Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HEXplore It – The Forest of Adrimon

hexplore-it-forest-of-adrimon-18

Pamatuji si les jako místo, kde bylo ticho a klid. Místo, kde jste mohli splynout s přírodou. Jenže něco se změnilo. Pokud byste se o něco podobného pokusili dnes, pak byste se mohli se zlým potázat. Zatímco nasáváte vůni mechu a kůry, kdesi za zády se vám střádá moc. Síla, které není odporu a musí se poslouchat.

Zacpěte si uši a rychle utíkejte nebo se zastavte a zkuste bojovat. Rozhodnutí je jen na vás v samostatně hratelném rozšíření hry HEXplore It s podtitulem The Forest of Adrimon. Za pokračováním stojí opět stejná trojice designérů: Kat Kimoundri, Nathan Loos a Jonathan Mariucci. Jejich výtvor vznikl pod dohledem Mariucci J. Designs a ilustracemi dotvořil celý svět Yanis Cardin. I druhá série vyzkoušela názory hráčů na serveru Kickstarter a úspěšně. Hru nedávno přinesla do Evropy firma Esdevium Games.

Nové víko krabice je propletené vlákny myšlenek hlavního padoucha, kterým je tentokrát žena. A už podle ilustrace je jasné, že si kontrolou mysli dokáže podmanit kohokoliv. Uvnitř na hráče pak čeká opět sada popisovatelných desek, spousta dalších velkých i malých karet, a především šestiúhelníkové části mapy.

hexplore-it-forest-of-adrimon-01

Zavzpomínejme si nyní krátce, jak se hraje HEXplore It. Všechno to začíná ještě mimo klasický proces kol tvorbou jedinečného hrdiny. Ten vždy vznikne jako kombinace rasy a povolání. Tím vzniknou číselné statistiky, které pak hrají důležitou roli, ale je možné je vylepšovat. Tým se jako jeden muž pohybuje po mapě a to několika způsoby. Právě rychlost přesunu určí další dění. Skupina může zabloudit nebo v klidu řešit, co na ně čeká v cíli pohybu. Hráči už předem tuší, co je v další fázi může potkat, ale hod kostkou určí konkrétní okolnost (circumstance), která je aktivovaná. Kdykoliv může nastat boj, který se obejde bez kostek, a hráči si na speciální desku poznamenávají životy monstra. Hrdinové se stávají v důsledku plnění úkolu, zisku odměn, vylepšování a předmětů stále silnějšími, až konečně seberou odvahu a postaví se hlavnímu padouchovi.

Všechno se začíná měnit už v přípravě. Hráči totiž využijí karty relikvií, přičemž každá dostane svoji parťačku v podobě lokality. Jsou náhradou událostí. Na hráče kromě tradičního překvapení mohou čekat také posluhovači, kteří se jmenují sentinelové a mají jasně daný cíl. Při tom se sami neřídí podmínkami na kartě.

hexplore-it-forest-of-adrimon-07

No a do těchto standardních fází z první verze ihned na začátku nová pravidla zasáhnou. Po okolnostech a událostech následuje fázi Magi. S tou se pojí stupnice osudu, která se zvyšuje o jeden bod v každém kole. Na nepřipraveného hráče může takové překvapení dopadnout hodně těžce, protože po šestém posunutí se zrodí sentinel.

Hráči mohou navíc v některé správné chvíle cestovat do alternativní dimenze, která se nazývá Fae. Slouží především jako obchod. Přibyla také nová kostka osudu, která je osmistěnná. S ní se pojí nový mechanismus ubíhání času.

Mapa je méně variabilní, protože se vše odehrává v lese. I ten může mít ale různé úrovně a oblasti. Liší se ale jednotlivá místa. Nenajdete tu žádné svatyně, ale místo nich mají své místo na plánu nové druhy.

hexplore-it-forest-of-adrimon-09

Hlavní záporačka Magi dostane do začátku svoje vlastní město, jehož lokalita je náhodně zvolená. Ale i ostatní noví padouši jsou zábavní a zajímaví. Nabízí nové schopnosti a všechno to působí zase svěže a zajímavě, jako byste opravdu navštívili nový svět.

Po celé mapě a v rámci úkolů mohou hrdinové najít relikvie, respektive jejich fragmenty. Ty je postupně možné spojovat dohromady v kovárnách a poté využívat speciálních silných předmětů ve svůj prospěch. Tady hra začíná působit zase o krapet víc jako RPG s volným průzkumem, kterým se snaží být od začátku.

Pokud v původní hře hrdinové poctivě trénovali, staly se z nich nezastavitelné mašiny. To byla také jedna z hlavních výtek, které ke hře mají její fanoušci. Naštěstí Forest of Adrimon v tomto ohledu celkový dojem napravuje a řeší jednu z mála opravdu zasloužených výtek vůči této jedinečné hrdinské zábavě. Nově je i druhá fáze partie výzvou.

hexplore-it-forest-of-adrimon-14

Ačkoliv v průběhu několika málo her uvidíte všechny karty úkolů a okolností, přesto je znovuhratelnost opět vysoká. To proto, že hráči mají k dispozici vždy jinou postavu, ať už rasu nebo povolání. A jednotlivá stvoření mají úplně jinou taktiku k obsluze.

Všechny ty skvělé prvky, jako úroveň jídla (má vliv na průběh hladovění, ale také na nosnost) zůstávají na svém místě. Nemusíte tedy mít strach, že by hra s novým přídavkem ztratila něco na svém kouzlu.

Hra zůstává kooperativní, o tom asi nemůže být diskuze. Hra ale nově dokáže pohostit rovnou sedm hrdinů. Tak velký tým je samozřejmě těžké řídit, protože doporučujeme pro ten nejlepší zážitek zapojit maximálně tři další. Nejlepší hra je pak ve dvou. Bohužel nové změny znamenají, že hra je o kus pomalejší. Dvě hodiny už dávno nebudou stačit, musíte počítat alespoň se třemi.

hexplore-it-forest-of-adrimon-17

Hexplore It: The Forest of Adrimon je zřetelným zlepšením oproti původní, již výborné hře. Je komplexnější a výrazně lepší. Pokrok je zde vidět na každém kroku, i když se jedná o pouze drobná vyladění. Z Hexplore It se s rozšířením Forest of Adrimon stává opravdová pecka!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKat Kimoundri, Nathan Loos, Jonathan Mariucci
IlustraceYanis Cardin, Konrad Langa
VydavatelMariucci J. Designs, LLC
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 7
Herní doba180
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieAdventure, Dice, Exploration, Fantasy, Farming, Fighting, Puzzle, Travel
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Grid Movement, Modular Board, Push Your Luck, Role Playing, Storytelling, Tile Placement, Variable Player Powers
RozšířeníHEXplore It: Hero Chest, HEXplore It: The Forests of Adrimon – Encounter Deck, HEXplore It: The Forests of Adrimon – Fall of the Ancients, HEXplore It: The Forests of Adrimon – Living Card Deck, HEXplore It: The Forests of Adrimon – Return to the Forests of Adrimon
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Game: HEXplore It

Více o hře.

Recenze: HEXplore It – The Forest of Adrimon
Hexplore It: The Forest of Adrimon přidává všeho, co máme na základní hře rádi. Především zvyšuje obtížnost tak, že i později je partie výzvou. Hra nabízí nová skvělá povolání i rasy tak, že máte opravdu velký výběr. Variabilita je neuvěřitelná. V důsledku novinek se ale natahuje také herní doba. Hexplore It: The Forest of Adrimon je parádním rozšířením.
Klady:

+ skvěle rozšiřuje základní hru
+ samostatně hratelná
+ až pro sedm hráčů
+ tvorba postavy
Zápory:

- délka partie je opravdu vysoká
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Geodeto – zeměpis s pyramidkami iGo