Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Homonyma, Synonyma a jako bonus Antonyma

Malý nebo velký? Tlustý nebo tenký? Chytrý nebo hloupý? Lidské vlastnosti jsou vždycky nejlepší ukázkou dokonalých protikladů. Každý jsme nějaký a v tom je právě to kouzlo. Souhlasíte?

A právě na tom staví firma Angličtina hry.cz paní Netušilové, která u nás distribuuje takzvané Grammar Gamecards. V domovské Velké Británii je slouží jako základní pomůcka ve škole a jejich autorem je Christine Towndrow. Samozřejmě i u nás je hra v původním anglickém znění, čímž se hodí především pro výukové účely cizích jazyků.

Nám se do ruky dostaly hned dvě balení této hry – první nese název Homonyms 1 a druhé se jmenuje také poměrně jednoznačně – Antonyms & Synonyms 1. Obě hry dostanete v jednoduché karetní krabičce, která má velmi důmyslně řešené víko.

Uvnitř najdete celkem pětapadesát kartiček, ale pouze s 52mi z nich budete hrát. Zbylé tři mají jinou funkci. Na první z nich jsou vypsána jednoduchým způsobem pravidla, zatímco dvě další zobrazují výsledné kombinace a slouží nejen jako nápověda, ale především kontrola správnosti.

Příprava partie není nijak záludná, což se dá u karetní hry očekávat. Každý ze zúčastněných soupeřů dostane do ruky pětici karet. Všechny ostatní hrací kartičky mají své místo v pečlivě zamíchané hromádce.

No a pak stačí už jen mezi kartičkami v ruce hledat páry. Hráči si nedobírají na začátku svého tahu, jak je zvykem v jiných hrách, ale až na jeho konci. To si doplní zpět do počtu pěti karet v ruce. A jak o ně mohou z ruky přijít?

První a tou nejpozitivnější variantou je, že se jim podaří najít dvojici. V případě synonym to jsou dvě slova se stejným významem, ale mohou hledat také protikladné významy nebo výrazy, které znějí oba stejně při vyslovení. Pokud některou z těchto dvojic držíte v ruce, můžete ji odložit před sebe jako vítěznou kombinaci.

Mnohem častěji však nastane varianta, při níž nebudete mít žádnou vhodnou dvojici. V tom případě můžete zahodit na odkládací hromádku libovolnou z karet z ruky a místo ní si dobrat novou pro příští kolo.

Samozřejmě platí stejně jako v ostatních hrách pravidlo zvedání odhozených karet, tedy konkrétně té horní. Pokud tedy hráč před vámi zahodí nějakou zajímavou nepotřebnou kartu, můžete si ji vyměnit za nějakou, která nezajímá vás.

Hra končí ve chvíli, kdy dojdou v dobírací hromádce karty. Samozřejmě se vítězem stane hráč, kterému se podařilo posbírat nejvíce anglických pojmů.

Zábava je to opravdu jednoduchá a trochu připomíná pexeso s kartami v ruce. Jen bez nutnosti si něco pamatovat, jen mít postřeh a umět anglicky. Všechno je jednoduché, a pokud hráči nemají vyloženou smůlu, tak je všechno během deseti minut u konce. A to je dobře, protože právě tak rychlé by karetní hry měly být.

Při hře jsou karty rozděleny na dvě poloviny pomocí odlišných barev. Vždy tak je možné společně spárovat pouze protikladné barvy (to platí pouze u Homonym). U Synonym totiž hledáte nejen stejné významy, ale i protiklady. Zatímco u protikladů se můžete spolehnout na opačnou barvu, v hledání synonym vám pomůže prozměnu stejný obrázek na obou kartách.

Hra je na víku doporučená pro děti od sedmi let. Tento věk je sice pro Anglii, ale vzhledem k jednoduchosti principu bychom v podstatě mohli doporučit tuto hru od podobného věku i u nás. To platí především u Antonym a Synonym, kde hráčům pomáhají nejen barvy karet, ale i stejné obrázky. Díky tomu lze hrát třeba i pouze na jejich objevování. Děti si i tak slovíčka budou číst.

Škoda, že karty nemají v rozích vytištěné významy. Neustále tak musíte nakukovat, co že to zrovna máte za pojmy a kontrolovat, jestli by se vám nehodil ten, který leží odhozený na hromádce. Taková drobnost by výrazně usnadnila manipulaci i samotnou hru.

Když už jsme před chvílí zmínili pexeso, samozřejmě si můžete s kartami zahrát i právě tuto oblíbenou hru. Stačí jednotlivé karty zamíchat a rozložit do obdélníku 7×7. Bohužel vám tři karty zbudou – doporučujeme je dát mimo hru tak, aby na ně všichni viděli. Jedna nespárovaná karta bude sloužit jako žolík a ten, komu se podaří objevit nejdříve jejího dvojníka, si může k sobě vzít nejen tuto dvojici, ale dokonce i tu poslední. Tím se do hry dostane zajímavá touha v honbě za objevováním ještě neotočených karet.

Partii lze hrát také s otevřenými kartami, kdy můžete soupeřům krást jejich vyložené kartičky. To může být zajímavým interaktivním přídavkem a naprosto to změní průběh hry. Bude více záležet na vašem postřehu a u Synonym i na rychlosti (protože ke každé kartě existují hned dvě párovací možnosti).

Možností, jak si hru dále rozšířit je určitě spousta, ať už se jedná o vytvoření příběhu za využití určitého počtu karet. Pouze pokud se to hráči povede, pak si je může nechat, jinak je musí rozdělit spravedlivě mezi ostatní protivníky.

Takzvaná homonyma v češtině nemáme. Jejich základ totiž spočívá v tom, že se píšou jinak, jinou věc i znamenají, ale pokud se je rozhodnete nahlas vyslovit, znějí stejně. Je to zajímavý úkaz, který může vést k mnoha podivným nedorozuměním (například, když mluvíte o setkání (meet) a někdo dostane chuť na maso (meat). Se spoustou z nich je legrace – witch/which nebo třeba hare/hair.

V nabídce najdete kromě dvou námi recenzovaných karetních her také další dvojici. První z nich je Proverbs Card Game, v níž skládáte dvojici karet tak, aby vzniklo anglické přísloví. U druhé hry spojujete dvojice podstatných jmen a nese název Collective Nouns Card Game.

Hra je nejen výtečnou pomůckou pro hodiny anglického jazyka, ale také pro domácí studium, nebo prostě pro jednoduchou karetní hru, kterou si s sebou vezmete do batůžku. Pěkné zpracování a jednoduchá grafika potěší. Ať už Homonyma nebo dvojice Synonym s Antonymy jsou pěknou a nenáročnou zábavou s naučným potenciálem.

Recenze: Homonyma, Synonyma a jako bonus Antonyma
Klady:

+ hodně variant
+ pěkné zpracování
+ jednoduché
+ naučí výslovnost slov
+ odlišené dvojice
+ lze hrát i jako pexeso
Zápory:

- v rozích chybí popisky
- časem stereotypní
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jedním slovem – umění úsporné komunikace