Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Chicken Time Warp – slepice na cestě časem

chicken-time-warp-01

Všichni na ty slepice zapomněli. Žily si v kurníku o samotě, musely se naučit postarat samy o sebe a s tím jim neúměrně narostl mozek. Rychle prošly obdobím páry a najednou tu byly se všemi počítači na bázi zrn. A právě odsud už to bylo kousek k první slepici na oběžné dráze. Jenže lidé zahledění do sebe se o tom v roce 1998 nedozvěděli. Vývoj ale postupoval vpřed a o dalších 20 let později vyvinuly slepice cestování časem.

Právě v tuto chvíli vstupujeme do kurníku my hráči a budeme se učit po boku elitní jednotky. Hráči ale budou muset nejdříve přežít v nemilosrdném světě časových vírů v deskové hře Chicken Time Warp. Tu vytvořil Jesse Harding a produkovala společnost CrashStache Games a díky serveru Kickstarter se dostala tato krabička do světa a také k nám.

Všechny ty slepičky se ukrývají v mrňavé krabičce, kde celkovou sadu tvoří více než sedmdesát karet. Hráči nejdříve použijí sadu jedenácti karet časové linie, které rozloží do řady a tím vytvoří svoji časovou osu deseti minut a poté kartu časového okna úplně na konec. Každý hráč si zvolí jednu postavu a také dostane čtyři karty ze zamíchaného balíčku.

chicken-time-warp-09

Hráči se na tahu střídají, přičemž pokaždé musí na začátku uplynout trocha času. Aktivní hráč tedy otočí první zakrytou kartu obrázkem nahoru. Časová osa se tedy posouvá směrem k dramatickému konci. Poté může využít jednu z karet v ruce, které umožňují různě manipulovat s kartami (krást, vyměňovat). Vyložení karty ale není povinné.

Na konci svého kola si hráč dobere novou kartu z balíčku a to i v případě, že žádnou ve svém tahu neodehrál. Dobrání karty ale může mít následky, na které může hráčova postava umřít. To nastává v důsledku dobrání karty You Dead. V takovou chvíli hráč kartu svojí postavy položí k aktivní kartě časové linie, aby označil čas, ve kterém zemřel.

V dobíracím balíčku se ukrývají také karty časového víru (Clux Capacitor), které vrací čas o tři minuty (= karty) zpět. A díky tomu se mohou hrdinné slepice vrátit zpět do partie, protože jejich smrt vůbec nenastane.

chicken-time-warp-03

Hráči se střídají v hraní karet, posouvání a vracení času až do momentu, kdy se jednomu z nich podaří v rámci tahu uniknout z časové linie. K tomu ale hráč potřebuje mít v ruce ve správnou chvíli kartu únikového modulu. Lze vyhrát ale také tím, že hráč zůstane jako jediný přeživší.

Chickent Time Warp je karetní hra, kterou zdobí hlavně extrémně originální téma. Hra o slepicích cestujících časem má velký potenciál pobavit. A právě tato absurdní atmosféra je prvním krokem k úspěchu. To proto, že k malé krabičce budete přistupovat se správně nastavenými očekáváními.

Budete předpokládat bláznivou zábavu a přesně tu dostanete. Průběh partie je totiž velmi chaotický, ale přesto mají hráči nad partií alespoň drobnou kontrolu. I když je totiž smůla vyřadí, stačí mít trochu jiného štěstí nebo správnou kartu v ruce a můžete znovu ožít.

chicken-time-warp-11

Tohle navracení do partie je vlastně tak trochu jako nejklasičtější z karetních her – Uno. Díky naději na oživení tak hráči sedí u stolu i po vyřazení a celkově eliminace není takový problém. Ovšem pokud hrajete takovou kartu, musíte vzít vždy v úvahu, které slepice všechny oživíte zpět. Někdy totiž můžete pomoci i soupeřům.

Konec hry se může mírně protáhnout. Už si můžete myslet na vítězství, ale stačí otočit kartu úniku zpět obrázkem dolů a budete mít v tahu smůlu. Pak může jiný hráč vrátit čas o tři minuty a najednou je partie zase kus od konce. Přesto čas postupně nenávratně ubývá v důsledku karty Tiká čas (Time Slips Away), jejíž zásluhou z časové linie zmizí karta s nejvyšším pořadovým číslem.

Obecně jsou ale partie dynamické a rozumně dlouhé. Časová výprava se směstná do nějakých třiceti minut a to v extrémním případě. Při tom ale doporučujeme vyšší počty účastníků, protože teprve potom spousta karet bude mít opravdový smysl. Jejich schopnosti jsou totiž významně zaměřené na útočení na ostatní a není nic lepšího, než mít dostatečný výběr.

chicken-time-warp-12

Chicken Time Warp je legračně pojatou karetní hrou, která se nebere vážně. A pokud na její hru přistoupíte a budete se chtít také pouze bavit, pak v její malé krabičce dostanete zábavu s originálním pojetím. Ale i samotná časová osa a vracení se v čase je skvěle nenáročné a dává hráčům pocit jedinečnosti. Chicken Time Warp je chaotická hra z budoucnosti plné slepic.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJesse Harding
IlustraceJesse Harding
VydavatelCrashStache Games
Rok vydání2019
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk14 and up
KategorieAnimals, Party Game
MechanismyPlayer Elimination
RozšířeníChicken Time Warp: Cluster Cluck Expansion
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Theme: Time Travel

Více o hře.

Recenze: Chicken Time Warp – slepice na cestě časem
Chicken Time Warp je bláznivou hrou o cestování v čase, kde se slepice nakonec utkají o to jedno jedinné návratové místo. Je to hra plná škodolibosti, rychlých tahů a chaotické náhody. Nikdy nevíte, kdy si na vás zasedne smůla a budete vyřazení. Ale pokud máte v ruce správnou kartu nebo ji později zahrají ostatní, můžete se ještě do partie vrátit. A právě tento zcela originální přístup k vyřazování hráčů dělá Chicken Time Warp velmi zajímavou karetní hrou.
Klady:

+ téma
+ chaos
+ zábava
+ možnost vrátit se do hry
+ délka hry
Zápory:

- náhoda
- chaos
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Wars Galaxy Rebellion – žádné světelné meče, ale kostky!