Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Drache Donnerzahn – boj o ohnivé krystaly

drache-donnerzahn-01

Ohnivý dech je pouhou odměnou. Všechno to závisí na rychlosti a odvaze draků, kteří se vznesou do nebes a mezi nevyzpytatelnými vzdušnými víry se právě oni pokusí být nejhbitější. Není to pouze o rychlosti, ale také schopnosti manévrovat a posbírat co nejvíce ohnivých krystalů. Jenže létání není vůbec tak jednoduché, jak vypadá ze země.

A abychom si to dokázali lépe představit, je tu hra Drache Donnerzahn (Dragon Thunder Tooth) od společnosti Haba. Autorem je ale Felix Leicht, jehož jméno vidíme ve spojení s těmito dětskými hrami poprvé. Ilustrace si vzala na starost Janina Görrissen. Hra je novinkou pro rok 2016 a je doporučena už od tří let.

Určení se podepisuje i na velikosti a obsahu krabice. Zelený box je menších rozměrů a obsahuje jen několik drobných komponent. V první řadě to je skládací trojdílný plán, který ukazuje cestu údolím připravenou pro draky a dlážděnou kameny. Na některých z nich jsou cenné červené krystaly a jinde je také volné místo (vycvakávací kolečko) pro políčko víru. Kromě toho děti přivítají čtveřici dřevěných postaviček dráčků, jednu šedivou kostku, čtyři víry a pytlík ohnivých krystalů.

drache-donnerzahn-07

Na začátku partie hráči rozestaví desku a osadí do ní čtyři žetony vírů. Ty na začátku budou šipkami ukazovat k jedné ze dvou cest (jejich šipka se bude měnit sem a tam mezi dvěma možnými pokračováními letu). Čtyři červené kamínky je třeba položit na sopku na konci. Hráči si vyberou každý svého dráčka a postaví jej na startovní pozici v levém dolním rohu.

Soupeři v rolích draků se budou střídat po směru hodinových ručiček. Ale protože nemají křídla, hodí alespoň kostkou a trochu rozvíří vzduch. Důležitý je ale výsledek, který padne na horní straně kostky, až se její pohyb zastaví. Objevit se mohou jedna až tři puntíky, které znamenají možnost posunout draka kupředu. Pokud padne symbol víru, musí hráči žetony vírů otočit tak, aby ukazovaly k druhé cestě.

Když hráč se svým drakem dokáže zastavit na políčku, kde jsou nakresleny nějaké krystaly, pak je ihned dostane z banku. Kdykoliv hráč projde vírem nebo na něm zastaví, prostě jej opět otočí tak, aby ukazoval na druhou stranu.

drache-donnerzahn-05

Všichni draci letí údolím, sbírají barevné kamínky a využívají chytře vírů ve svůj prospěch. Ten, kdo jako první dorazí do cíle, dostane bonus v podobě čtyř kamenů. Poté mohou všichni soupeři využít počítadlo na druhé straně plánu, kde zjistí, kdo má ohnivých kamenů nejvíce. Tento hráč se stává vítězem.

Drache Donnerzahn je čistě dětskou zábavou a právě jako taková funguje opravdu dobře. Děti naučí počítat nenásilným způsobem. Stačí umět pouze do tří, protože více puntíků na kostce není. A se sčítáním kamenů pomohou hráčům počítadla na druhé straně. A ještě jim zvýší povědomí o porovnávání číslic.

Hra je samozřejmě náhodná. Kostka řídí všechno a není možné se nějak takticky rozhodnout a posunout méně nebo využít nějaké skulinky ve svůj prospěch. Kdo má více štěstí při hodu kostkami, ten vítězí. Některé cesty jsou lepší než jiné, ale hráč kromě správného zatočení víru musí mít také štěstí a zastavit na daném políčku.

drache-donnerzahn-12

Jedná se o velmi rychlou zábavu, která se hodí parádně pro hraní s kamarády nebo v rodině. Partie trvá nějakých deset minut a nenabízí nic záludného. Děti ale po celou dobu baví. Na tom mají určitě také důležitý podíl barevné kamínky a figurky draků. Zpracování je pěkné a barevné přesně tak, jak by mělo u správné dětské hry být.

Drache Donnerzahn je výbornou hrou pro ty úplně nejmenší. Děti si u ní potrénují počty a výborně se pobaví pouze s použitím kostky. Náhoda ale tady nevadí, protože mrňousům házení kostkou ke štěstí stačí. A ani se draci nemusí vyhazovat, takže tu není žádný konflikt. Drache Donnerzahn je ukázkovou dětskou hrou fungující opravdu už od tří let!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFelix Leicht
IlustraceJanina Görrissen
VydavatelHABA
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk3 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Roll / Spin and Move
RodinaComponents: Gems/Crystals, Creatures: Dragons, Series: Mitbringspiele S (HABA)
Alternativní názvyAu Pays des Petits Dragons: Le Jeu, Draak Dondertand: De Vuurkristallen, Drache Donnerzahn: Die Feuerkristalle, Dragon Thunder Tooth: The Fire Crystals, Tuliset lohikäärmeet

Více o hře.

Recenze: Drache Donnerzahn – boj o ohnivé krystaly
Drache Donnerzahn je jasně určen těm úplně nejmenším hráčům, kteří ještě neumí pořádně počítat. Tady stačí jen tři puntíky a všechno ostatní už funguje samo. Děti baví probíhat údolím, protože cesty se neustále mění a trasa za kameny je pokaždé trochu jiná. Hra je celá řízená náhodou, což může zkazit zábavu starším, ale pro cílovou skupinu je to správně. Drache Donnerzahn je kvalitní zábavou pro každého mrňouse.
Klady:

+ dětské zpracování
+ jednoduchost
+ počítadlo na druhé straně
+ nevypočitatelné víry dělají trasy variabilní
+ náhoda je součástí zábavy
+ rychlá partie
Zápory:

- starší hráči se budou nudit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pohádkohraní na sto způsobů