Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dice Academy – inženýrem kostek

dice-academy-12

Umět používat kostky není vůbec jednoduché. Umí to být pořádná věda. Nestačí s nimi umět hodit, ale musíte znát také všechny jejich možné strany, pravděpodobnosti a materiály. Kostky jsou prostě věda, která si zasluhuje svoji vlastní akademii.

Ta ale nakonec nepotřebovala obrovskou budovu, stačí jí totiž malá bílá krabička s obrázkem několika studentů oboru. Studijní plán pro hru Dice Academy připravil Yannick Gobert a k vydání dorazila na křídlech firmy Blue Orange Games. O distribuci hry po evropském kontinentu se stará společnost Esdevium Games.

Box je opravdu nenápadný a malý, protože uvnitř najdete jen deset barevných kostek a list s pravidly. Příprava znamená pouze vyložit kostky na stůl a určit cílové skóre. Poté už rovnou začíná první kolo. Na začátku je třeba hodit pěticí kostek s obrázky, které představují témata. Pokud nejsou s obrázky opravdu dobře obeznámení, měli by si nyní všechny ikony dobře prohlédnout a pojmenovat.

dice-academy-02

Jakmile totiž jsou všichni připraveni, hodí jeden z účastníků druhou pěticí kostek a pohledy všech se upřou na jejich výsledky. Těmi jsou tentokrát písmenka. Úkolem všech hráčů je vymyslet slovo začínající na zadané písmenko a zařadit jej do některé z kategorií. Jakmile se to hráči povede, ohlásí svůj nápad ostatním a vezme si dvojici dotyčných kostek.

Ostatní svoje soupeře a jejich řešení kontrolují. V případě chyby je hráč z celého kola vyřazený, proto si musí všichni dávat pozor, aby ohlásili jen opravdu správná slova zapadající do tématu. Hráči si evidují na papír (nebo pamatují) svoje body, pokud je třeba, přehodí kostky a pokračují až do momentu, kdy jeden z účastníků získá dohodnutý počet bodů.

Dice Academy je excelentně jednoduchou hrou. Podle obalu i názvu byste mohli tak nějak tušit, že bude pokusem o zopakování úspěchu Příběhů z kostek. Ale naopak se jedná o pořádnou prověrku slovní zásoby, jejíž zadání je pokaždé dílem náhody.

dice-academy-07

Partie je čistě záležitostí rychlosti. Ale kostek je na výběr dostatek a kombinací je hromada, závisí tedy vždy na rozhodnutí hráče, o které z nich se pokusí. Může se ve svém řešení potkat s někým jiným a právě tady je vše o rychlosti. Stejně tak dobře ale hráčům můžou některé kostky na konci kola zbýt, protože nebudou z jejich pohledu mít žádné řešení.

Největším problémem je vždy povinnost mít přehled o tématech. Bez nich nemůžete pomýšlet ani na náznak úspěchu. Při tom všeho je dostatek. Například témat je celkem třicet, což v kombinaci se stejným počtem písmen znamená opravdu obrovskou variabilitu a možnost propojení.

dice-academy-09

Partie samotná je blesková a právě díky tomu je zábavná. Jednotlivá kola nemají vůbec žádné zdržování a body jsou obvykle poznačené jen v paměti jednotlivých účastníků. Jedno kolo za druhým tak naskakují vítězné body až třeba do doporučené hodnoty třicet, která je pro plnohodnotný zážitek ideální. K tomu budete potřebovat nějakých dvacet minut. Ale stejně tak si můžete užít mnohem kratší partii do deseti bodů, když máte jen chvilku času.

A je při tom jedno, jestli se zážitku zúčastní dva nebo pět hráčů. Jde jen o to, aby měli všichni dostatečně na očích kostky a jejich výsledky. Pak už je souboj jen otázkou jejich kvality slovní zásoby. Mezi tématy najdete nejen budovy nebo jména, ale i zvířata, věci, tvary, povolání nebo auta. Každý si zde najde to svoje a s větším počtem kostek má vždy na výběr.

dice-academy-11

Co se nám ale na partii líbí nejvíc je, že nejste limitovaní jedním úlovkem. Pokud jste dost rychlí a dobří, můžete stejně tak dobře ukořistit kostek víc a to se určitě počítá. Právě to je prvek, který pro nás je u Dice Academy rozdílový a posouvá ji do konkurenceschopné pozice proti jiným slovně reakčním hrám.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorYannick Gobert
IlustraceMarc Chouinard
VydavatelBlue Orange (EU), FoxGames, Gém Klub Kft., Mandoo Games, Mercurio, Popcorn Games
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk8 and up
KategorieDice, Word Game
RodinaComponents: Dice with Icons, Components: Letter Cubes / Word Dice
Alternativní názvyDobd a témát!, Escuela de Dados, Rzuć hasło, 다이스 아카데미

Více o hře.

Recenze: Dice Academy – inženýrem kostek
Dice Academy je lehkou kostkovou postřehovkou, ve které vymýšlíte slova podle tematického zadání. Hra je velmi dynamická a při tom solidně variabilní. Účastníci sami si určí délku partie, ale nikdy hra nepřekonává hranici nudy. Dice Academy je jen sadou kostek, ale nakonec je to uvnitř něco mnohem víc.
Klady:

+ rychlost tahů
+ variabilita témat
+ neustálý výběr
+ můžete získat více kostek v jednom tahu
+ přístupnost hry
Zápory:

- jen postřeh a házení kostkami
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Space Station – dobrodružství na oběžné dráze