Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Jde se do archy – kufry s sebou!

Před lodí leží na zemi naskládaná spousta kufrů tak, jak ji přivezli oslíci. Na zádech ji nesli z místa, kde se všichni pasažéři museli odbavit a nechat si zkontrolovat obsahy zavazadel, aby nepřinesli na palubu nic hořlavého. Teď už každý jen ukážou svoji jízdenku, vezmou si svůj kufr a hurá na palubu!

A u mostu, který vede na loď, budou stát hráči v kooperativní zábavě pro nejmenší, která se jmenuje Jde se do archy. Jedná se o dílo Antje Gleichmann a vývoj hry zaštítila značka HABA. O ilustrace k celému obsahu se postaral Benjamin Petzold a novinka dorazila i k nám s českými pravidly, za což můžeme poděkovat oficiálnímu distributorovi značky HABA pro ČR a SR.

Ačkoliv na to malá žlutá krabička nevypadá, obsahuje opravdu archu. S jejím vytvořením po odložení víka pomůže dno boxu, do kterého hráči vloží kartonový kříž a na něj umístí na volno palubu a také střechu ve tvaru písmene A. Poté hráči ještě připojí k lodi můstek, po kterém mohou nastupovat pasažéři. Právě pro všechny zájemce o přepravu je třeba rozložit sadu kulatých dílků cesty s obrázky trávy. Na každé pozici se ve frontě objeví jedno zvíře. A někde poblíž zůstane ležet rozložená sada žetonů kufrů. U vstupu do lodi bude stát figurka Noeho.

Hráči se poté střídají na tahu a vždy se stanou samotným Noem. Mohou zůstat stát na stejném políčku nebo se posunout na sousední. Vždy ale tak navštíví jedno ze zvířátek, kterému se pokusí najít kufr. Má na to ale pouze jeden pokus. V případě, že se vše podaří, pak může hráč doprovodit zvíře na palubu. Uvolněné místo zaplní figurka, která je nejvíce pozadu, aby ve frontě nezůstalo žádné volné místo. Pokud najde kufr patřící jinému zvířeti, nic se nestane, ale tah hráče je u konce.

Mnohem méně příjemná situace nastane ve chvíli, kdy se na kufříku objeví kapky vody. Jejich počet určí, jaké množství cestiček k arše hráči otočí na potopenou stranu. Potápí se část, která je nejdále od mostku, takže zvířátka stále mají šanci. Ale čas jim může uplynout a v takovém případě všichni účastníci společně prohráli. Pokud ale dokážou včas zachránit všechna zvířátka a nalodit je suchá na archu, pak hráči vítězí.

Jde se do archy, aneb Critter Cruise, je kooperativní hra se zvířátky. Je to hra na paměť a štěstí. Na hře je zajímavé to, že je krásně vizuální. Figurky zvířátek jsou věrné a krok za krokem postupují směrem k arše.

Hlavními přínosy je ale fakt, že se děti naučí nejen spolupracovat, ale navíc si také společně zkusí, jaké to je řídit se pravidly. Před dětmi stojí opravdu příjemná výzva, která jejich možnosti prověří, a je tu docela solidní šance i na prohru. Ta zase dětem ukáže, jaké to je prohrávat.

Při tom má partie potenciál trvat nějakých deset minut, což je při cílení na tříleté děti docela ideální hodnota. Když jsou společně u stolu, tak právě tuhle dobu docela v pohodě vydrží udržet pozornost a věnovat se opravdu společnému snažení o záchranu zvířátek.

Může za to samozřejmě i téma hry, které je pro děti lákavé. No a dobrou zprávou je i zpracování, ať už jde o kartonovou loď ze dna krabice nebo o dřevěné figurky zvířátek. Jen nepočítejte, že by si krabička udržela zájem i u starších dětí, které raději přejdou k jiným hrám, takže jim toto nalodění do archy představte včas.

Hra Jde se do archy je elegantní zábava pro ty úplně nejmenší děti. Není to ale žádná hloupá chodička, ale pravidla jsou skvěle nastavená a představují kooperativní snažení pro všechny malé, do školky nastupující, prcky. Zvířátka společně s hráči utíkají před potápějící se pevninou, rychle postupují do archy, ale potřebují kromě toho také najít včas svůj kufr. Jde se do archy je skvělá hra pro tříleté děti.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Recenze: PixBlocks – programování nebo hra?