Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Desková hra Hádej kdo? prověří váš mozek

Určitě znáte situaci, když přijdete domů a chcete všem povědět, koho jste při nákupech potkali, ale ejhle ono vám vypadlo jeho jméno. Co teď? Marně pátráte v paměti a nedokážete si vzpomenout, kdo rodinu pozdravoval a pozval vás v létě na chalupu na Vysočině. Jak snadno a rychle oblafnout vynechávající paměť? Můžete si zahrát hru Hádej kdo?

Hádej kdo? v roce 1979 vymyslel možná právě nějaký takový zapomnětlivý autor. Pod hrou jsou jako uvedeni dokonce dva izraelští designéři deskových her pocházející z rodiny Costerových. Dnes v ruce držíme přepracované vydání jejich klasické stolní hry.

Po otevření krabice naleznete komponenty, které je doporučeno sestavit pod dohledem dospělé osoby. Možná se ptáte proč. Nejedná se o nijak složitou činnost, kompletace však přesto vyžaduje určitou zručnost a především přesnost, aby hra byla sestavena správně a mohla vám poskytnout ty správné zábavné chvíle.

Sestavovat budete dvě plastové hrací desky se čtyřiadvaceti okýnky, které jsou základními herními součástmi. Kromě nich a stručného návodu v krabici naleznete také dva oboustranné plány, pokryté portréty lidí a zvířat. Pro správnou identifikaci je pod každým obrázkem uvedeno jméno postavičky.

Plán je rozdělen na dvě části. V horní čtvrtině jsou zobrazeny menší podobizny tvorů, na zbývajícím prostoru se nacházejí tytéž obrázky, ale větších rozměrů. Poslední zmiňované budou uryty za vrátky okýnek.

Před začátkem každé hry si účastníci zvolí stranu plánu (zvířátka nebo lidi) a zasunou jej do drážek svého plastového okna. Desky obou soupeřů spojíte kolečky a vytvoříte z nich stojaté áčko. Herní princip je založen na hádání. Zajisté znáte hru, ve které myslíte na nějakou slavnou osobnost a ostatní se vás ptají na otázky s odpovědí ano/ne.

I zde si na začátku každý z hráčů vybere z horních dvou řad menších podobizen jednu postavu, na kterou posune ukazatel, aby měl v průběhu hry přehled, ale také, aby mohl dokázat svůj výběr soupeři na konci kola. Oba hráči otevřou všechna dvířka skrývající postavy/zvířátka a hra může začít.

Nyní je již pouze na důvtipu obou hráčů, jak vhodné otázky budou používat. Na konci kola se ukáže, kdo dokáže rychleji odhalit skrytou podobiznu. Ve hře se setkáte s typickými otázkami „Jsi žena?“, „Jsi černoch?“, ale také se specialitami „Má tvoje zvířátko růžový čumáček“ a podobně.

Partii hrajete obvykle na několik kol, k čemuž slouží ukazatel na straně každého plánu. Zde si každý ze soupeřů zaznamenává počet svých vítězství a ten, který dosáhne první určeného čísla, se stává vítězem a šampionem hádání.

Podvádění (chtěnému i nechtěnému) je zabráněno rozdílným seřazením postaviček na obou plánech, takže nemůžete uhodnout podle pohybu ruky soupeře, koho vybral.

Grafické ztvárnění hry je osobité, každý z portrétů má velké oči a zdůrazněné všechny důležité detaily tak, aby co nejlépe usnadňovaly hráčům tvorbu otázek. Poznávací prvky jsou rovnoměrně rozloženy, abyste nemohli odhalit soupeřova favorita příliš rychle. Zvířátka jsou různě barevná, s vyplazeným jazykem, malými oušky, zobákem či obojkem. U lidí najdete osoby s pokrývkou hlavy, s brýlemi, vousy či náušnicemi.

Při hraní nám připadala snadnější strana s lidskými tvářemi, kde partie končily výrazně rychleji, protože se snadněji vyřazují lidská pohlaví než druhy zvířat. Možná by se vám zdálo, že když budete hrát Hádej kdo? častěji, rychle se ohraje. Při duelu ovšem existuje neomezené množství kombinací a i otázky mohou být neustálé jiné, takže variabilita je zaručena na dlouhou dobu.

Na straně krabice můžete nalézt nenápadný nápis s odkazem na oficiální stránky firmy Hasbro. Pokud si sdělení pozorně přečtete, zjistíte, že vaše zábava nemusí skončit u základních dvou hracích plánů s lidmi a zvířaty, ale k dispozici ke stažení zdarma najdete také obrázky dinosaurů, Littlest Pet Shop nebo z nedávného hitu G. I. Joe. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o novinku z roku 2010, můžeme v brzké době očekávat další rozšiřující plánky.

V prodeji najdete také verzi na cesty, ale především zbrusu novou zajímavou elektronickou variantu.

Velkou výhodou hry je její rychlá příprava. Stačí jen vybrat sadu obrázků, které chcete hádat, secvaknout plastové rámy k sobě a můžete začít hádat. Neztrácíte tedy čas zbytečným přerovnáváním a chystáním komponent. Jednoduchá příprava je samozřejmě velkou výhodou, především pro netrpělivé děti. I proto tvůrci mohli určit spodní věkovou hranici již na šest let. Děti však musí být schopné přečíst jména postaviček, aby mohly na závěr kola hádat.

S přípravou dalšího kola také souvisí nutnost znovu otevřít všechna zavřená dvířka. Při jejich počtu a nutnosti zabývat se každými zvlášť byste nad touto činností strávili minimálně nějakou tu minutu. Jenže při přípravě Hádej kdo? stačí pouze prsty lehce přejet po výstupcích na dveřích a dveře se elegantně otevřou. Kromě toho to vypadá jako malé kouzlo, kterým můžete ohromit přihlížející.

Velkým přínosem hry je trénování logické dedukce. Děti se naučí správně tvořit otázky, na které lze odpovídat jen způsobem ano, ne. Hra naučí dětí také zaměřovat se na detaily, protože jedině tak mohou rychle vyhrát.

Hádej kdo? nás příjemně překvapilo svou zábavností i herním potenciálem a variabilitou partií. V provedení se snoubí jednoduchost s kvalitním ztvárněním a nic nebrání plnému zážitku z jednotlivých partií.

Není žádným překvapením, že hra nadchne díky své nenáročnosti především děti, které snadno a rychle proniknou do jejích tajů. Přesto můžeme Hádej kdo? vřele doporučit všem, kteří mají rádi hádanky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTheo Coster, Ora Coster, Theora Design
Ilustrace(Uncredited), Theora Design
VydavatelCartamundi, Chad Valley Co Ltd., Crown Games, Editions ATLAS, Estrela, Falomir Juegos, Funville Games, Gamesformotion, Global Toys AB, Hasbro, IMC Toys, Korea Boardgames, Lakeside, MB Giochi, MB Jeux, MB Juegos, MB peli, MB Spellen, MB Spiele, Milton Bradley, Müller Ltd. & Co. KG, Nilco S.A., Paul Lamond Games Ltd, Pavilion, Popular de Juguetes, Pressman Toy Corp., Simba Toys, Studio100, Teorema, Tomland, Top-Game, Trixy Games, Winning Moves France, Winning Moves Games (USA), Winning Moves UK Ltd.
Rok vydání1979
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(23 voters)
KategorieChildren's Game, Deduction, Movies / TV / Radio theme
MechanismyDeduction, Questions and Answers
RodinaBrands: Disney, Comic Books: Marvel Universe, Game: Guess Who?, Mechanism: Deduction – Blind Man's Bluff, Movies: Star Wars, Players: Two-Player Only Games, Sports Teams: Olympique Lyonnais, Toys: Littlest Pet Shop, TV Shows: Power Rangers, TV Shows: Thomas the Tank Engine, TV Shows: Warner Bros., Video Game Theme: Pokémon
Alternativní názvy¿Quién es quién?, ¿Quién es quién? Star Wars, ¿Quien soy yo?, Adivina Quien?, Adivinha Quem?, Arvaa kuka?, Bil Bakalım Kim?, Caccia Al Colpevole?, Cara a Cara?, Cara a Cara? Marvel Heroes, Cara a Cara? Princesas Disney, Cual es Cual?, Descobre Quem Sou?, Gettu hver?, Gissa vem?, Gjett hvem?, Guess Who? Cars 2, Guess Who? Disney Edition, Guess Who? Disney Jr, Guess Who? Disney Princess, Guess Who? Fun on the Run, Guess Who? Grab&Go, Guess Who? Littlest Pet Shop Edition, Guess Who? Marvel Heroes Edition, Guess Who? Star Wars Edition, Guess Who?: English Heritage, Guess Who?: Mythical Edition, Guess Who?: Super Mario, Hádej, kdo je to?, Hvem er hvem?, Identitet Okänd?!, Indovina chi?, Indovina Chi? Juventus, Kabouter Plop de Zoekkampioen, Mijn eerste Wie Is Het?, Pokémon Diamond and Pearl: Guess That Pokémon, Power Rangers Samurai: Guessing Game, Profiler, Qui est-ce?, Qui est-ce? Olympique Lyonnais, Qui Est-ce?: Équipe de France – FFF, Qui suis-je: Who Am I, Qui suis-je?, Quien Puedo Ser?, Quién se esconde?, Der Sohn des Asterix: Wer ist es?, SpongeBob Erinnere Dich?, Thomas & Friends Guessing Game, Travel Guess Who?, Vem där?, Wer Bin Ich?, Wer ist es?, Wer war's?, Which Hero is it?, Who Am I?, Who Is It?, Who's who?, Who's Your Friend?, Whoosit?, Wie is 't?, Wie is het?, Zagadkowe ZOO, Zgadnij kto to?, Μάντεψε Ποιος?, Μάντεψε ποιός?: Disney edition, Угадай кто?, נחש מי, 猜猜我是誰?, 누구일까요?

Více o hře.

Recenze: Desková hra Hádej kdo? prověří váš mozek
Klady:

+ cena
+ rozšiřující plány ke stažení
+ jednoduchá pravidla
+ pěkné provedení
Zápory:
žádné jsme neobjevili
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zajíci na louce – největší mrkev pro vítěze