Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dao – ta správná cesta

dao-01

Když už se jednou vydáte po správné cestě, nesmíte se nechat zlákat odbočkami, které slibují všechno možné. Musíte si držet svůj směr, zachovat si odhodlání a znát cíl. Kombinace těchto kvalit vás bezpečně dovede přímo tam, kam chcete.

Právě o takových cestách nám bude šeptat do ouška malá karetní hra Dao, kterou si pro nás připravil zatím neznámý autor Andy Hopwood. Jeho výtvor si vzal do parády Alexander Jung a vytvořil k němu parádní ilustrace. Hra vyšla pod hlavičkou firmy Coiledspring Games a v produkci Amigo Spiel. Původně vyšla pod názvem Dodekka už v roce 2014. Do češtiny nám ji na podzim roku 2016 přináší společnost MindOK.

Ke hře je všechno připraveno velmi rychle. Z dvoudílné krabičky s pokojnou ilustrací hráči vyjmou balíček karet, celý jej zamíchají a položí do středu stolu. Poté odhalí horní tři karty do řady vedle něj. Všechny zobrazují číslici a odpovídají barvou jednomu z pěti možných živlů.

dao-07

Ve svém tahu má hráč na výběr ze dvou základních možností. Může si vzít jen první kartu v odkryté řadě do ruky. Pokud nechce, může místo toho odhalit novou kartu z balíčku, přidat ji doprava a tím rozšířit počet vyložených karet v nabídce. Tím na sebe ale současně bere riziko, které se točí kolem celkového součtu karet v linii.

Pokud hráč odhalí novou kartu a způsobí tím, že součet vyložených karet přesáhne dvanáct, pak si musí vzít nejen tu první, ale všechny karty odhalené na stole! Z tohoto pravidla existuje jedna výjimka, která může způsobit zvrat. Pokud má nová karta stejnou hodnotu, jako její sousedka, pak je řada zamčená a nelze si ji vzít, i kdyby hráč chtěl. Místo toho pokračuje další hráč na tahu, stejně jako v ostatních případech.

Když počet karet klesne pod minimální tři, hráči ihned jejich nabídku doplní a partie pokračuje dalším přikládáním a pokoušením štěstí. Souboj končí, jakmile je dobírací hromádka prázdná. Pak už si hráči mohou začít počítat body. Rozdělí svoje získané karty podle barvy a vyberou si jednu jedinou z nich, která se jim započítá jako kladné body. Zbývající karty vytvoří záporné body. Už ne svými hodnotami, ale místo toho pouze počtem. Suma karet jedné barvy mínus počet ostatních karet vyjádří úspěch hráče a ten, který má bodů nejvíce, se stává vítězem.

dao-05

Dao je karetní hrou o posouvání svých limitů. Hráči musí umět riskovat ve správnou chvíli. V několika prvních kolech si určí každý svoji cestu (= barvu) a toho se pak snaží po zbytek výměny držet. Je důležité, aby barvu hned neodhalili ostatní, kteří pak mohou jeho snahu ztěžovat.

Hráči si musí sledovat svoji barvu, chytit za pačesy každou šanci k získání nové karty. Jako body se počítají číselné hodnoty, proto ne každá karta je hodnotná. Mezi každou sadou jsou také nízká čísla jako jedničky a dokonce nuly. U těch je důležité se jim hlavně vyhnout jako záporným bodům.

Každé kolo, kdy se hráč rozhodne, že nechce kartu na začátku, musí jít do rizika. Pokouší štěstí při odhalování nové karty. Stačí trocha smůly, příliš vysoká hodnota a celkový součet přesáhne dvanáctku. To většinou není vůbec dobrá zpráva, protože přibrání nových karet do bodovacího balíčku znamená i nějaké mínusové body.

dao-10

Partie je to samozřejmě náhodná. Hráči potřebují od začátku do konce štěstí. Ovšem to tvoří základní mechaniku celé hry, takže s tím tak nějak musíte počítat. Celá partie je velmi rychlá, hráči nemají čím kolo zdržovat a není moc nad čím váhat. Proto je Dao snadno dohratelné během nějakých patnácti až dvaceti minut. Konflikt je tu pouze v braní karet jiných, a proto není tak zásadní vliv počtu účastníků.

Dao je hrou nenápadnou a jednoduchou zábavou. Jejím hlavním prvkem je náhoda. Umí tedy pobavit převážně, pokud chcete relaxovat nebo se jen tak lehce pobavit. Dao není žádnou dechberoucí zábavou, jen takovým lehkým oddechem s pořádnou porcí štěstí.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndy Hopwood
IlustraceAlexander Jung, Peter Wocken
VydavatelAMIGO, Coiledspring Games, Kikigagne?, MINDOK
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game
MechanismyHand Management, Push Your Luck, Set Collection
Alternativní názvy5 Voies, DAO

Více o hře.

Recenze: Dao – ta správná cesta
Dao je hra, která vás nechce rozmazlovat, ale jen tak pošimrat a pobavit. Jejím hlavním prvkem je štěstí, na které klade důraz a je základním pohonem celé zábavy. Hra je to jednoduchá, ale s šikovným bodováním a rychlým průběhem. Dao určitě můžeme doporučit především fanouškům karetních her a těch, kdo rádi pokouší své štěstí.
Klady:

+ lehká zábava
+ malá karetní hra
+ bodování
+ rychlá partie
Zápory:

- náhoda, náhoda, náhoda
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vasco da Gama – do Indie na stole