Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco – hippies v tramvaji

Pořád dál a dál dolů po ulici. Brzy ztrápeně kvílí a rudnou žárem. Ale kopec pořád nekončí, jen se na chvíli sráz narovná, ale nikdy to není dost dlouho na to, aby kovové kotouče vychladly. Snažíme se užívat si výhled i v tom hluku a aromatu žhavých brzdových kotoučů.

Pořádně odbrzděná zábava na hráče čeká v novém přírůstku do série Jízdenky, prosím! a to konkrétně do řady menších a jednodušších variant. Ty si berou většinou za své téma města, za všechny zmíníme New York a Londýn. Dříve známé jako Ticket to Ride, nyní tu máme hru s názvem Jízdenky, prosím! San Francisco. Jedná se stále o hru ze stáje společnosti Days of Wonder a její lokalizaci zajišťuje a nám pod nos přináší firma ADC Blackfire.

Víko krabice nabízí trochu jiný a zajímavý výhled na San Francisco, ale ani zde nesmí chybět pro toto město typické kulisy. Malá krabička nabízí malý rozkládací herní plán, ve kterém najdeme ulice města a řada z nich je propojená barevnými políčky. Ty čekají na zapojení tramvají, ale některé se budou muset asi naučit plavat po vodě (na cestě mezi Fort Mason a Golden Gate Bridge).

Na začátku budou tuto mapu hráči potřebovat a položí ji doprostřed stolu. Poté si každý zvolí barvu, vezme si sadu dvaceti tramvají a jeden bodovací žeton, který položí na pozici nula na stupnici. K tomu dostanou hráči zadání – dvě karty cílů, které propojují dvě místa ve městě. A mohou si ponechat jednu nebo dvě z nich. K tomu si přidají do ruky také dvě karty tramvají, které se zde jmenují přepravní a zobrazují vždy tramvaj v jedné z možných barev. Zbytek zůstane stranou jako dobírací hromádka, ale prvních pět karet je třeba odhalit a vytvořit tak nabídku. Do hry ale nově vstupují také žetony turistických známek, které se rozprchnou po destinacích na mapě.

Hráči se v partii střídají na tahu a pokaždé, když na ně přijde řada, mohou provést jednu činnost. Na výběr ale mají hned ze tří možností, z nichž ta první a nejobvyklejší je dobrání dvou přepravních karet ze společné nabídky pěti exemplářů, nebo, pokud v nabídce nevidí nic zajímavého, naslepo zkusit štěstí líznutím z dobírací hromádky. Tyto karty si hráč přidá do ruky, aby je mohl v některém z budoucích tahů použít.

Všichni je totiž potřebují k obsazení trasy mezi dvojicí sousedních lokací na mapě. Stačí mít karty správné barvy a odhodit jich tolik, kolik polí této barvy tvoří vyhlédnutou trasu. Vždy to může být linie, která spojuje zastávky ležící vedle sebe a mohou mít délku od jednoho až po maximálních pět obdélníků. Po vytvoření vazby si může hráč vzít jednu turistickou známku, pokud na zastávce leží.

Podle délky spojení si hráč ihned zaznamená okamžitý bodový zisk a poznačí si jej pohybem svého kamene po obvodu plánu. Postupně se tak spojovat stanice, jejichž jména má napsaná na kartě úkolu. Za tímto cílem si samozřejmě musí dále dobírat barevné karty, ve kterých není v ruce žádný limit.

Ale pokud hráč nemá úkolů dost, může si ve svém tahu vzdát jakékoliv akce a místo toho si dobrat dvojici nových úkolů a ponechat si z nich alespoň jednu. Musí si ale dávat pozor, protože pokud svými tramvajemi nedokáže tato místa do konce partie spojit, bodovou hodnotu karty si bude muset od svého zisku odečíst. Splněné úkoly naopak bodový zisk na konci partie navyšují, stejně jako odměna za sadu turistických známek. Stavba tratí končí ve chvíli, kdy hráčům dojde zásoba tramvají.

Jízdenky, prosím! San Francisco je pokračováním prověřené série a všechny základní prvky tu stále zůstávají stejné. Hlavní zbraní těchto prcků a malých mapek je herní doba a dynamika těžící z těsného prostoru.

První víceméně nenápadnou změnou jsou trajekty. Vodní přeprava je zajímavým tématem, ale ve skutečnosti se jedná o obdobu lokomotiv z velké hry. A tak mnohem víc zaujme zpracování, kde je zajímavá grafika mapy, ale především skvělé zpracování tramvají.

Ještě mnohem zajímavější jsou nové turistické známky, které dělají ze San Francisca zaslouženě velmi populární destinaci. Jedná se ale v podstatě pouze o drobnost, ale současně se jedná asi zatím o nejzajímavější úpravu ze zmiňovaných malých boxů.

Přesto je tu jeden důležitý moment, kdy mohou tyto známky mít pro vás docela velký význam. To, když jejich pozice může často nasměřovat vaše rozhodování v situaci, kdy nevíte, kterou cestou se vydat ke svému cíli. Bodů je sice za známky jen špetka, ale jak v této hře víme, každý bod tady může rozhodnout.

Mapy se napříč malými verzemi Jízdenky, prosím! odlišují. Ale v těchto malých plochách a prostorech nemohou být trasy tak výrazně odlišné, aby zaručily úplně jiný zážitek. To zůstává hlavní zbraní mapových rozšíření pro velké Jízdenky, prosím.

Jízdenky, prosím! San Francisco je hra plná cinkání a zábavy. Asi se nedá čekat, že by někdo měl tendenci sbírat všechny krabičky s názvem Jízdenky, prosím! Ty se liší mapou a drobnými úpravami, takže hodně záleží na tom, jaké město máte rádi. Pokud je to slavné SF, tak je tohle pro vás skvělý dárek.

Recenze: Jízdenky, prosím! San Francisco – hippies v tramvaji
Jízdenky, prosím! San Francisco se vrací na koleje! Tentokrát ale jde o vláčky ve městě a v jeho strmých kopcích. Hráči propojují svými vagónky stanice, ale potřebují nejdříve nasbírat vhodné sady barevných karet. S jejich pomocí pak pokládají figurky na mapku, získávají body a sbírají turistické známky. Ty čekají na první návštěvníky na některých stanicích. Jízdenky, prosím! San Francisco je stále hrou ze stejné řady, s drobnými změnami, ale stále výtečnou.
Klady:
+ krásné tramvaje
+ turistické známky ovlivňují rozhodování hráčů
+ velmi rychlé
+ zaručená zábava
Zápory:
= jen drobná změna v průběhu hry
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zázračná mrkev – o mrkvi, která rostla v králičí noře