Recenze: Člověče, nežer mě – dnes se zlobit nebudeme

Člověče, nežer mě! - připravená hra

Kdo nezná hru Člověče, nezlob se? V dětství jsme ji všichni hráli, ať už máme dnes v oblibě hry složité, jednoduché nebo akční. Všichni bez rozdílu věku jsme v jednu dobu svého života házeli kostkou, posouvali figurky po trati a vyhazovali ostatní. A měli z toho obrovskou radost.

Právě to vyhazování soupeřových figurek dávalo vždy Člověče ten správný náboj. Někdy by se až zdálo, že takto zlomyslná hra přece nemůže mít u rodin úspěch. No a vidíte. Je to stále jedna z nejoblíbenějších her, které dovedou děti zabavit.

No a toho všeho jsme si vědomi nejen my, ale také společnost Bonaparte, která v letošním roce na trh uvádí znovuzrozenou verzi této hry. Autoři ve společnosti pana Trika nejsou prvními, kteří zasáhli do pravidel. I další se snažili o to samé, ale teprve teď se povedlo vyrobit novou generaci Člověče nezlob se tak, že bude bavit děti na další roky dopředu. V kombinaci s klasickou verzí, samozřejmě.

Člověče, nežer mě! - připravená hra

Nová varianta se jmenuje Člověče, nežer mě a přináší do hry hladové figurky. Ty se všechny společně s herním plánem ukrývají v krabičce menších rozměrů. Celou její šířku zabírá rozkládací herní plán a pod ním je schovaných 32 figurek. Teď vám to je asi divné. Proč 32 figurek, když je hra maximálně pro čtyři hráče? Od každé barvy tu najdete totiž rovnou osm kousků.

Figurky mají zajímavý zakulacený vzhled a na vrchu kopule mají vyraženou usměvavou tvář. Vzbudí tak v každém hráči úsměv už ve chvíli, kdy je bude rozestavovat do domečku. Každé ze čtyř barevných startovních míst má rovnou osm barevných puntíků. Teď už vám asi začíná svítat. Opravdu se bude hrát s osmi figurkami místo čtyř. Proč? Protože snadno o některé z nich přijdete.

Člověče nežer mě je totiž takové nenasytné Člověče nezlob se. Základní pravidla jsou stejná – hráči chodí se svými figurkami po plánu podle hodu kostky, nasazují je na šestku a snaží se je bezpečně dopravit do domečku. Až sem nic nenasvědčuje tomu, že by nás měly čekat nějaké novinky.

Člověče, nežer mě! - rozehraná hra

Změna přijde až ve chvíli, kdy některá z figurek skončí svůj pohyb na již obsazeném místě. V normálním Člověče by vás čekalo vyhození, ale tady ne. Figurka totiž otevře svou hladovou pusu a protivníka, který na místě stál, prostě spolkne. Na hracím plánu to vypadá tak, že svoji figurku postavíte na tu, která byla sežraná.

Tím se v průběhu partie vytváří na hracím plánu pyramidy o více figurkách. Celý obr má vždy barvu toho nejvyššího člena a patří hráči, jehož figurka je nejvýše.

Jedna pyramida se ale nikdy nesmí skládat z více než čtyř figurek. Pokud byste měli sežrat nebo být sežrání s figurkou, která by tento limit přesáhla, čeká vás už tradiční vyhazování. V tu chvíli se všechny figurky, ze kterých se obr skládal, vrátí zpět svým majitelům podle barvy.

Člověče, nežer mě! - rozehraná hra

Ve chvíli, kdy obr dojde do domečku, vlastníci ostatních figurek je zpět nedostanou. Jednoduše o ně opravdu přišli. Právě proto je ve hře více figurek, než míst v domečku. Je totiž pravděpodobné, že s průběhem hry o některé ze svých poddaných přijdete. Ovšem nejdůležitější je, že barva domečků není důležitá, můžete do svého domečku vejít s libovolnými barvami, které budete mít pod kontrolou.

Člověče, nežer mě je příjemnou variací na klasickou hru oblíbenou snad ve všech českých domácnostech. Nemění nic na tom, že je zcela náhodná. Ale to u takovéto hry vůbec nevadí, protože škodolibost náhody se k této hře zcela dokonale hodí.

Zpracování je líbivé především u figurek. Herní plán mohl být trochu nápaditější, ale svému účelu určitě poslouží i v tomto vzhledu.

Člověče, nežer mě! - rozehraná hra

Desková hra Člověče, nežer mě má svůj jasný cíl – rodiny s malými dětmi, kterým nevadí kostka a baví je jednoduché hry a počítání. Ve hře se sice tolik nevyhazuje, ale místo toho dochází k polykání hráčových figurek jinými. Tahle změna pobaví a potěší a to je přesně ten smysl, který celá tato hra má.

Recenze: Člověče, nežer mě – dnes se zlobit nebudeme
Člověče, nežer mě je nová verze klasické figurkové hry, ve které se všichni vyhazují a vztekají. Vyhrává ten šťastnější. A nejinak tomu je i v téhle novince, jenže vyhazování figurek z trasy je nahrazeno hladovými figurkami, které pokládáte na sebe. Figurka pak patří vždy tomu z hráčů, který má figurku na úplné špičce pyramidy. Hromádky mají limit čtyř figurek na výšku, pak se figurky už vyhazují a všechny se rozdají původním majitelům. Člověče, nežer mě má všechny výhody a nevýhody původní hry. Hlavní je pochopitelně skutečnost, že celý výsledek je závislý jen a jen na náhodě. Hráči mohou ovlivnit výsledek pouze volbou mezi několika figurkami. Pokud ale mají smůlu, může se stát, že přijdou o většinu svých figurek, které skončí v domečcích soupeřů. Tím pro ně hra ztratí smysl, protože bez čtyř figurek nemají šanci na vítězství. Celkově ale je Člověče, nežer mě pěknou variantou na oblíbenou rodinnou hru.
Klady:

+ cena
+ pro všechny fanoušky Člověče
+ jednoduchá hra pro děti
+ pěkný nápad
+ úsměvy na figurkách
+ dobrá zábava a spousta legrace
Zápory:

- nevýrazný plán
- vše závisí na náhodě
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zpátky do lavic – vzpomínky na školu