiž nebudou potřebovat. Respektive využijí z nich pouze dva odstavečky na dvanácté stránce, které vysvětlují pravidla minirozšíření Oslava. To zahrnuje deset nových kartiček krajiny, které do hry přidává další kombinace luk, cest a měst. Kromě toho ale především umožňuje hráčům po položení jedné z těchto speciálních kartiček využít bonus.

Může totiž kromě klasického vyslání jedné své figurky na krajinu naopak jednu odvolat zpátky. Jedná se o první způsob, jak můžete získat figurku před obodováním dané části. Tohle je velice důležitá strategická možnost, která hráčům umožňuje opravit dřívější špatná rozhodnutí nebo reagovat na vývoj hry.

Carcassonne Jubilejní edice - rozehraná hra

Zpracování kartiček samotných je totožné jako v původní hře. Liší se tedy pouze vzhledem figurek a malým rozšířením. To sice přidává nový strategický prvek, ale musíte mít štěstí a dobrat si dílek z rozšíření.

Bohužel minirozšíření Oslava není dostatečným důvodem pro to, aby si jubilejní edici koupili stávající majitelé Carcassonne. Jediným důvodem tak může zůstat luxusní vzhled figurek, které se opravdu v průhledném provedení na plánu vyjímají. Přitom hra ani tak neztrácí na přehlednosti a všechny figurky snadno opticky najdete a s barvami krajiny nesplývají.

Krásné balení se však dočkalo dvou drobných technických chybek. První z nich je středový panel v krabičce, který je sice navržen přesně tak, aby udržel dílky v arších na vycvakání. Jakmile se je tam ale pokusíte narovnat už osvobozené, zjistíte, že rozměry jaksi nesedí. Nemůžete tedy udělat úhledné hromádky, protože prostor je pro dvě kartičky a kousek na každou stranu. To znamená, že vám nebudou dílky držet tvar ani ve chvíli, kdy je vyskládáte na výšku. Musíte tak oba postupy zkombinovat, což ve výsledku nevypadá zrovna pěkně.

Carcassonne Jubilejní edice - figurky

Druhý problém je také s místem, ale pro figurky. Otvory v pěti výběžcích krabice totiž nedávají ani kubický centimetr místa navíc, než je potřeba. Je tedy uměním a tak trochu hlavolamem úkol naskládat je znovu dovnitř. Přitom by se určitě nic nestalo, kdyby byly otvory o trošku hlubší.

Záměrem Carcassonne Jubilejní edice je zaujmout nové hráče. Stávající si ji koupí možná z nostalgie, sběratelé budou chtít mít svoji Carcassonne sbírku kompletní a hračičkové si s ní rádi vyzdobí polici. Minirozšíření Oslava tyto hráče potěší a deset kartiček rádi zařadí do zásoby pro pravidelnou hru. Přesto tím největším publikem zde je hráč, který svět Carcassonne ještě nezná. Zaujme ho na poličce obchodu, přinese si ji domů a podlehne kouzlu deskových her. A to je dobře.

Recenze: Carcassonne 10 let – jubilejní edice s rozšířením Oslava
Jubilejní edice Carcassonne k desátému výročí je krásná na pohled. Krabička vás naladí, protože nese nezapomenutelný tvar figurek, které v této hře posíláte do světa. I vnitřek hry je luxusní, kartičky jsou sice stejné, ale obyvatelé podhradí nám nějak zprůhledněli. Místo dřeva jsou totiž figurky vyrobené z průhledného plastu. Rozehraná partie tak působí opravdu luxusně, jak by také speciální edice měla. Rozšíření Oslava přidává do hry jen jednoduché pravidlo a nové kartičky, které potěší a zvariabilní hru. Bohužel pokud použijete rozšíření s dalšími figurkami (prasátka, atd.), pak budete mít ve hře dva druhy – dřevěné a průhledné. Ale to není až tak velký problém. Horší je, že nové plastové figurky se příliš dobře nevejdou zpět do krabice, když hru balíte. Samotná pravidla nedospěla žádných změn. Fanoušci si tak desetiletou edici koupí v případě, že si chtějí zpestřit hraní novým vzhledem. Ale pro nováčky, kteří ještě Carcassonne nevlastní se jedná o skvělou příležitost, jak se do této populární hry nechat zasvětit..
Klady:

+ nové průhledné figurky
+ luxusní krabice
+ rozšíření Oslava
+ nová bodovací dráha ve stylu figurky
+ udělá radost každému fanouškovi hry Carcassonne
Zápory:

- při hře s rozšířeními budete mít dva druhy figurek
- nepraktický vnitřek krabice
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Detektiv Zločin v LA