Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Barevná mánie aneb Splattered Smocks

5

Vždycky, když maluju, tak mám pocit, že víc barvy zůstane na mé postavě než na malířském plátně. Proto se už nějakou dobu převlékám ještě předtím, než vezmu do ruky štětec. Je pak legrace, že někdy ani nemám chuť si ho umývat, protože je výsledek hezčí než můj obraz.

Řádění v ateliéru se budou oddávat i hráči, kteří pootevřou víko hry Barevná mánie. Jedná se o novinku, kterou vytvořil Gerhard Friedrich. Nelehkého úkolu udělat ilustrace ke hře o malování vzala na svá bedra Christine Faust. Hru pak s českými pravidly přináší oficiální distributor HABA pro ČR a SR.

Na víku vidíme hlavního hrdinu, malíře Kleckse spolu s jeho věrným pejskem, který mu pomáhá v rozhazování barev. Na začátku partie hráči složí herní plán ze čtyř dílků, každý si vezmou jednu destičku s portrétem hrdiny v plášti a na libovolné místo na plánu umístí figurku. Do středu plánu pak ještě hráči položí zamíchaný balíček karet a vedle mapky plné rozlitých barev připraví žetony fleků.

Hráči se střídají na tahu a pokaždé nejdříve odhalí aktivní hráč kartu a na ní nalezne obrázek. Při jeho kreslení ale jedna za barev vystříkla a skončila na plášti. Hráč si může vybrat, jaká barva to byla a podle toho posunout figurku ve směru hodinových ručiček na nejbližší stopu této barvy. Ještě předtím ji ale musí správně pojmenovat.

Stopu za stopou se hráči snaží posouvat figurku dál ale především se chtějí zastavit figurkou na políčku, na kterém je rozlitá tuba barvy. Pouze v takovém případě si totiž hráč může vzít tento barevný flek a položit jeho žeton na libovolné místo na plášti svojí figurky.

Zaskočit může mezi kartami hráče také postavička pejska Toffyho, který si chce hrát. A právě barva jeho štětce by měla aktivního hráče zajímat, protože jeho úkolem je rychle vymyslet předmět, který má stejnou barvu. Pokud se mu to podaří, pak může svojí figurkou klasicky postoupit vpřed na nejbližší pole právě této barvy.

Mnohem častěji ale hráči dostanou na výběr z více barev na některém z namalovaných obrázků. Jakmile se některému z hráčů podaří naplnit i poslední políčko na plášti barvou, stává se tento hráč vítězem.

Ve hře Barevná mánie jde jen a pouze o barvy. Hráči si ale mohou docela překvapivě vybírat, takže nechodí dokola odkázaní na štěstí nebo smůlu. Po odhalení karty si mohou podle možností a barev na plánu sami zvolit, kam figurku posunou. A tím ovlivní, na kterém políčku postavička zastaví.

Díky tomu hra trénuje barvy hned na několika vlnách. V první fázi se musí děti dokázat zorientovat na plánu a po otočení karty s obrázkem dokázat vyhodnotit, která barva z jejich možností je pro ně nejvýhodnější. Už tady je porozumění barvám potřeba. Teprve když je barva zvolená, musí děti tuto pojmenovat a posunout postavičku.

Někdy to přinese flíček, někdy ne, tady stále záleží na štěstí. Ale to je v podstatě společné pro všechny hráče. Postavička má svoji jasně danou pozici na plánu a od toho se odvíjí všechny možnosti, ať jste na tahu kdykoliv.

K tomu navíc jsou tu speciální karty, ať už jde o kartu s barevnou paletou (kdy si může hráč zvolit libovolnou barvu) nebo o kartu s pejskem. Ta zcela situaci otáčí a děti musí barvu chápat vizuálně, aby dokázali jmenovat jiný předmět se stejnou barvou.

Hra nabízí velmi rychlou herní dobu, protože naplnění sedmi políček s fleky nemusí být nijak zdlouhavé. Počítejte spíš s deseti minutami, což je výtečné. Věkové limity publika jsou stanoveny na tři roky, což nám přijde naprosto adekvátní.

Pochválit musíme ale také komponenty, protože nejde jen o figurky ( i když ta je tu dřevěná), ale také o kvalitu ostatních součástek. Herní plán je velký, karty jsou přehledné a všechno to funguje skvěle.

Hráči, kteří nechtějí soupeřit, mu mají zcela nečekaně také kooperativní variantu. Zde se všichni utkají se společným nepřítelem a pokusí se zaplnit (tentokrát) deset políček fleků co nejrychleji.

Barevná mánie je hra, která je naprosto famózní, pokud máte zrovna v cíli učit děti barvy. V takovém případě musíme doporučit hru všemi deseti, protože je nejen zábavná a krásně vypadá, ale k tomu je ještě velmi chytrá. Barevná mánie je parádní hra pro děti.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Recenze: HABA Barevná mánie aneb Splattered Smocks
Klady:
+ trénuje barvy více způsoby
+ hráči se rozhodují o pohybu figurky
+ stále zůstává vliv štěstí
+ kooperativní verze
+ už od 3 let
Zápory:
= starší hráči si ji neužijí (od 6 let výš)
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kniha Nedokončené pohádky