Recenze: Hedgehog Haberdash – špičatý poklad

hedgehog-haberdash-09

Je podzim. Každý správný ježek má už nastřádanou zásobu na celou zimu, připravený domeček a už pouze čeká, než zamrzne, aby si tam mohl zalézt a ukrýt se na celou dobu, co bude země pokrytá bílým popraškem. Jenže já žádnou zásobu nemám. Spoustu dnů pršelo a já mám z vody strach, takže jsem raději zůstal v bezpečí mezi kořeny. A teď to vypadá, že budu mít problém najít ještě nějaká popadaná jablíčka.

Sběr zásob na zimu dostanou za úkol hráči v deskové hře Hedgehog Haberdash, kterou vytvořil Felix Beukemann a ilustracemi ji doplnila Anna-Lena Kühler. Hru vydala v roce 2020 společnost HABA.

Na víku malé žluté krabičky vidíme dovádějící ježky, kteří nevypadají, že by měli strach ze zimy. Uvnitř na hráče čeká spousta kartonových dílků, ze kterých si přímo jednotlivé postavičky hlavních hrdinů postaví. Ty budou mít nožičky, hlavu, na ní posazené brýle a záda se sedmi velkými otvory. Ty zatím budou zívat prázdnotou, protože samotné žetony barevných lístků vloží do plátěného sáčku. Každý si vezme jednoho hladového ježka k sobě.

hedgehog-haberdash-03

Začínající hráč si vezme do ruky kostku, hodí a podívá se, jestli mu padl symbol jednoho nebo dvou lístků. Podle toho si může z pytlíku vylosovat poslepu jeden nebo dva lístky. Hráč při tom doufá, že vytažený dílek bude mít špičku stejné barvy, jaké má jeho ježek brýle. Pouze v takovém případě si jej může ponechat. Naštěstí každý list má rovnou dvě barvy, takže ta šance je velká. Hráči pak vždy umístí list barvou, která souhlasí s jejich brýlemi nahoru.

V opačném případě najde hráče, který tohoto ježka má a vlastnoručně mu připevní list na záda. Každé hry se účastní kompletní sada ježků, takže se může stát, že hráč vylosuje a daruje list ježkovi, který nikomu nepatří.

Další dvě strany kostky ukrývají symbol větru. Když hráči na kostce padne tato ikona, dostane šanci lístek jednomu ze soupeřů. Tady přichází na řadu paměť, protože pokud hráč dokáže mezi soupeřovými lístky najít takový, jehož druhá špička má jeho barvu, pak si jej může vzít a uložit na záda svého ježka. V opačném případě ale pomůže některému ze soupeřů!

hedgehog-haberdash-01

Hráči se střídají v házení kostkou a přesouvání lístků, ať už z pytlíku nebo ze soupeřících ježků. Až ve chvíli, kdy jeden z bodlinkovatých hrdinů má na zádech sadu sedmi listů ve své barvě, se stává jeho majitel vítězem.

Hedgehog Haberdash je nádhernou hrou, která osloví už ty nejmenší.  Nabízí totiž kouzelné figurky ježků, kteří sbírají kartonové listy. V základu to vypadá velmi jednoduše a náhodně, ale v reálu mají hráči překvapivě šanci vývoj ovlivnit.

Potřebují k tomu ale paměť. Každý dílek je dvoubarevný, ale jedna část listu je vždy skrytá. Hráč si tedy musí pamatovat, jaká barva se kde ukrývá, což s přibývajícím počtem listů je těžší a těžší. Protože jsou ale ve hře vždy čtyři ježci, nabídka je stejná bez ohledu na to, kolik hráčů se partie účastní. Ovšem docela se liší to, jak se hráče dotkne to, když mu někdo jeden z listů v důsledku symbolu větru ukradne.

hedgehog-haberdash-05

A právě s tou lákavostí pro nejmenší souvisí také doporučené věkové minimum. To je stanovené na krabici už od tří let, protože ten jediný složitější prvek kradení dílků lze nahradit snadno dalším losování z pytlíku. A tak si malí hráči pouze trénují rozpoznávání barev, což za pomoci rodičů funguje skvěle. A navíc při umisťování listů na ježkova záda ověří i svoji motoriku.

Novinka vyniká famózním zpracováním, protože ježky si na začátku první partie pospojujete z několika kartonových částí a od té chvíle už budou bydlet ve dně vašeho boxu. Všechno to vypadá opravdu fantasticky a pro děti funguje hra jako magnet.

hedgehog-haberdash-07

Hedgehog Haberdash je bezchybnou dětskou hrou, která udělá malým hráčům obrovskou radost. Mohou ji hrát už od tří let, ale dokáže s nimi i růst a přidat do průběhu špetku soupeření. Obecně je hra především rychlá zábava, trvající jen nějakých patnáct minut. Hedgehog Haberdash je perfektní dětskou hrou, které není co vytknout.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFelix Beukemann
IlustraceAnna-Lena Kühler
VydavatelHABA
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk3 and up
KategorieChildren's Game, Memory
MechanismyDice Rolling, Memory
RodinaAnimals: Hedgehogs / Porcupines, Series: Mitbringspiele M (HABA)
Alternativní názvyAllemaal stekeltjes, Erizos, Hérissons tourbillon, Igelfreunde

Více o hře.

Recenze: Hedgehog Haberdash – špičatý poklad
Hedgehog Haberdash dělá všechno nejlépe, jak je to jen možné. Musíte samozřejmě mít na paměti, že se jedná o dětskou hru a tomu také náročnost odpovídá. Kromě základní náhody v házení kostkou a losování ale přichází na řadu také možnost pamatovat si pozice lístků a podle toho je krást. Všechno je už pro ty nejmenší, ale nabídne i opravdovou hru a zábavu. Hedgehog Haberdash udělá všem dětem radost.
Klady:

+ zpracování
+ možnost přidat variantu s pamětí
+ jednoduchost
+ už od tří let
Zápory:
= nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Harry Potter v Bradavicích z LEGA