Recenze: Dark Souls The Board Game – rozšíření Gaping Dragon

dark-souls-gaping-dragon-14

Beznaděj na sebe může vzít různé podoby. Jak už jednou sestoupíte do temných hlubin labyrintu nemrtvého hradu, může to být s každým krokem jenom horší. Ale přesto většina těchto hrůz bledne ve srovnání s bytostí, jejíž otevřená tlama se zdá být bezedná. Obrovské nohy a tělo zdobí draka, který má křídla už jen pro ozdobu. A možná i proto jeho zlomyslnost nezná mezí. Kdokoliv se mu postaví, tomu se roztřesou kolena.

A stejná výzva čeká i na hráče, pokud si vyhlédnou jako pokračování svého příběhu ve hře Dark Souls The Board Game rozšíření s podtitulem Gaping Dragon. Stejně jako pod základní hrou, i tady je podepsaná řada autorů – David Carl, Alex Hall, Mat Hart, Bryce Johnston, Rich Loxam, Steve Margetson a Jamie Perkins. Dlouhý seznam autorů svůj výtvor musel označit logem držitele licence Bandai Namco a také vydavatele firmy Steamforged Games. Rozšíření vyšlo už v roce 2017 a na evropský trh jej přiváží firma Esdevium Games.

dark-souls-gaping-dragon-07

Pamatujete si ještě, jak se Dark Souls hraje? Hráči prochází společnými silami kampaní, na které vždy začínají v klidu ohniště. Každý z účastníků si vybere svého hrdinu s vybavením a vlastnostmi. Tito bojovníci budou ale už od začátku po všech stranách obklopeni zlem.  A ačkoliv mají k dispozici několik oživení, nemusí to stačit. Při vstoupení do nových místností vždy karta setkání určí pozice nepřátel, se kterými se musí pozičním způsobem vypořádat. V Dark Souls jsou nahrazeny klasické čtverce pro pohyb puntíky rozmístěnými po mapě. A s nimi přichází i jiné manévrování. Všichni jsou si najednou mnohem blíž. Aktivní hráč nejvíce láká protivníky, kteří na něj útočí nebo se k němu přesouvají. S pomocí zbraní a kostek útočí, ale monstra se ihned mají šanci bránit. V případě smrti kolegy se celý tým musí vrátit k ohništi, přeskupit a zkusit štěstí znovu. Až nakonec všichni zahynou nebo porazí finálního bosse a zvítězí.

V temné krabici s děsivým stvořením najdou hráči nový, velký, rozkládací herní plán. Ten opět má klasicky rozdělené bojiště s drakem na pozice reprezentované puntíky. Není tedy rozdělený na oblasti, ale při tom umožňuje poziční hru.

dark-souls-gaping-dragon-04

Krabice to objemem není rozhodně malá, ale většinu jejího prostoru vyplňuje monstrózní a obludná figurka titulního draka. Kromě něj totiž je součástí boxu už jen sada dvou různých balíčků karet (a to v různých jazykových mutacích) a několik žetonů koroze. Drak do svého boje dostane jako podporu otočné počítadlo životů nastavitelné až na maximálních 46 bodů srdíček, což už naznačuje velikost souboje, který na hráče čeká.

Je pak opět jasné, že se jedná pouze o završení dobrodružství a není tedy možné bojovat s drakem zcela samostatně. Jedná o opravdového mega bosse se vším všudy, po Asylum Demonovi již druhého (viz naše dřívější recenze). Figurky Gaping Dragona na plánu zabírá obrovský prostor, protože základna má přibližně patnáct centimetrů v průměru. Musíte tedy dojít na konec celého standardního dobrodružství a teprve potom se můžete utkat s touto obludou.

dark-souls-gaping-dragon-08

A čím je tedy Gaping Dragon výjimečný? Ještě před setkáním se samotným drakem dostanou hráči odměnu za hlavního bosse a především na ně čeká jedno specifické bojové setkání čtvrté úrovně. A to takové, které jim předepíše nový balíček karet obsažený v této krabici. Ty ale současně počítají s tím, že vlastníte i další rozšíření, což může být do značné míry limitující. Hráči sice mají v takovém případě odhalit novou kartu, ale tím se snižuje variabilita.

Pak už je to konečně tady.. Chřtán je otevřený a čeká. Drak samotný je opravdu těžkým protivníkem s devastujícími útoky a obrovským počtem životů. Na hráče tedy čeká pořádná výzva a to i přesto, že se jejich hrdinové mohli na setkání v průběhu předchozích bitev připravit. Chování příšery je ale pokaždé jiné a šance hráčů se zvyšují, pokud v předcházejícím boji našli nějaký symbol náhrobku. Budou totiž alespoň částečně vědět, jaké útoky (karty) se na ně v průběhu souboje chystají.

dark-souls-gaping-dragon-03

Do zábavy se vkrádají také drobné novoty. Na útok má vliv nová podmínka koroze, která je důsledkem útoku Gaping Dragona a plazivý útok s likvidační silou. Celkově je dojem z boje s drakem opravdu výtečný, protože figurky je opravdovým monstrem a je radost s ní změřit své síly.

Součástí nové příručky je také rozšířená kampaň, která počítá s vlastnictvím nejen tohoto, ale také Asylum Demon rozšíření. V takovém případě dostanou hráči pětidílnou ságu, která je plná beznaděje a smrti, jak už to tak u Dark Souls bývá.

dark-souls-gaping-dragon-09

Bohužel s miniaturou, která je současně hlavním tahákem tohoto boxu se pojí i hlavní problém. Po vybalení miniatury z krabice ji bez dalších zásahů jednoduše nebudete schopní složit. Tlapy a drápy ještě možná upevníte, ale čtveřice křídel a ocas už jednoduše ne. Ptáte se, jak je to možné? Při výrobě se totiž podařilo propojující špunty udělat větších rozměrů než otvory v obrovském těle. Čeká vás tedy postupně seškrabávání plastu, které je navíc dvojsečné – pokud to přeženete, můžete se s kompletní figurkou rozloučit.

Jedná se o naprosto zásadní problém, který zcela znemožňuje si toto rozšíření užít. Proto nemůžeme jinak, než jej ve výsledku zhodnotit vcelku negativně. A to přesto, že z herního hlediska by rozšíření bylo lahůdkou a obohacením sbírky, pokud máte Dark Souls: The Board Game v oblibě. Pokud si tedy věříte na úpravu figurky, pak dostanete opravdu velkolepý dárek. Převážná většina hráčů ale tyto možnosti nemá a proto je Gaping Dragon opravdovým propadákem.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Carl, Alex Hall
VydavatelSteamforged Games Ltd.
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 4
Herní doba0
Minimální věk0 and up
KategorieExpansion for Base-game, Exploration, Fantasy, Medieval, Miniatures, Video Game Theme
MechanismyCooperative Game, Modular Board, Tile Placement
RozšířeníDark Souls: The Board Game
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Dark Souls
Alternativní názvyDark Souls: The Board Game – Gaping Dragon Boss Expansion

Více o hře.

Recenze: Dark Souls The Board Game – rozšíření Gaping Dragon
Dark Souls: The Board Game - Gaping Dragon je velkolepým rozšířením, které přidává na závěr kampaně ohromnou třešničku. Takový souboj, na který se hráči těší od začátku, protože jde opravdu o měření sil na hraně ostří. Všechno to dává velké naděje, které se ale celé ihned zhroutí, když zkusíte po otevření krabice sestavit gigantickou figurku. Ono to totiž nejde a bez fyzického zásahu do některých částí to ani nepůjde. A tahle překážka znamená, že Gaping Dragon v podobě, jak je dodávaný, nenabízí slibovaný zážitek.
Klady:

+ z hlediska hratelnosti vynikající rozšíření
+ nová kampaň
+ drobné novinky
Zápory:

- část obsahu počítá s vlastnictvím jiných rozšíření
- figurka nejde bez zásahu sestavit
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pete’s Pike – dobytí hory logikou