Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Game of HAM – šunka, slova, bláznovství

game-of-ham-01

Když jsem uvařil svoji první šunku, nebyla k jídlu. Ale postupem času jsem se vypracoval a dnes už je to věhlasná pochoutka. Vždycky vezmu první kousek, nakrájím ho na kostičky a rozdám kolemjdoucím.

A právě jako tato šunka, i humor v nové krabici Game of Ham je lahodný. Autor Bill S. Naim ji vytvořil s myšlenkou nevázané zábavy a jako takovou ji také představil v roce 2020 na trhu pod hlavičkou stejnojmenné společnosti.

Menší růžová krabice překvapí nejen obrázkem prasečího kuchaře nabízejícího šunku na podnose, ale také svojí váhou. Uvnitř se totiž ukrývá neuvěřitelných osm set karet, a přesto je základem malý herní plán složený z několika čtvercových desek. Jejich propojením dostanou hráči trasu, po které se budou pohybovat jejich figurky. Společně se hráči dohodnou na startovní pozici plánu, případných bodech trati a hlavně cíli. Každý si vybere jeden žeton, ten postaví na start. Do ruky dostanou jednotliví účastníci sadu deseti karet. Stranou vytvoří zásobu všech druhů karet.

game-of-ham-09

V každém kole se jeden z nich stane rozhodčím, vezme horní šedou kartu z hromádky a přečte zadání všem účastníkům. Ti se nyní snaží mezi svými růžovými kartami najít tu, která by připravila tu nejvtipnější odpověď. Soupeři odhalí své volby současně a rozhodčí sám zvolí, která z nich mu připadá nejlepší.

Zvolený hráč se může za odměnu posunout kupředu o hodnotu, která je natištěná za šedé kartě. Při tom si hráči sami volí cestu, kterou se vydají. Právě za tento pohyb navíc může čekat ještě jedna odměna, pokud se hráčův žeton zastaví na políčku s barevným puntíkem. V takovém případě si může vzít kartu z této hromádky k sobě nebo se může místo toho dále posunout. Právě vítěz kola přijde o šanci v další fázi bodovat, protože z něj se stane rozhodčí pro následující kolo.

To jsou v podstatě všechna hlavní pravidla. Kolem se motají ale samozřejmě další možnosti, jako je darování barevné karty soupeři (odměnou je pohyb vpřed) nebo vyhazování soupeřových figurek, když na nich hráč zastaví. Takový žeton je vrácen k nejbližšímu bodu trasy (checkpointu) dozadu nebo až na začátek závodu.

game-of-ham-05

A nakonec tam bude i ta šunka. Jednotlivé šedé karty mají na sobě vždy jedno písmenko, buď H, A nebo M. Jakmile se hráči podaří nastřádat celé slovo, může se vyhnout efektu barevné karty.

Hráči pak ještě před začátkem partie volí, kterou z možných vítězných podmínek se jejich soupeření bude řídit. Může tedy jít o počet nastřádaných karet, sumu bodů ze šedých karet, závod na trase nebo libovolnou kombinaci zmíněných.

Při čtení pravidel (a ostatně už i víka krabice) zjistíte, že autoři si neberou servítky. Používají všechny druhy humoru a nebojí se jít hráči pěkně po uražené pýše. Hra je totiž po okraj naplněná hláškami, nápady, absurdními situacemi, a to vše jen s jedním cílem – aby se všichni účastníci bavili a smáli z plna hrdla.

game-of-ham-08

A pravdou je, že partie vytváří neuvěřitelné kombinace. Pokud máte alespoň trochu smyslu pro humor, pak se prostě dřív nebo později budete muset od srdce zasmát.

Snadno si ale můžete celý zážitek pokazit. Pokud si pozvete do partie někoho, kdo neumí brát věci sportovně a lehce se urazí. Najdete zde narážky na všechny myslitelné věci a v průběhu toho snažení si hra nekompromisně zaslouží zařazení od 18 let. To by mohlo být vnímané jako negativum, ale právě tohle ji dostává do ranku skvělých her na nějakou oslavu nebo jen tak do hospody.

Hra si opravdu nebere servítky. Dozvíte se tak, čeho se týkal aktuálně nejnovější skandál Billa Clintona nebo co je součástí namlouvacího rituálu tučňáků. Výběr všech účastníků je docela velký, protože každý drží desítku růžových karet.

game-of-ham-12

Obsah je opravdu drsný, jak je evidentní i z okolních obrázků. Velký počet karet směřuje k sexuálním narážkám, ale najdete zde i možnost dělat vtipy vůči minoritám, náboženství nebo konkrétním osobám (například Jodie Foster).

Délku hry si určí samotní hráči, přičemž díky záchvatům smíchu s může zábava protáhnout klidně i na hodinku. To ale ničemu nevadí, protože do partie můžete zapojit vysoké počty hráčů a to hře svědčí. Vracení a vyhazování samozřejmě pak zážitek ještě prodlužuje.

Hra není o strategii nebo nějakém chytrém plánování. Je to pouze o včasném hraní karet, ze kterých chcete vy být nejvtipnější. O to jde ostatně spoustě z nás, i když zrovna nehrají. Tak proč z toho jednoduše neudělat hru k pivu?

game-of-ham-14

Příručka je plná variant a nápadů, která hru mírně upravuje nebo přímo nabízí jiný způsob, jak si celou zábavu užít – například bez herního plánu. Je pouze na každém zájemci, jaká verze mu připadá nejlepší. Obsahem je i spousta volitelných pravidel, která mírně nebo výrazněji upravují námi popsaná pravidla. Do hry se tak může třeba zapojit i jeden umělý hráč (Hate Avatar), líbání mezi poraženým a vítězem nebo zdůraznění síly vyhazování.

Jen ta příručka pravidel je příliš hutná a na první pohled umí odradit. Box sice obsahuje i list pro sraby, kteří neradi čtou pravidla, ale tím se připravíte o většinu úprav a pravidel. Určitě ale i kompletní sadu základních pravidel je možné popsat lepším a přehlednějším způsobem, než jak se toho dočkáte tady.

game-of-ham-15

Obecně tak může hra Game of Ham rozhodně znechutit a urazit minimálně stejný počet lidí (spíš větší) než pobavit. A přesto se najde publikum, které si hru bude opravdu výtečně užívat. Jen musíte dobře zvážit, jestli vás neodradí vtipy, které často hraničí s nevkusem. Pokud ne, pak byste mohli ohromnou variabilitu karet v Game of Ham ocenit, stejně jako vaši kamarádi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBill S. Naim
IlustraceBill S. Naim
VydavatelGame of HAM LLC
Rok vydání2019
Počet hráčů3 - 16
Herní doba120
Minimální věk18 and up
KategorieCard Game, Humor, Party Game, Word Game
MechanismyTrick-taking, Voting
RozšířeníGame of HAM: Expansion – Being Pop Relevant AF: Volume 1, Game of HAM: Expansion – Depression Pack: Volume 1, Game of HAM: Expansion – Rose-Colored Glasses: Volume 1, Game of HAM: Expansion – Superhero Pack: Volume 1, Game of HAM: Expansion – Yup... That'll Kill You: Volume 1

Více o hře.

Recenze: Game of HAM – šunka, slova, bláznovství
Neberete nic vážně? Děláte si legraci nejen ze souseda, ale i z rakoviny nebo světových velmocí? Pak si určitě s sebou na party vezměte Game of Ham. Je to hra z pekla. Přímo od Lucifera přichází k vám domů a zkazí všechny, kteří ji zkříží cestu. Nevadí? To je dobře. Game of Ham je hra pro dospělé, která má v zásobě obrovské množství variant, ale také stejnou dávku humoru.
Klady:

+ velké množství karet
+ spousta variant
+ hromada smíchu
+ krutý humor
+ skvělé na party
+ nabízí zábavu pro dospělé
Zápory:

- spoustu lidí urazí už jen její existence
- další spoustu urazí texty uvnitř
- a většinu ostatních věty, které vytvoříte
- příručka pravidel
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Story Telling Game – pro malá vypravěčata