Recenze: Dinovky – sirky, guma, hlavolamy nebo uzly?

dinovky-21

Když pošlete námořníka na dlouhou cestu oceánem, obvykle si s sebou vezme jen několik nejpodstatnějších věcí – papouška, láhev rumu, tabák, sirky a kus lana. Nejhorší noční můra námořníka není v bouři, ale ve chvíli, kdy je moře klidné a plachty svěšené. Tato situace může trvat klidně i několik dnů. A v tu chvíli mořeplavci ocení každou špetku zábavy. Tady přichází řada znovu na již zmiňovanou základní výbavu.

Každý z nás si může vyzkoušet takovou situaci na vlastní kůži v řadě logických her Dinovky. Jak název napovídá, tyto čtyři krabice si pro nás připravila společnost Dino. Hry nesou jména Uzly, Zápalky, Rébusy a Gummy-Twist. Ačkoliv se pro český trh jedná o novinky pro rok 2017, na světě už se boxy nachází několik let. Všechny vyšly mezi lety 2011 a 2015 v produkci společnosti Moses Spiele.

Tou asi neklasičtější a také nejstarší z hlavolamových boxů jsou Zápalky. A uvnitř je další krabička, která je o dost menší. Tváří se na první pohled jako opravdový malý boxík se zápalkami, ale ve skutečnosti na straně není žádná kontaktní vrstva, ale v krabičce jsou opravdu sirky. A s nimi nitro balení sdílí už jen padesátka karet úkolů.

dinovky-10

Hlavolamy mají na jedné straně textové zadání a na druhé pak grafické řešení. Jednotlivé úkoly jsou očíslované a jejich obtížnost a komplexnost postupně narůstá. Některé z nich už jste určitě někde potkali, protože tento styl hlavolamů je velmi oblíbený a šíří se klasicky mezi lidmi. Tato krabička ale současně funguje také jako jakési sebrané vydání, které řešitelům dává vše potřebné k prověření schopností.

Zadání vypadá jednoduše tak, že hráč dostane obrazec a z něj má vytvořit jiný nebo jej podle zadání jinak změnit. To asi všichni známe. To je také důvod, proč toho na Zápalkách není příliš co hodnotit nebo kritizovat. Jsou to časem prověřené skvělé hádanky, které pořádně otestují představivost. Jednotlivé úkoly jsou dostatečně odlišné a nikdy nevíte, co zrovna může být řešením. Někdy to jsou chytáky, jindy jde opravdu o přemýšlení a skvělé oko.

Jak se přesuneme na druhou krabici v pořadí, už to začne být zajímavější. Řeč bude o krabici s titulem Rébusy, která naopak vyšla nejpozději ze všech čtyř (až v roce 2015). Tady už ale na první pohled není jasně patrné, co od tohoto souboru hlavolamů a hádanek očekávat. Uvnitř tohoto balení už jsou ale jen a pouze karty a nic jiného.

dinovky-02

Šestapadesát oboustranných karet, které vždy z jedné strany obsahují zadání a na druhé řešení rébusu. Tentokrát ale hádanky nejsou nijak očíslované, takže nikdy neurčíte správné pořadí nebo obtížnost. To proto, že úkoly jsou opravdu velmi různorodé. Jednou tak budou hráči číst dlouhý text o soudním znalci, jindy si budou hrát s čarami, čísly, zrcadly nebo jednoduše řešit hádanku. Ale vrátíte se i zpět k zápalkám. Některé z nich vidíte na okolních fotografiích a dalšími vám nebudeme kazit překvapení.

Největší zbraní této krabičky je variabilita. Většina karet se od sebe výrazně odlišuje nejen řešením, ale také typem úlohy. Samozřejmě se tu některé i zopakují, ale nestane se tak příliš často, aby vám radost z neustále nových věcí pokazily. Zadání jsou zajímavá, ačkoliv z podstaty slovních úloh překvapí především mladší a méně zkušené řešitele.

Druhou polovinu hlavolamů zahájíme krabičkou s názvem Uzly. A tady uvnitř čeká na zájemce trochu jiný způsob řešení a úkolů. Tady není třeba nad něčím přemýšlet. Řešitelé potřebují jen šikovné ruce. Do výbavy dostane hráč dvojici barevných provázků (bílý a modrý).  Pak už si stačí vybrat jednu náhodnou nebo libovolnou kartu.

dinovky-19

Na její přední straně najde hráč návod pro uvázání uzlu. Pěkně krok za krokem, ať už se jedná o tříbodový nebo devítibodový postup. Stačí jej sledovat pěkně jedno provlečení za druhým, podle šipek a názorných ukázek. Ale karty naštěstí nejsou jen o tom postupu a zajímavém názvu – například Španělská dračí smyčka, Rybí cop, Heddonův uzel nebo Dvojitá rybářská spojka.

Každá karta nabízí nejen postup, ale na zadní straně také odstavec textu (česky a slovensky). Ten popisuje historické zázemí a použití uzlu. Někdy je praktické se jej naučit, jindy jde spíš o vázání ze zvědavosti.

Uzly prověří především šikovné prsty řešitele. Jejich vázání je zajímavá zkušenost a to především pro děti, které normálně umí jen suk a mašličku. Nejde tedy o žádnou logiku, nic takového. Ovšem znalostní prvek je zde také velmi zajímavý.

dinovky-06

A poslední krabička nese název Gummy Twist. Tentokrát ve žlutém boxu na hráče nečeká žádný balíček karet. Místo toho tu je pytlík s gumou a s ní pořádná knížečka. Její obsah nabízí komplexně celou sadu pro trénink nohou. Nejdříve objasní sešit různé výšky a obtížnosti gumy, ale také pozice nohou a pak samotná pravidla.

Teprve potom přistupuje knížka k samotným hrám, které jsou rozděleny do sad na klasické, veselé a další. Spoustu z nich jsme jako děti vyzkoušeli, o jiných jsme nikdy neslyšeli. V každém případě se ale jedná o velmi cenný soubor a zdroj inspirace pro ty, kteří jsou dětmi teď. Tady je jen škoda toho názvu, který asi na první pohled není tak jasný jako ostatní. Díky tomu jej může řada rodičů přehlédnout.

dinovky-23

V návodu najdete ale také několik tleskacích sestav, které doplňují sadu a dělají box ještě zajímavější. Na konci pak je dokonce inspirace pro turnaje. Celkově je tedy tato krabice výborným počinem, který by sice stejně tak mohl být nějakou knihou, ale do této sady her bezpochyby patří.

Většina Dinovek spolu sdílí jednu vlastnost. Hráči je sice obvykle budou překonávat v jednom, ale stejně tak dobře lze plnit úkoly postupně, třeba na čas, a bodovat si svoje výkony. Jsou to tedy takoví kříženci mezi hlavolamy a hrami, ačkoliv oficiální pravidla (pouze na zadní straně krabice) nic o více hráčích neříkají. I ty uzlíky jde hrát na čas. Výjimkou z toho všeho je skákání přes gumu. To ale už ze svojí podstaty je zase společenské a děti k tomu potřebují kamarády.

dinovky-04

Dinovky mají určitě potenciál k dalšímu rozšiřování, ale už tyto čtyři boxy jsou výborné. Krabice vždy nabízí nějakých padesát zadání. V tom se všechny boxy (opět až na gumu) shodují. Prodávají se samostatně a každý z nich znamená výbornou a obsáhlou zábavu. Někdy přemýšlivou, jindy trochu více akční. Celkově se jedná ale o parádní způsob, jak zabavit děti.

Recenze: Dinovky – sirky, guma, hlavolamy nebo uzly?
Dinovky jsou výbornou sadou her. Čtyři krabičky, které se prodávají samostatně a to za relativně vyšší cenu. Ovšem v boxu najdou děti (pro které je primárně toto určeno) hromadu zadání, které musí vyřešit buď přemýšlením nebo šikovností. Vázání uzlů a skákání přes gumu je výrazně akčnější a jednotlivé druhy zábavy se tak dobře doplňují. Dinovky jsou počinem, který si zaslouží pozornost.
Klady:

+ výborný a variabilní obsah
+ skvělé pro děti
+ přemýšlení i akce
+ domů i na tábor
+ uzly obohatí znalosti
+ procvičí šikovnost prstů (uzly)
Zápory:

- vzhledem k obsahu vyšší cena jednotlivých boxů
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kup si krávu – kráva je kamarád, ne jídlo