Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA 3-4 Klatsch – jedno plác za druhým

Stačilo chvilku nechat otevřené okno a najednou je dům plný létajícího hmyzu. Než se ale pustíte do jejich nahánění, chtělo by je to v první řadě spočítat. Co rozhodně nechcete, jsou vetřelci ve spíži, kde pak nakladou svá malá vajíčka.

A plácat se bude ve hře 3-4 Klatsch, tedy 3-4 Plác Malá násobilka do 100 od značky HABA. Pod hrou je jako designérka podepsaná Antje Reiter a o ilustrace se postarala Martina Leykamm. Hru pak z Německa dováží v kompletní lokalizaci oficiální distributor značky HABA pro ČR a SR.

Vše se ukrývá v pořádně velké žluté krabici. Za její velikost může sada šesti plácaček, které jsou tak dlouhé, že se i do tohoto obřího čtvercového boxu vejdou pouze našikmo. Na začátku partie si právě každý hráč jednu tuto plácačku vybere a zvolí tím svoji barvu.

Poté společnými silami hráči určí číslo, jehož násobky budou ústředním tématem dané partie. Na výběr jsou čísla jedna až deset, a právě květinu s tímto číslem položí do středu stolu. Podle jeho hodnoty pak musí vybrat správné destičky s mouchami. Poznají je podle toho, že mají na zadní straně vypsanou rovnici v barvě, jako je číslo na kartě květin. Vedle rozložených much je třeba nechat ještě malý prostor pro žetony much.

No a pak už je to jednoduché. Jeden z hráčů vezme do ruky kostku, hodí a vynásobí číslici na kostce s destičkou na květině. A všichni se ve stejnou chvíli snaží být tím, kdo jako první plácne svým nástrojem mouchu se správnou číslicí. Po nezbytné kontrole si hráč se správnou volbou vezme dřevěný žeton mouchy a partie pokračuje dalším hodem.Jakmile jeden z hráčů získá svoji osmou mouchu, partie končí.

Hra 3×4 = Klatsch je chytrou počítací hrou, která trénuje základní násobení. A to tak, že se děti pod tlakem musí rozhodnout a u toho se pořádně zapotí. Současně se ale jedná o soupeření, které děti baví, i když musí v jeho průběhu přetavit své vědomosti v body.

Základem všeho je pěkná variabilita, protože ve hře je hned deset násobilek. A to je dost pro trénování a to i pro opakované. Hra samotná je velmi rychlá, protože během deseti minut si v klidu vystřídáte dostatečný počet kol. Navíc opakování je matka moudrosti a protože v hlavní roli je tu kostka, děti řadu čísel budou chytat vícekrát. No a to znamená, že dříve nebo později se je naučí.

Trochu při tom nechápeme věkové doporučení od osmi let. Mnohem větší smysl dává hra už pro předškoláky a děti nastupující na základní školu, protože jde opravdu o jednoduchou a základní násobilku.

Od osmi let naopak doporučujeme popsanou variantu pro profesionály. Místo násobení žetonu a kostky nyní děti mají rozložené na stole úplně všechny mouchy a násobí dvojici kostek. Tím už neřeší jednu číselnou řadu, ale může jim padnout jakékoliv z dostupných více než čtyřiceti výsledků.

3×4 = Klatsch nabízí chytrou metodu opakování zadání, která dětem velmi dobře vštípí do hlavičky základní násobilku. A při tom je akční, takže je opravdu baví. Oceňujeme právě tuto chytrou kombinaci, která do zábavy umí ukrýt naučný prvek a právě proto vám ji s nadšením doporučujeme, pokud je malá násobilka to, co potřebujete trénovat.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: T.I.M.E Stories – poučit se z vlastních chyb (bez spoilerů)