Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Poštovní holub Pio – dopisy na křídlech

Pokud byste měli svěřit svůj dopis nějakému zvířátku, pak vaší první volbou bude dozajisté holub, protože tihle městští obyvatelé jsou známí svojí skvělou orientací. Jenže každý holub někdy začínal, takže stačí mít trochu smůlu a váš dopis může skončit se špatným razítkem, na špatném místě.

Za holuby se podívají hráči v nové deskové hře Pio’s Pigeon Post, tedy Poštovní holub Pio. Hru vytvořil Felix Beukemann a o ilustrace se postaral Oliver Freudenreich. Hra vyšla ve žlutých barvách značky HABA a k nám se dostává zásluhou oficiálního distributora HABA.

Holubi a jejich pošta mají sídlo ve vyšší, ale pořád malé krabici. Na víku nás vítá nejen zkušený pošťák, ale také mladý holub, který je v práci poprvé. Uvnitř na hráče čeká balíček dvaceti karet dopisů a pohlednic. Podle zvolené obtížnosti hry si vyberou hráči stranu s dopisy nebo pohlednicemi (to je ta jednodušší), karty zamíchají a položí do středu stolu. Vedle tohoto balíčku vytvoří zásobu známek, z nichž si každý z účastníků vylosuje tři náhodné. Poblíž musí zůstat ležet také razítko a destička.

Hráči se v partii střídají a snaží se splnit vždy požadavky na hodnotu známek na horní kartě z nabídky. Mají k dispozici vždy hodnoty známek, které si položili před sebe na začátku partie a které dostanou jako útěchu v případě, že nemohou splnit požadavek pohlednice nebo se zmýlili v součtu.

Ale mnohem raději budou hráči, pokud ze svých známek dokáží stvořit ten správný a očekávaný součet. Ten, který je natištěný vpravo nahoře jako cena za poslání daného dopisu nebo pohlednice. Ten, komu se to podaří, si může kartu vzít k sobě jako odměnu, a navíc si doplní zásobu svých známek ze společné nabídky.

Partie pokračuje posíláním jednoho dopisu za druhým. Hráči sbírají známky, razítkují, odesílají a sbírají body. Ale jen ten, kdo jich dokáže jako první vyslat do světa pět, se stane vítězem tohohle poštovního souboje.

Pio’s Pigeon Post je parádní hrou pro všechny malé počtáře. Jejím hlavním a jediným smyslem totiž je trénink jednoduchých počtů až do dvaceti. Při tom hráči mohou sčítat více než dvě hodnoty, aby tuhle cílovou hodnotu dosáhli.

Při tom je pro děti ale lákavé i samotné téma. Každý dopis, který vyšlou do světa, totiž mohou navíc i orazítkovat stylovým dřevěným razítkem. Dokonce je tu i destička, do které nejdříve razítko namočí, aby dělalo stopy. Vše je samozřejmě pouze jako a ve skutečnosti se tentokrát žádná razítka rozdávat nebudou.

Základní varianta s pohlednicemi počítá s nižšími číslicemi a jsou vyřazené také některé známky. Teprve když děti otočí zadání na stranu s dopisy, dostanou hodnoty až k číslici dvacet. A to je suma, která by měla být na hraně znalostí předškoláků. A právě na ty je tato nová hra cílená, právě jako takový trénink.

Nejenže pak všechno skvěle vypadá a razítko je vyrobeno ze dřeva, ale navíc partie do pěti vítězství jsou opravdu rychlé a deset minut stačí k tomu, abyste znali vítěze. Navíc je zadání dostatek, takže ani ve vyšších počtech účastníků není problém, aby byla zábava zajímavá a nenudila. Jen děti mimo svůj tah musí vždy chvilku počkat.

Pio’s Pigeon Post udělá radost všem malým pošťákům. Rozdávat razítka, posílat dopisy, to je snem spousty malých dětí. A nejenže jim to tahle malá hra splní, ale ještě k tomu přidá bonus v podobě tréninku sčítání. Pak budou s poštovní kariérou svých mrňat spokojení i rodiče. Pio’s Pigeon Post od nás dostává razítko spokojenosti a vysíláme jej s radostí na cestu k vám domů.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Mars Teraformace Venuše