Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Duelosaur Island – dva dinosauří světy

duelosaurus-island-22

Když se řekne zábavní park, tak očekáváte záplavu atrakcí. Jenže pak přijdete do našeho parku a vše, co dostanete, je jeden dinosaurus a stánek s hotdogy. Že je to málo? Pro někoho možná, ale každý musí někde začínat. A pro mne to je splněný sen. Jenže konkurence nespí. Už máme tedy objednaného druhého obyvatele. Jakého? Přijďte znovu a uvidíte!

Souboj dvou parků nám nabízí desková hra Duelosaur Island, která je takovou odlehčenou variantou původní hry Dinosaur Island. Novou variantu čistě pro dva hráče vytvořil designér Ian Moss a hra vyšla pod hlavičkou společnosti Pandasaurus Games. Nese štítek letopočtu 2018 a ještě v tom roce dorazila do Evropy na distribučních křídlech firmy Esdevium Games.

Krabička je docela malá a na jejím víku vidíme dvojici dinoasaurů a s nimi i nějaké lidské vědce, tedy přesně tu kombinaci, kterou každá úspěšná zoo potřebuje. A nedělejte si iluze, přesně to budete chtít provozovat.

duelosaurus-island-09

Na začátku partie hráči položí do středu stolu společnou desku, kterou zaplní nabídkou karet parku (tři ze zamíchaného balíčku), kartami specialistů a také žetony zvratu (plot twist). Všechny žetony a mince položí stranou, kostky nasypou do pytlíku a potom si konečně rozeberou každý svoji desku společnosti a k ní dostanou kostičky jedné nebo druhé barvy. Ty pak rozmístí na spoustu ukazatelů – stupnice DNA (šest), ukazatele hrozby a bezpečnosti, ale také na společné startovní hodnoty nadšení a návštěvníků (obojí na společném plánu). Oba účastníci si ze svých startovních karet vyberou do začátku jednoho dinosaura a jednu atrakci, které zastrčí shora a zespod pod plán.

V partii se pravidelně střídají kola a každé z nich začíná příjmem. Hráči dostanou mince a karty, k základnímu příjmu jim mohou ale přidat také další bonusy. Kartu parku si při tom mohou zvolit z otevřené nabídky nebo naslepo jako horní z balíčku. Poté začínající hráč vylosuje náhodných pět kostek z pytlíku, hodí s nimi a rozloží je na společnou desku. Tím současně každý výsledný symbol nerozlučně spojí s žetony zvratů.

duelosaurus-island-01

Od té chvíle se hráči mohou rozhodovat mezi tím, jestli si vyberou kostku s žetonem a okamžitě provedou jejich akce nebo si raději pořídí kartu specialisty, již si mohou ponechat. Tím získávají pro své parky zásobu bodů DNA, financí, karet, ale také nových návštěvníků. To všechno si pečlivě evidují na všech svých stupnicích.

Za tyto nastřádané zdroje mohou okamžitě vyrobit nového dinosaura ze šroubovic DNA nebo si místo toho postavit do parku novou budovu. To vše z nabídky karet, které drží v ruce. Podle toho pak zastrčí kartu zespod nebo shora pod svůj herní plán. Na konci kola zbude v nabídce nějaká kostka nebo karta specialisty, jejíž hodnota se posune na pozici hrozby.

Dinosauři se bouří a hráči musí mít ve svém parku dostatečně dobrou bezpečnost. Pokud by totiž hodnota hrozby přesáhla jejich stupnici bezpečnosti, dinosauři se vzbouřili, utekli a pustili se hladově do návštěvníků. Postižení hráči tak ztratí na stupnici nějaké návštěvníky nebo na ně dokonce může čekat žaloba (ta má mínusovou hodnotu na konci partie).

duelosaurus-island-11

A za nového dinosaura se zvyšuje úroveň nadšení návštěvníků, která pak má okamžitě za výsledek také nárůst počtu lidí, kteří do hráčova parku chodí. Tak se střídají oba protivníci v tazích a právě o tuto přízeň návštěvníků se perou. Ten, kdo jako první dosáhne stanovené podmínky (podle požadované délky hry mezi 25 a 45), má zaděláno na vítězství. Všichni si ale ještě jednou přičtou a odečtou další body a teprve poté je vítěz opravdu jistý.

Duelosaur Island je zajímavou hrou pro dva hráče, ve které jde o optimalizaci příjmů. Tentokrát se všechno točí kolem populárních dinosaurů, ale mnohem důležitější jsou nakonec ve výsledku stupnice, po kterých hráči pohybují svými kostičkami. Právě ty mají nejdůležitější roli a to, jestli chováte motýly, losy nebo dinosaury už je téměř jedno.

Na druhou stranu křivdit hře pouze kvůli tématu by bylo unáhlené. Bohužel to ale není jediný problém, který s duelem máme. Nejenže celá partie je zbytečně rychlá a konec je vždy tak trochu useknutý, především všechny ty propojené mechanismy do sebe nezapadnou. Hráčům prostě nepřejdou do krve tak snadno, což trochu svědčí proti této hře.

duelosaurus-island-13

Ale jinak je tu vše, co byste mohli k pořádnému soutěžení ve dvou potřebovat. Hráči se perou o kostky a nabídku, bojují společně s hrozbami rozzuřených dinosaurů a při tom se snaží stále přivádět k životu nové druhy.

Velmi pozitivní vliv na celkový dojem mají kostky. Ty totiž znamenají v každém kole úplně jiný výběr možností, ale ten je stejný pro oba soupeře. Nedá se tedy mluvit o náhodě. Ta se objeví v jiném okamžiku, pokud se rozhodnete dobírat si kartu parku z balíčku. Ale i tak každá karta má dvě části, takže je možné ji použít nejen jako dinosaura, ale také jako budovu. A tím přibývá hráčům spousta taktických možností.

duelosaurus-island-17

O herní době jsme se příliš pochvalně nevyjadřovali, ale při tom je v realitě nastavitelná. Vadí nám spíš opravdu useknuté ukončení, protože samotní hráči si mohou rozhodnout, jestli chtějí stavět dinosauří park půl hodiny nebo hodinu. Obecně tedy platí, že partie je rychlá a dokonce některé části tahu hráči provádí současně. Ale ani v těch ostatních na sebe nečekají zbytečně dlouho.

K úspěchu je poměrně jasně daná cesta a jde tedy o to, kdo si vybere z nabídky lépe. Ale ani kostky nepomohou s tím, že jsou jednotlivé partie až příliš podobné.

Celkové zpracování je pěkné, ačkoliv grafika plánů není extra líbivá. Potěší ale kostky, plátěný sáček a ilustrace na kartách. Především se nám ale líbí dvouvrstvé herní plány, se kterými se skvěle manipuluje.

duelosaurus-island-21

Duelosaur Island je hra, která nám způsobuje rozporuplné pocity. Na jednu stranu nás baví sbírat DNA a pěstovat z ní dinosaury, ale při tom nám zážitek kazí náhlé ukončení partie a pocit repetitivnosti. Duelosaur Island je nakonec spíš průměrná hra, která sice nabízí sólo režim a soustředí se na partii pro dva, ale ničím výrazným se neodlišuje.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIan Moss
IlustraceKwanchai Moriya, Peter Wocken
VydavatelAsmodee, Pandasaurus Games
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 2
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Dice, Science Fiction
MechanismyDice Rolling, Hand Management, I Cut, You Choose, Income, Open Drafting, Set Collection
RodinaAnimals: Dinosaurs, Game: Dinosaur Island/Dinosaur World, Islands: Fictional, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Mad Science / Mad Scientist, Versions & Editions: Two-Player Versions of More-Player Games
Alternativní názvy雙龍島 Duelosaur Island

Více o hře.

Recenze: Duelosaur Island – dva dinosauří světy
Duelosaur Island nechá hráče hledat kousky DNA, ze kterých mohou rekonstruovat živé dinosaury pro svůj park. Při tom se ale musí vypořádat se spoustou nástrah. Ty největší jsou ale v herní náplni, která se dost opakuje i přes velmi dobré využití kostek. Hra sice je rychlá a nevypadá úplně špatně, ale nic z toho nestačí, aby Duelosaur Island spočinul na vrcholu potravinového řetězce.
Klady:

+ zajímavé draftování kostek
+ spousta stupnic
+ hráči se střídají rychle v tahu
+ sólový mód
+ nastavitelná délka
Zápory:

- nic výjimečného
- partie jsou si příliš podobné
- hra končí náhle, bez možnosti reagovat
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Janod Garden panic – zeleninová hostina