Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Fallout Nová Kalifornie – budoucnost je dílem náhody

fallout-nova-kalifornie-01

Tváří v tvář změně většinou lidé mají tendence chytat se všeho známého nebo si alespoň domov nějak připomínat. V případě apokalypsou stiženého světa lidé mohou jen vzpomínat na svět takový, jaký býval dřív. Nejlépe si mohou udržet vzpomínky s pomocí jmen. A právě proto dnes míříme do Nové Kalifornie.

Tak se přesně jmenuje rozšíření deskové hry Fallout, kterou si pro nás připravila společnost Fantasy Flight Games. Pod rozšířením je podepsaná autorská dvojice Dane Beltrami a Brad Andres. Box byl novinkou v roce 2018 v anglickém jazyce. České verze jsme se dočkali v roce 2019 a to zásluhou firmy ADC Blackfire.

fallout-nova-kalifornie-05

Každý hráč si zvolí jednu svoji postavu, kterou postaví na startovní políčko jedné z dostupných šestiúhelníkových lokací. Navíc má každý nejen destičku s ukazatelem zkušeností, ale především svoji vlastní kartu tajné agendy. Základem všeho jsou také žetony zelených písmenek, které by měly vytvořit slovo SPECIAL.

 

Hrdinové se pohybují po mapě, prozkoumávají své okolí a především se musí vypořádat s řadou nejrůznějších střetnutí. Ty popisují právě jedinečné karty střetnutí, jejichž zadání si vždy hráči čtou navzájem a musí si dle svých představ zvolit jednu z možností a vypořádat se s požadavky a případnými následky. Postavy mohou získat vybavení, které jim dále pomáhá ve snaze. Někdy je třeba bojovat, a to s pomocí kostek.  Nepřátelé dostanou také šanci na svoji vlastní akci na konci každého kola, kdy je za ně odhalena nová karta agendy. Všichni účastníci pak soupeří o zisk bodů vlivu, které lze získat především plněním veřejných úkolů.

fallout-nova-kalifornie-03

Na víku vidíme masivní vstupní dveře do podzemního krytu. Uvnitř na hráče čekají hlavně karty střetnutí, které jsou základem každé partie hry Fallout. Jejich cílem je ale prostě obohatit jedinečnost zážitků. A to je obecně popsatelný smysl celého rozšíření. Poskytnout variabilitu, a to nejen v kartách, ale i ve výběru postav přeživších.

 

K základním komponentám doplňuje nová krabice dílky mapy. S jejich využitím hráči získají rozšířené verze původních scénářů, které nabízí v první řadě více prostoru. Každý z nich doprovází karta. Kromě zvětšených čtyř původních příběhů na hráče čeká také dva zbrusu nové. No a scénáře jsou tím momentem, který zvyšuje atmosféru partie a dává jí smysl.  Nové scénáře si berou za předlohu Fallout 1, 2 a New Vegas, tedy své původní předlohy. To udělá radost hráčům PC her.

deskové hry - TLAMA games

fallout-nova-kalifornie-10

Stále platí, že hra je extrémně náhodná. Může za to hlavně bodování a tajné karty agendy. Pokud tedy hledáte hru, kterou budete mít pod kontrolou, pak vás asi Fallout zklame na všech frontách. A Nová Kalifornie na tom nic nemění. Herně vše zůstává na svém místě, takže váš názor na hru rozhodně malé rozšíření nezmění.

 

Ale ani náš. A nás původní Fallout bavil, protože věříme, že plná kontrola není zcela nutná k tomu, abyste se mohli dobře bavit. V téhle hře jde hlavně o zážitek, kterým se doberete do finiše a zkoušení, co které rozhodnutí udělá. Hra je krásně otevřená, jen prostě musíte počítat, že nevyhraje vždy ten, kdo si to zaslouží.

fallout-nova-kalifornie-12

Pak je tu ale přece jen jeden moment, kdy se tyto potíže ztratí. To v případě, že využijete nové varianty a zahrajete si Fallout kooperativně. Aby byla důležitost tohoto scénáře potvrzena, jedná se o scénář s názvem Nová Kalifornie. Je to tedy titulní komponenta a je dobře, že hra je i bez soupeření stále výtečná.

Navíc jsou tu další drobná vylepšení. První takovou novinkou je zařazení několika karet se stejným číslem. Hráči vždy použijí pouze jednu. Díky tomu nikdy nevíte přesně, co se stane. Navíc jsou ve hře ale také skupinové zkušenosti, které získají všichni.

fallout-nova-kalifornie-14

Možná to vypadá, že Novou Kalifornii příliš nechválíme. Jenže opak je pravdou. Jedná se o výborné rozšíření, pokud od něj neočekáváte změny, ale drobná vylepšení. Jako takový je tento box fantastický a je důležitou výbavou pro každého hráče stolního Falloutu. Nová Kalifornie zaručuje, že každý prvek Falloutu je nyní o špetku lepší. Pokud vás tedy hra baví, pak si tuto novou krabičku určitě pořiďte.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrew Fischer, Nathan I. Hajek
IlustraceAndrew Fischer, Nathan I. Hajek, Brian Schomburg, Evan Simonet, Ben Zweifel
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Asmodee, Delta Vision Publishing, Galakta, Galápagos Jogos, Hobby Japan, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 4
Herní doba180
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(8 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Miniatures, Science Fiction, Video Game Theme
MechanismyAction Points, Area Movement, Dice Rolling, Hand Management, Modular Board, Role Playing, Storytelling, Variable Player Powers
RozšířeníFallout: Atomic Bonds, Fallout: New California
RodinaComponents: Miniatures, Game: Fallout, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Post-Apocalyptic, Theme: Retro
Alternativní názvyFallout: Desková hra, Fallout: El juego de tablero, フォールアウト ボードゲーム

Více o hře.

Recenze: Fallout Nová Kalifornie – budoucnost je dílem náhody
Fallout: Nová Kalifornie je rozšířením, které ve všech pohledech je povinností pro každého fanouška původní hry. Přidává totiž nejen nové komponenty, ale dokonce nabízí kooperativní variantu, která je minimálně stejně dobrá, jako ta původní. Potěší i nové scénáře a postavy. Jen nepočítejte, že by se měla nějak změnit samotná hratelnost. Ta zůstává stejná. Nejdříve tedy vyzkoušejte základ, jestli vás bude bavit. Pokud ale chcete hrát Fallout pravidelně, pak by u toho neměla chybět Nová Kalifornie.
Klady:

+ spousta nových komponent pro stávající balíčky
+ vylepšené scénáře
+ nové scénáře
+ kooperativní varianta
+ zvyšuje variabilitu
Zápory:

- nemění základní výtky některých hráčů
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombies Keep Out – barevní nemrtví