Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Scripts and Scribes The Dice Game

Scripts and Scribes: The Dice Game - balení

Někdo ke svému bohatství přišel tvrdou prací. Další jej zdědil po svém bohatém strýčkovi v Americe. A někomu stačí knihy. Takový je život mnichů. A jedním z nich jste i vy a snažíte se získat co nejvíce cenných knih.

Hra je v podstatě odlehčenou verzí oblíbené strategické hry Biblios, kterou jsme bohužel v redakci zatím neměli možnost vyzkoušet a která ve svojí původní verzi z roku 2007 vyšla právě pod názvem Scripts and Scribes. Teprve v roce 2010, když ji pod svoje křídla vzala francouzská společnost IELLO, se změnil její název na dnes známý Biblios.

A právě zde tedy můžeme najít spojitost, která je na první pohled ukrytá. Scripts and Scribes mají za názvem podtitul The Dice Game, která obvykle označuje odlehčenou verzi velké hry. A podobné je to i zde, ačkoliv hra vznikla původně zcela náhodnou jako výsledek nevyužité sady kostek, na výsledku to není znát. Autor je tedy stejný jako u Bibliosu a jmenuje se Steve Finn.

Scripts and Scribes: The Dice Game - připravená hra

Scripts and Scribes: The Dice Game je novinkou pro rok 2012 a vyšla poprvé v červenci. Není tedy ještě příliš známá a její distribuci zajišťuje přímo společnost Dr. Finn’s Game Company z USA. U nás hra zatím k dostání není, snad se to brzy změní. Zatím si ji můžete objednat přímo z oficiálních stránek.

Hra se ukrývá v poměrně nenápadné, malé, podlouhlé krabičce. Na ní najdete obrázek jedné komnaty opatství s prázdnou židlí a stolem pokrytým svitky. U stolu se zapálenými svícemi ale nikdo nesedí, protože všichni odběhli hrát Scipts and Scribes: The Dice Game. Alespoň to je naše domněnka. Krabice ale tuto hru neprodá.

A neprodal by ji ani její obsah, kdybyste se mohli podívat dovnitř. Třídílný rozkládací herní plán, na kterém je vyobrazená pouze šestice věží, každá o deseti úrovních, na sobě nemá žádnou složitou grafiku. Stejně tak karty peněz v pěti různých hodnotách od jedné do deseti obsahuje pouze jednoduchou hromádku zlatých mincí. Nečekejte žádné grafické orgie.

Scripts and Scribes: The Dice Game - připravená hra

Součet, jehož výsledkem za znaménkem rovná se je dnes recenzovaná hra, je uzavřen sedmi dřevěnými kostičkami v barvách hráčů a jednou dřevěnou figurkou. Ale počkat! Ještě nám chybí kostky! A tady se láme dojem. Ta nejdůležitější součást celé hry získala náležitou péči a na sedmi bílých najdete různé barevné symboly. Jejich význam nám prozatím zůstane záhadou. Dalších pět kostek je barevných, ale s klasickými puntíky na všech stranách. S těmi házet nebudete.

Balení ještě doplňuje jedna přehledová karta. Na jedné její straně je zobrazená příprava hry, která vám usnadní první dvě hry, než vám celý systém přejde do krve a budete hru chystat automaticky. Druhá strana pak ukazuje průběh celé partie a připomíná základní možnosti hráče. Všechno uzavírají pravidla, která jsou jasná, přehledná a stručná.

Scripts and Scribes: The Dice Game je hra, ve které budou hrát kostky hlavní roli a to rovnou ve více rolích, než by vás napadlo. Vlastně všechno je zde čtvercové (kromě obdélníkového herního plánu) – všechny kostky, dřevěné kostičky hráčů i karty.

Scripts and Scribes: The Dice Game - rozehraná hra

Nejdříve připravíme herní plán, který stačí položit do středu stolu. Na něj rozložíte všechny klasické kostky a to do nejhornějšího patra každé pyramidy tak, aby barvou odpovídaly siluetě nakreslené v kopuli. A protože nahoře je viditelná trojka, měli byste i vy otočit každou kostku třemi puntíky vzhůru.

Každý z hráčů dostane do začátku dřevěné kostičky jedné barvy. Z nich mu ale zůstane jen jedna, která bude připomínat barvu, za kterou hraje ostatním soupeřům, a pokud je hráč zapomnětlivý, i jemu samému. Ostatní kostičky všichni položí do základny věží – do každé umístí hráč jednu svoji stopu a to na pozici odpovídající počtu hráčů. V nejspodnějším patře začínáte jen ve dvou, ve třech už na druhém schůdku a ve čtyřech na třetím.

Každý ze soupeřů dostane do začátku nějakou tu hotovost v podobě tří karet hodnoty jedna, dvou dvojek a jedné trojky. Jeden z hráčů si vezme figurku, aby se označil jako začínající. Ostatní dostanou jako kompenzaci za svoje pořadí nějaké finance navíc. Začínající hráč hodí kostkami. Tím začíná partie.

Scripts and Scribes: The Dice Game - rozehraná hra

Na úpatí každé z věží můžete vidět také symbol, který odpovídá těm nakresleným na kostkách. Tedy ne na všech, protože pokud jste si kostky dobře prohlédli, zjistili jste, že dvě jsou zcela odlišené. Zlatá a fialová. Ostatní pětice je ale naprosto stejná a má na každé straně symbol jedné z věží.

Hod kostkou určí všechno, co se bude v celém tahu dít. Nejdůležitější pro začátek tahu je kostka zlatá. Pokud je na ní číslovka, nic se neděje. V jiném případě může vyvolat aukce, ke kterým se vrátíme později v článku. Poslední šestá strana umožní aktivnímu hráči přehodit jednou libovolný počet kostek, aby měl výběr, který se mu lépe hodí do plánů.

Nyní si může nechat jednu skupinku kostek a to pouze stejné barvy. Může si tedy nechat pouze zlatou kostku nebo jakoukoliv skupinku jiných kostek, kterým padla stejná barva. Všechny ostatní kostky předá následujícímu hráči po svojí levici. I ten si vybere a posune zbytek dál. Tak probíhá rozdávání kostek, dokud nezbude ani jedna.

Scripts and Scribes: The Dice Game - rozehraná hra

Pokud si hráči vybrali barevné ikonky s jedním druhem knihy, mohou posunout svoji kostičku v tomto sloupci výš. A to o tolik pater, kolik získali kostek této barvy. Pokud jste si vzali zlatou kostku s číslem, dostanete za ni tolik zlata, kolik na ní ukazuje číslo. A teď už zbývá jen fialová kostka, která na sobě má jakési symboly plusu a mínusu.

Teď přichází čas splnit první odložený slib. Dáme smysl těm kostkám ležícím zatím tiše v podloubí s trojkou na horní straně. Hráč, který si vezme fialovou kostku, může některým z nich (jedné až dvěma), změnit hodnotu o jedna ve směru, který ukazuje matematický symbol na kostce.

Některá patra pyramidy jsou označena symboly peněz. První z hráčů, který tento bod dosáhne, získá odměnu v podobě vyšší částky (více vlevo). Druhý v pořadí získá druhé ocenění, ostatní hráči pak zůstanou bez bonusu. Nejdůležitější je ale pořadí, ve kterém se kostičky nachází, protože pouze ten hráč získává opravdový ranec bodů na konci hry.

Scripts and Scribes: The Dice Game - rozehraná hra

Ale k tomu vede ještě dlouhá cesta plná aukcí. Ve hře jsou celkem dvě aukce – jedna zvyšující a druhá snižující. Začneme s tou tradičnější, která má symbol soudcovského kladívka a přinese svému vítězi odměnu v podobě využití symbolů na všech kostkách pouze pro něj. Tato aukce nastane pouze ve chvíli, kdy vám na zlaté kostce padne právě symbol tohoto kladívka. Hráči se pak přehazují v penězích a nejvyšší nabídka bere všechno.

Druhá aukce je mnohem zajímavější a je současně něčím, co není v hrách tolik obvyklé. Hráči totiž mohou prodat jednu ze svých kostiček na plánu a odstranit ji zcela ze hry. Tím sice vyklidí pozice z některého sloupce, ale získají za to odměnu v penězích. Jakou? To záleží na tom, jak nízko jsou ochotní klesnout. Nabídka začíná na deseti zlatých a hráči postupně částku snižují, dokud není znám jeden vítěz, který se spokojí s tou nejnižší částkou za odstranění kostky.

Hra končí ve chvíli, kdy ve třech sloupcích hráči dosáhnou vrcholu, nebo jakmile doběhne některá kostička nahoru tratě kněží. Ta je v pravé části plánu a jako jediná nad sebou nemá položenou kostku. Soupeři nyní inkasují peníze za pozice v jednotlivých věžích. První hráč dostane trojnásobek hodnoty kostky, druhý v pořadí pak jednonásobek. Hráč s nejvyšším ziskem v kapse se stává vítězem celé partie.

Scripts and Scribes: The Dice Game - kostky

Scripts and Scribes: The Dice Game je velice návyková hra, která v sobě nese skvěle vyváženou zábavu. Za vším je ale skvělý prvotní nápad s využitím kostek pro posun, se schizofrenním zvratem v bodování každé věže pouze podle hodnoty kostky. A tu si hráči sami určují.

Soupeři se tak snaží neustále zvyšovat hodnotu kostek ve svých věžích (v těch, kde jsou na prvním místě), ale současně udržovat ty, které zajímají soupeře, co nejníže. Jenže přitom musí z kostek vybírat velice pečlivě, protože soupeři jim mohou kostky vyfouknout, než se k nim dostanou znovu.

Ve více hráčích se každý ze soupeřů dostane na řadu maximálně dvakrát a podruhé už má hodně tenký výběr pouze z několika kostek. Někdy se ale nemusí ani na všechny dostat, pokud padnou kostky obzvlášť vypečeně.

Scripts and Scribes: The Dice Game - rozehraná hra

Hra je pochopitelně výrazně ovlivněná náhodným padáním symbolů. Ale pozice házejícího hráče se s každým kolem mění, takže hráči mají vždy šanci si vybrat, co je pro ně nejlepší. A i v ostatních kolech mají obvykle nějakou tu šanci výběru.

Zajímavé je, že všechny informace ve hře s výjimkou financí jsou otevřené. Hráči tak vždy vědí moc dobře, které sloupce jsou pro soupeře důležité, a může mu kostky snadno vyfouknout. Ovšem za cenu toho, že si nevezme kostky pro sebe.

Skvělým zážitkem pak jsou obě aukce, které mají velký vliv na výsledek hry. Hráči by měli být ochotní se rozloučit s některými svými kostičkami na plánu a měli by také vědět, kdy se jim vyplatí utratit peníze za všechny kostky. Někdy totiž mají kostky hodnoty, které se vám opravdu extrémně hodí.

Scripts and Scribes: The Dice Game - karty peněz

V původních pravidlech je zmíněný limit karet v ruce, který je stanovený na deset. Autor jej ale později zrušil a nedoporučuje s ním hrát. Proto ani my jsme jej nevyužívali a zmiňujeme to také v recenzi.

Scripts and Scribes: The Dice Game je skvělou hrou, která možná trochu doplácí na svůj méně atraktivní zevnějšek. Ovšem uvnitř se skrývá hra, která ohromně zabaví a netrvá nijak dlouho. Obsahuje variabilitu a těžká rozhodnutí, která k podobným hrám patří. Z textu už jste asi pochopili, že nám nezbude, než vás rovnou poslat do obchodu, abyste si jednu koupili!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSteve Finn
IlustraceSean S
VydavatelDr. Finn's Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieBluffing, Dice, Medieval
MechanismyAuction/Bidding, Dice Rolling, Push Your Luck, Set Collection
RozšířeníScripts and Scribes: The Dice Game – Mini Expansion
RodinaReligious: Monks/Abbots & Monasteries/Abbeys, Theme: Art, Theme: Books / Libraries, Versions & Editions: Dice Versions of Non-Dice Games

Více o hře.

Recenze: Scripts and Scribes The Dice Game
Scripts and Scribes: The Dice Game je ve své podstatě jednoduchá kostková hra, ve které na vás ale s otevřenou náručí čeká spousta zajímavých strategických rozhodnutí. Nenechte se odradit trochu jednoušším grafickým zpracováním, protože pod ním se ukrývá velice zajímavá hra. Různé druhy kostek znamenají různá rozhodnutí. Většinou ale je vašim cílem posunout svoje mnichy (kostky) do vyššího patra věže. Nejlepší je, pokud jste výš než ostatní. A to lze dosáhnout pouze za pomoci kostek. Ale cena každé věže je vyjádřená v bodech a mění se podle hodnoty na kostce položené na špičce. K zisku peněz a bodů vám pomůže také obrácená aukce, kdy hráči přistupují na nejnižší odměnu za odstanění jedné z kostiček. Všechno se v této hře neustále posouvá nahoru a dolů. Jediné, co půjde stále výš a výš bude váš zážitek a zábava, která ze hry pramení!
Klady:

+ pěkně provedené kostky
+ distribuce kostek mezi hráče
+ opačná aukce
+ strategické možnosti dané výběrem kostek
+ sloupce mají několik funkcí
+ hodnota určená kostkou a měnitelná
+/-
+ jednoduchá pravidla
+ rychlá herní doba
Zápory:

- až příliš jednoduchá grafika může zájemce odradit
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Junk Art – staňte se umělcem